left
right
HC AZ Havířov 2010 HC Benátky nad Jizerou HC Motor České Budějovice HC Dukla Jihlava SK Horácká Slavia Třebíč LHK Jestřábi Prostějov SK Kadaň HC Most Piráti Chomutov HC Rebel Havlíčkův Brod Rytíři Kladno Salith Šumperk HC Slovan Ústečtí Lvi HC Stadion Litoměřice

HC Motor získal prvoligovou licenci. Nyní usiluje o pronájem Budvar arény, bude jednat i s Kotalíkem

20. červenec 2013 05:30 | Ladislav Lhota
HC Motor získal prvoligovou licenci. Nyní usiluje o pronájem Budvar arény, bude jednat i s Kotalíkem

Vypadá to nadějně. České Budějovice pravděpodobně nezmizí z hokejové mapy, přestože extraligový Mountfield se nedávno přesunul do Hradce Králové. Akciová společnost HC Motor v čele s předsedou představenstva a úspěšným podnikatelem Zdeňkem Caskou získala dnes prvoligovou licenci od Královských lvů a v pondělí předloží svazovým orgánům žádost o účast ve druhé nejvyšší soutěži.

Další uchazeči o licenci, která dosud patřila hradeckému klubu, Kolín a Poruba, vypadli ze hry. Důležitý dokument odkoupil HC Motor České Budějovice. Tento subjekt vznikl teprve nedávno a podnikatel Caska jej založil proto, že je budějovickým rodákem a nechtěl připustit zánik ligového hokeje v jihočeské metropoli. Chod klubu hodlá financovat z vlastních zdrojů a s přispěním dalších partnerů.

Do názvu se vrátil Motor z nostalgie ke klubu, který pod touto hlavičkou působil v Budějovicích od roku 1965 do začátku devadesátých let. Přímá souvislost se známým průmyslovým podnikem ale tentokrát neexistuje. Zástupci HC Motor uzavřeli rámcovou dohodu s HC České Budějovice, který u břehu Vltavy vychovává hokejovou mládež. „To je velmi důležitá věc, aby mladí kluci měli možnost přecházet do týmu dospělých,“ komentuje bývalý útočník Jaroslav Brabec, jenž aspiruje v novém Motoru na hlavní manažerskou pozici.

V pondělí podá HC Motor v sídle hokejového svazu oficiálně přihlášku k účasti v 1. lize a doloží ji smlouvou s budějovickými mládežníky. Klub by měl obdržet stejné registrační číslo, jaké má k dispozici HC Č. Budějovice, což usnadní přechod hráčů mezi juniorskou a dospělou věkovou kategorií. Aby však klub mohl účinkovat ve druhé nejvyšší soutěži, potřebuje od Statutárního města České Budějovice získat do pronájmu prostory v Budvar aréně.

Rada města bude o nájemci Budvar arény rozhodovat ve středu. „Doufáme pevně, že získáme od radních podporu a důvěru a společně se nám podaří vrátit do Budějovic ligovou soutěž,“ říká Brabec, jenž dosud zastává post sportovního manažera mládeže v Příbrami. V HC Motor by měl převzít kumulovanou funkci sportovního a generálního manažera. Radní se údajně budou zabývat i návrhy od skupiny vedené hokejistou a trenérem Radkem Bělohlavem, která chce rovněž zachránit budějovický hokej.

HC Motor však zřejmě disponuje všemi trumfy. V Hradci Králové získal nejen licenci, ale také příslib o hráčské spolupráci, který spočívá v převzetí smluv dosavadních členů prvoligového kádru na východě Čech. Další hráče mu zaručuje smlouva s HC Č. Budějovice, jemuž náleží práva na budějovické hokejisty, kteří momentálně nemají nikde uzavřenou smlouvu. V úvahu přicházejí Polodna, Ferebauer či veterán Šperger. „Chceme oslovit rovněž Aleše Kotalíka, ale počkáme až na rozhodnutí městské rady,“ vysvětluje Brabec.

Hokejisté v jihočeské metropoli budou mít naspěch. Prvoligová soutěž startuje 11. září a pokud radnice přiklepne Motoru pronájem v hale, hodlá vedení klubu poslat třicítku hráčů na led již 29. července. V prvním tréninkovém kempu mají dostat šanci také nadějní místní junioři. Hlavním koučem bude Josef Řeháček, jenž v nedávné minulosti vedl prvoligové týmy Písku a Litoměřic.

1. liga