Češi na Karjalu: Klepiš a Šmíd hlásí návrat, šance pro Mazance a Nestrašila

Foto: Karel Švec, cslh.cz

2. listopadu 2017, 11:08

Václav Jáchim

Srpnové zápasy proti Slovensku byly jen lehkým předkrmem, hlavní program nové mezistátní sezony začne pro českou reprezentaci až příští týden. Prvním testem před olympijskými hrami bude turnaj Karjala, tentokrát nově se šesti účastníky. Hlavní kouč Josef Jandač v uplynulých týdnech mapoval výkonnost hokejistů, už dřív potvrdil, že v našlapaném kalendáři bude minimální prostor na experimenty. "Chceme prověřit hráče, s nimiž lze počítat pro olympiádu. To je náš hlavní úkol," tvrdí.

Fanshop

Také proto vsadil převážně na osvědčené bojovníky. Na soupisce je řada tradičních jmen včetně pamětníků posledního mistrovství světa. Šampionátu v Paříži se zúčastnili Francouz, Kundrátek, Šulák, Birner, Řepík, Horák, R. Hanzl, Jan Kovář a Radil. V týmu naopak aktuálně chybějí například Kolář, Jordán, T. Zohorna, Furch nebo Červenka, jehož v úvodu sezony trápily zdravotní trable. Další skupina hráčů dostane příležitost na prosincovém turnaji Channel One Cup.

Nejzajímavější momenty nominace na Turnaj Karjala

Po necelých čtyřech letech se vrací do národního týmu Ladislav Šmíd. Liberecký obránce naposledy reprezentoval 19. února 2014, proti Američanům ve čtvrtfinále olympijského turnaje v Soči. Minulou sezonu vynechal ze zdravotních příčin, po přesunu pod Ještěd je teď zpátky v národním týmu. Poprvé od loňského Světového poháru naskočí jiný zadák Jakub Nakládal, od dubna 2015 se na mezistátní scéně neobjevil Vojtěch Mozík.

Vladimír Roth hrál poslední zápas v říjnu 2014, později byl pozván, ale omluvil se. Dlouhou pauzu v elitním výběru měl rovněž Jakub Klepiš. Boleslavský útočník reprezentoval naposledy na domácím šampionátu 2015. Mistr světa 2010 má z aktuálního kádru po Nakládalovi (101) a Janu Kovářovi (99) na kontě nejvíc startů v národním týmu (95).

Záznam nominační tiskové konference

Trenér Jandač zařadil do výběru celkem 25 hráčů – tři brankáře, devět obránců a 13 útočníků. Kouč počítá s 13 krajánky z ruské Kontinentální ligy, Libor Šulák působí ve finském Lahti, Michal Birner zase ve švýcarském Fribourgu. Nováčky v národním týmů jsou brankář Marek Mazanec, obránce Michal Moravčík a útočník Andrej Nestrašil. Moravčík byl už dřív náhradníkem, letos patří k oporám Plzně. Mazanec a Nestrašil si o pozornost řekli po přesunu ze zámoří do KHL.

Prvně zmíněný chytá ve Slovanu Bratislava, Nestrašil se prosazuje v barvách Nižněkamsku. Někdejší útočník Caroliny či Detroitu se v plánech reprezentačních trenérů objevoval už během ročníku 2015-16. Nestrašilův případný start na mistrovství světa v Rusku tehdy zhatilo vážné zranění v NHL. Vedle Šuláka, plzeňského střelce Kubalíka či Moravčíka patří k nejmladším hráčům týmu také brankář Patrik Bartošák a zadák David Němeček – oba už v této sezoně absolvovali srpnové přípravné zápasy proti Slovensku. Podobně jako Libor Šulák.

Turnaje Karjala se poprvé v historii zúčastní šest týmů. V rámci přípravy na olympiádu se k silné evropské čtyřce přidají také Kanaďané a Švýcaři, kteří se nejprve utkají ve vzájemném duelu v Bielu. Češi se sejdou v pondělí odpoledne, další den odletí z Prahy do švédského Örebro, kde ve středu 8. listopadu nastoupí proti jarním mistrům světa. Po přesunu do Helsinek čeká svěřence trenéra Jandače páteční duel se Švýcarskem, akci pak hokejisté zakončí tradiční nedělní bitvou proti ruské sborné.

Nominace české reprezentace na turnaj Karjala (8. – 12. listopadu 2017, Helsinky, Örebro a Biel):

Brankáři:
Pavel Francouz (Čeljabinsk, KHL), Marek Mazanec (Slovan Bratislava, KHL), Patrik Bartošák (HC VÍTKOVICE RIDERA).

Obránci:
Jakub Nakládal (Jaroslavl, KHL), Tomáš Kundrátek (N. Novgorod, KHL), Libor Šulák (Lahti, Finsko), Vojtěch Mozík (Podolsk, KHL), Ondřej Vitásek (Chanty-Mansijsk, KHL), Ladislav Šmíd (Bílí Tygři Liberec), Vladimír Roth (HC Oceláři Třinec), David Němeček (BK Mladá Boleslav), Michal Moravčík (HC Škoda Plzeň).

Útočníci:
Jan Kovář (Magnitogorsk, KHL), Jiří Sekáč (Kazaň, KHL), Roman Horák (Podolsk, KHL), Lukáš Radil (Spartak Moskva, KHL), Robin Hanzl, Andrej Nestrašil (oba Nižněkamsk, KHL), Michal Řepík (Slovan Bratislava, KHL), Michal Birner (Fribourg, Švýcarsko), Jakub Klepiš (BK Mladá Boleslav), Dominik Kubalík, Milan Gulaš (oba HC Škoda Plzeň), Jakub Lev (HC VÍTKOVICE RIDERA), Martin Zaťovič (HC Kometa Brno).

Realizační tým:

Generální manažer: Milan Hnilička.
Hlavní trenér: Josef Jandač.
Asistenti: Jiří Kalous a Jaroslav Špaček.
Manažer týmu: Jan Černý.
Trenér brankářů: Petr Jaroš.
Video trenér: Denis Havel.
Kondiční trenér: Michal Hamršmíd.
Lékař: MUDr. Dušan Singer.
Fyzioterapeut: Radovan Sakaláš.
Kustodi: Zdeněk Šmíd a Petr Ondráček.
Media manažer: Zdeněk Zikmund.

Program turnaje Karjala 2017:

Středa 8. listopadu:
18:00 Švédsko – Česko (Örebro)
12:15 Švýcarsko – Kanada (Biel)

Ćtvrtek 9. listopadu:
17:30 Finsko – Rusko (Helsinky)

Pátek 10. listopadu:
14:00 Česko – Švýcarsko (Helsinky)
17:30 Kanada – Švédsko (Helsinky)

Sobota 11. listopadu:
12:30 Švýcarsko – Rusko (Helsinky)
16:30 Finsko – Švédsko (Helsinky)

Neděle 12. listopadu:
12:30 Rusko – Česko (Helsinky)
16:30 Finsko – Kanada (Helsinky)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz