left
right
HC AZ Havířov 2010 HC Benátky nad Jizerou HC Motor České Budějovice HC Dukla Jihlava SK Horácká Slavia Třebíč LHK Jestřábi Prostějov SK Kadaň HC Most Piráti Chomutov HC Rebel Havlíčkův Brod Rytíři Kladno Salith Šumperk HC Slovan Ústečtí Lvi HC Stadion Litoměřice

Jsem hráčem Pardubic. Jdu, kam mi řeknou, vysvětluje Filip Landsman návrat do Chrudimi

18. srpen 2010 09:02 | Libor Kult

V necelých dvaceti letech se v minulém ročníku první ligy prosadil mezi elitní brankáře v procentuální úspěšnosti zákroků, přestože jeho Chrudim se potácela u dna tabulky druhé nejvyšší soutěže. Během letní přestávky oslavil Filip Landsman (na snímku) kulaté jubileum a také změnil adresu. Do suché části přípravy totiž naskočil ve Vrchlabí, aby se o několik týdnů později vrátil zpět do míst, kde se mu v uplynulé sezoně dařilo. „V Chrudimi to chvíli vypadalo, že se tam první liga hrát nebude, takže jsem byl rád, že jsem mohl jít do Vrchlabí,“ začíná mladý muž s maskou popisovat eskapádu letošního léta. „Pak se ukázalo, že se tu hrát bude a tak jsem zase tady,“ doplňuje.

Filip Landsman tak poznal prostředí dvou východočeských účastníků první ligy a dovede se vžít do pocitů zástupců Vrchlabí, kteří se těšili, že jejich branku bude hájit druhý muž pořadí brankářů poslední sezony podle procentuální úspěšnosti zákroků. „Ve Vrchlabí se jim moc nelíbilo, že odchází jeden brankář,“ uvádí někdejší člen mládežnických reprezentačních výběrů.

„Jenže já jsem za to nemohl. Jsem hráčem Pardubic, tudíž jdu, kam mi z klubu řeknou,“ připomíná fakt, že Eaton bude s Chrudimí úzce spolupracovat podobně jako v minulém ročníku. Nehrozí však, že by si v květnu dvacetiletý gólman nějakým způsobem stěžoval na změnu destinace v průběhu letní pauzy.

„V Chrudimi jsme si zvykl. Loni se mi tu líbilo, navíc to mám kousek domů,“ kvituje mladík pocházející z krajské metropole na Labi. Neodradila jej ani nejistota, která kolem prvoligové budoucnosti předloňského nováčka panovala.

„Kluci z Chrudimi trénovali s Pardubicemi a normálně se připravovali na sezonu. Nikdo rozhodně dopředu nic nebalil,“ nebojí se, že by se určité tahanice projevily na náladě v kabině. Dobrá atmosféra bude potřeba, aby družina Pavla Rohlíka vstoupila do nové sezony úspěšněji než naposledy.

„Doufám, že dopadneme lépe než v posledním ročníku,“ přeje si Filip Landsman s vírou, že se podaří sestavit kvalitní kádr, který se probojuje do play off nejvyšší soutěže spravované Českým svazem ledního hokeje.

„Tým se sice buduje za pochodu, ale jsem přesvědčený, že ještě přijdou dobří hráči,“ hlásí brankář, který se postavil mezi tři tyče národních týmů všech mládežnických kategorií. Tou poslední byla dvacítka, jejíž trenéři vybrali na světový šampionát jiné gólmany.

„Díval jsem se na to realisticky. Já jsem začal v juniorech a přešel jsem do první ligy. S nominací jsem moc nepočítal, protože Kuba Sedláček, Dominik Furch i Pavel Francouz chytali extraligu,“ konstatuje Filip Landsman. „Jsme kamarádi, takže jsem jim to přál.“

Klidně bych mezi brankáři skončil desátý, kdybychom postoupili do play off

A jak vnímal mladík skok z extraligy juniorů mezi dospělé? „Junioři možná víc bruslí, ale v první lize jsou důraznější a chytřejší hráči v koncovce. Hlavně na to zakončení jsem si musel zvyknout,“ srovnává.

„Zlom nastal, když jsem odjel s Pardubicemi na extraligu do Vítkovic, kde se mi to sice tolik nepovedlo, ale uvědomil jsem si, že proti mě stojí taky jen lidi. Následoval zápas s Berounem. Vychytal jsem čisté konto a definitivně si řekl, že na to mám,“ přibližuje období kolem poloviny listopadu, kdy si připsal premiérový start mezi tuzemskou elitou.

V první lize se pak rozchytal k parádním výkonům, jež mu vynesly již zmíněné pořadí v procentuální úspěšnosti zákroků. Přesto hodnotí Filip Landsman uplynulou sezonu jako rozporuplnou. „Mě se dařilo, ale týmu ne. Tluče se to navzájem. Chtěli jsme do play off, ale nakonec jsme byli rádi, že jsme se udrželi,“ vybavuje si s tím, že zvýšenou nervozitou kvůli strachu ze sestupu netrpěl.

„V prosinci na nás padla deka a dostali jsme se do křeče, ale pak jsme se dostali do formy. Hrábli jsme, jelikož jsme hráli o svá místa a jména. Věřím, že v play off bychom někoho porazili, kdybychom se tam dostali. Ke konci jsme totiž předváděli dobrý hokej,“ loví dále v paměti, aby přiznal, že předčasné ukončení skupiny o udržení uvítal.

„Podle mého nemělo smysl jezdit na další zápasy, když už bylo rozhodnuto, že Šumperk sestoupí,“ předkládá svůj pohled. Jestliže o postavení v tabulce měl velmi solidní přehled, vlastní statistiky prý nesledoval.

„Když jsem to v juniorech vnímal, svazovalo mě to. Proto jsem se naučil, abych se tím nezabýval. Když mi pak řekli, že jsem skončil druhý, podíval jsem se, ale nic to neznamená, když jsme se pohybovali s týmem u dna tabulky. Klidně bych byl desátý mezi brankáři, kdybychom se dostali do play off,“ naznačuje, že výš staví úspěch celého mužstva.

Prvních třicet kol bude mít opravdu velký náboj, všichni do toho vlétnou

Právě spoluhráče považuje za základní stavební kámen osobního úspěchu. „Kluci přede mnou bezvadně bránili. Snažili jsme se hrát na výsledek 2:0 nebo 2:1 a mančaft směrem dozadu šlapal. Občas jsem měl štěstí, že mě něco trefilo,“ míní skromně.

Filip Landsman si uvědomuje, že zopakovat podobná čísla bude obtížně, přesto hovoří o tom, že se chce i nadále zlepšovat. „Chci co nejvíc chytat a případnou šanci v extralize využít lépe než v minulé sezoně,“ přeje si.

„Co se týká ambicí týmu, jsme realisté. V lize hrají týmy, které budou nad naše síly, i když já osobně jsem například s Chomutovem vyhrál a remizoval. Hlavním cílem je minimálně předkolo play off, vše další by představoval bonus,“ prozrazuje úkol pro tým.

Ideální scénář by mohl vypadat tak, že by se Chrudim vklínila mezi lepší osmičku po třiceti odehraných kolech. Pak se totiž první liga rozdělí na dvě poloviny a ta horní bude mít jistotu účasti ve vyřazovacích bojích.

„Něco podobného jsem zažil loni v extralize juniorů. Začátek sezony měl opravdu velký náboj a blížilo se to prvoligovému hokeji, i když se to pak vytratilo. Teď do toho taky všichni vlétnou, ale kvalita dolů nepůjde, jelikož budou přicházet hráči z extraligy, aby získali herní praxi,“ uzavírá Filip Landsman.

1. liga HC Chrudim