Američany jsme odzbrojili, těší podceňované Finy. Srazí i Švédy?

Foto: iihf.com

19. května 2017, 15:36

Adam Bagar

(KOLÍN NAD RÝNEM, od našeho zpravodaje) Loni na MS váleli, až ve finále je zastavili Kanaďané, ale letos se moc s Finy v boji o medaile nepočítalo. Seveřané ovšem díky precizní připravenosti vynulovali Američany a překvapivě postoupili do semifinále, v němž v severské bitvě narazí na Švédy.

Fanshop

Američané zaváhali jen v úvodní partii s Německem, ale v dalších bojích si počínali suverénně a po výhře nad Ruskem ovládli kolínskou skupinu. Na Finy šli díky tomu v roli jasného favorita, ale klíčový zápas vůbec nezvládli. "Myslím, že jsme je hlavně dobře odzbrojili. Naše defenziva fungovala opravdu skvěle," pokyvuje útočník Juhamatti Aaltonen.

Finové byli už v prvním dějství nebezpečnější, právě Aaaltonen však v největší šanci nevyužil samostatného úniku k vedoucí trefě. Ta přišla až na startu druhého dějství, kdy přesilovou hru využil Mikko Rantanen. "Byla to důležitá branka. Je dobře, že jsme dokázali využít nějaké své šance," těší Aaltonena, který ve třetí části připravil druhou branku.

"Jejich obránce tam upadl a měli jsme přečíslení dva na jednoho. Předal jsem puk Joonasovi Kemppainenovi, nabral jsem rychlost, vrátil mi ho zpátky, ale viděl jsem, že je stále v dobré pozici a mohl by zakončovat do prázdné branky," popisuje Aaltonen parádní finskou souhru, která vedla k důležité trefě. Mrázkův parťák Howard byl bez šance.

Finové, kteří jen tak tak urvali čtvrtfinále a moc se s nimi ve hře o medaile nepočítalo, znovu ukázali, že se na klíčové boje dokážou skvěle takticky připravit. Navíc jim pomohly i zbytečné americké fauly. "Je to tak, jejich vyloučení nám taky pomohla. V závěru pak museli otevřít hru a udělat něco s výsledkem." Američané se ale nezmohli ani na gól.

Brankář Harri Säteri podal velmi jistý výkon, pochytal všech 26 amerických pokusů. "Odchytal výborný zápas. Je vždycky mnohem jednodušší, když máte za zády takového gólmana. Chytal skvěle," chválí Aaltonen po fotbalovém triumfu 2:0. "Teď je potřeba si hlavně odpočinout, trochu potrénujeme a půjdeme na semifinále," dodává natěšeně.

V bitvě o finále narazí Finové v pikantním severském souboji na Švédy, se kterými se střetnou už poosmé v sezoně. "Naposledy jsme je zdolali gólem ve třetí třetině. Ale abychom uspěli, budeme muset hrát ještě lépe než proti Američanům," zní z finského tábora. Semifinálový duel mezi Finskem a Švédskem je na programu v sobotu od 19:15.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz