Bělorusové vsadili na svého koně, proč Lukašenko prosil Putina?

Foto: Michal Eger

20. července 2018, 15:44

Václav Jáchim

Na jarním mistrovství světa sestoupili běloruští hokejisté z elitní skupiny, vedení svazu i prezident Lukašenko podnikají kroky, jak z krize ven. Po letech, kdy národnímu týmu vládli zahraniční trenéři, padla sázka na prostředí znalého Andreje Sidorenka. Bělorusové také chtějí lepší spolupráci s KHL.

Pád běloruského národního týmu znamenal v Minsku zděšení. Ještě na domácím MS v roce 2014 hrála reprezentace čtvrtfinále šampionátu, tentokrát nestačila a sestoupila. V průběhu turnaje byl odvolán kouč Dave Lewis, jehož nahradil asistent Sergej Puškov. Nepomohlo to. Omlazený tým s několika nováčky postrádal kvalitu, běloruský hokej dostal těžkou ránu.

Po návratu do vlasti řešila situaci hlavní politická místa. Vyhozen byl šéf svazu, padla jasná volna na domácí trenéry. Běloruského národního mužstva se ujme Andrej Sidorenko, jenž v minulosti vedl tamní mládežnické výběry a působil třeba také ve Spartaku Moskva, Magnitogorsku či Minsku.

Sidorenko uzavřel roční smlouvu, její prodloužení záleží na tom, zda Bělorusové na jaře 2019 postoupí zpátky mezi světovou elitu. Nové vedení svazu uvedlo, že je žádoucí těsnější spolupráce s Dynamem Minsk – jediným tamním zástupcem v KHL. Vedení země poskytne víc prostředku na zázemí hokejových hal a na práci s mládeží.

Z hlediska reprezentace je ale především nutné řešit problém, který se týká postavení běloruských hráčů v Kontinentální lize. S výjimkou Minsku jsou ve všech týmech považováni za cizince, což jednak snižuje zájem o služby Bělorusů. Jednak má vliv na to, že někteří hráči odmítají Bělorusko reprezentovat. V tom případě pak za krajánky bráni nejsou.

Tohle téma společně nedávno probírali dokonce prezidenti obou zemí. Jak uvedl běloruský deník Pressbol, Andrej Lukašenko požádal Vladimíra Putina, zda by v tomto ohledu nemohl pomoci a opatření nezmírnil. Řeč byla o všech kolektivních sportech, hokej je ovšem evidentně na prvním místě.

Představitelé KHL a ruského hokeje zatím stanovisko neposkytli. Klidně přitom mohlo být i hůř. "Kdyby ruská reprezentace nevyhrála olympiádu v Koreji, nejspíš by kluby KHL směly angažovat pouze trojici cizinců," řekl v červnu staronový šéf ruského hokeje Vladislav Treťjak. Hry v Pchjongčchangu byly pro Rusy zásadní, nakonec zlato získali a v jejich soutěži se tedy nic nemění. Týmy mají možnost podepsat pětici reprezentantů jiných zemí jako v minulých sezonách.

Uvidíme, zda u Bělorusů nedojde ke škrtnutí limitu. "Jejich tým hraje KHL, jsou to naši tradiční partneři. Asi by bylo logické, kdyby v Kontinentální lize nebyli bráni za krajánky ti hráči, jejichž země mají v naší soutěži zastoupení," napsal deník Sport-Express. Omezení Bělorusům vzalo kupříkladu Andreje Stase, jenž by v opačném případě asi nezískal práci v Omsku. Národní tým musel z podobných příčin oželet i někteří další.

RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz