BLOG z OH: Fanynky z KLDR, ochotní dobrovolníci a tip na dobré pivo

Foto: Jan Malý, Český olympijský tým

21. února 2018, 19:28

Jan Šimek

(KANGNUNG, od našeho zpravodaje) Čas tady neskutečně letí. Brzy to budou skoro dva týdny, co společně s parťákem Jakubem Slunečkem bojujeme na olympijských hrách. Zatímco čeští hokejisté to s hokejkou v ruce mydlí na ledě, my makáme jinde a naším hlavním pracovním nástrojem je notebook. Staráme se totiž o zpravodajské pokrytí olympijského turnaje pro tento web. Pojďte společně s námi nahlédnout do zákulisí olympiády.

Kangnung. Tohle jihokorejské město ležící na východě provincie Kangwon je centrem veškerého hokejového dění na olympiádě. Ve zdejší nádherné aréně pro deset tisíc diváků se hraje většina zápasů a týmy se tady na závěr turnaje poperou o medaile.

Pár kroků od hlavního stadionu se nachází tréninková hala, do které hokejisté vždy před tréninkem přiťapou v plné zbroji po speciálním můstku. Specifická je i tamní mixzóna, kde novináři komunikují s hráči a trenéry.

Hokejisty, kteří vždy musí projít vytyčenou trasou kolem zábran, čeká na konci úzkého bludiště zrada – ulička je totiž slepá. Čeští borci se s úsměvem podle šipky na zemi otáčí a alespoň si plácnou s dobrovolnicí stojící opodál.

Tady měli dobré pivo, je v Českém domě lepší?

Koneckonců ochotných dobrovolníků je všude plno. Přesně jak popisoval kustod národního týmu Petr Ondráček. V nesnázích vždy přiskočí a rádi pomohou, i když anglicky většina z nich umí pouze základní fráze. Rojí se tak jedna úsměvná historka za druhou. Třeba když si povídám s mladým řidičem automobilu, který mě veze z nádraží do novinářské vesnice. Doporučuji mu návštěvu Českého domu a dávám tip, aby ochutnal skvělé české pivo.

Řidič se usmívá, děkuje za doporučení a tvrdí, že si tam s přítelkyní vyrazí. Když ale projíždíme křižovatkou nedaleko Českého domu, zvesela haleká: „Tam jsem byl včera! Měli dobré pivo, máte v Českém domě lepší?“ Co dodat. :-)

Nebo tahle scénka: „Dobrý den, jede odtud autobus TC4 na nádraží, prosím?“ ptám se. „Ne, žádný takový tady nejezdí,“ odpovídá dobrovolnice a ten neexistující autobus vzápětí přijíždí na zastávku. I taková je někdy Jižní Korea.

Bizár: Soudružky z KLDR rozjížděly mexické vlny

Nejvíc mě ale upoutal úvodní zápas českých hokejistů s Jižní Koreou. Ne, nemyslím tolik dění na ledě jako spíš na tribuně za brankou, kde se zformoval kotel severokorejských roztleskávaček. Vytáhly dokonce vlaječky jednotné Koreje a rozjely svou dokonale secvičenou show.

Zpívaly, skandovaly, vytvářely zajímavé obrazce. Když zhruba v polovině utkání čeští fanoušci vyhecovali tribuny k mexické vlně, severokorejská výprava se nejdřív nezapojila. Jela si svoje. Později se ale soudružky z totalitní země diktátora Kim Čong-una přidaly a pod dohledem dozorců se radostně zapojily do vln, a pak je dokonce samy rozjížděly.

Chvilku jsem od toho dění nemohl odtrhnout. Nic podobného jsem nikdy předtím nezažil. Vážně se to děje? Byl to zvláštní pocit. Divný. Opravdu se severokorejské ženy baví po boku jihokorejských fanoušků? Jižní Korea je přece s KLDR od roku 1953 v křehkém příměří a teď spolu pomyslně obě země jezdí mexické vlny? Nechápu. Nerozumím. Ale je to tak.

Bez podpory tisíců dobrovolníků by se olympiáda nemohla uskutečnit.

Bez podpory tisíců dobrovolníků by se olympiáda nemohla uskutečnit. | Foto: Pavel Lebeda, Český olympijský tým


RSS | Kontakt | Všeobecné obchodní podmínky a pravidla | Cookies | Nastavení soukromí | Ochrana osobních údajů | Sledování streamů | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz