left
right
HC AZ Havířov 2010 HC Benátky nad Jizerou HC Motor České Budějovice HC Dukla Jihlava SK Horácká Slavia Třebíč LHK Jestřábi Prostějov SK Kadaň HC Most Piráti Chomutov HC Rebel Havlíčkův Brod Rytíři Kladno Salith Šumperk HC Slovan Ústečtí Lvi HC Stadion Litoměřice

Milan Dóczy se přesunul do Znojma, neúčast na juniorském šampionátu jej ještě nepřebolela

26. červenec 2010 10:16 | Libor Kult

Poslední tři sezony brázdil stadiony kanadské juniorské soutěže Ontario Hockey League, stihl pomoci národnímu týmu do osmnácti let k návratu do elitní divize mistrovství světa i jeden juniorský šampionát. Jenže po skončení uplynulé sezony se obránce Milan Dóczy (na snímku) rozhodl pro návrat do rodné vlasti. „V Kanadě bych musel ještě rok hrát v juniorech, a pak bych čekal na nabídku z AHL nebo East Coast Hockey League. Já už jsem ale chtěl přejít k dospělému hokeji,“ vysvětluje své pohnutky. Mnoho nechybělo a vrátil by se už před zahájením minulého ročníku. „Jenže jsem dostal pozvánku do kempu Los Angeles, což jsem nechtěl zahodit,“ vybavuje si.

Mezi Kings se neprosadil možná i proto, že dvacetiletý zadák v minulosti neprošel draftem. „Před dvěma roky to nevyšlo a hodně se od toho odvíjela moje pozice. Vše by možná vypadalo jinak, kdybych se do draftu dostal,“ přemítá. „Zkušenosti v Los Angeles však rozhodně nelituji,“ hlásí.

V jedné kabině tak sedával s Anže Kopitarem a dalšími hvězdami Králů. „Zapůsobila na mě řada hráčů,“ reaguje Milan Dóczy. „Třeba kapitán Dustin Brown. V obraně pak jednoznačně Drew Doughty, jehož jsem znal už z OHL, kde jsme proti němu nastupoval. Je to talent od boha. Skvělý směrem dopředu a plní si i obranné úkoly,“ rozplývá se.

„Všichni jsou tam hodně silově založení. Kemp mi otevřel oči. Viděl jsem kolik práce mám před sebou, abych se takovým borcům přiblížil,“ doplňuje ještě rodák ze Zlína. Nyní bude své schopnosti a dovednosti rozvíjet pod vedením českých trenérů, neboť koncem května podepsal dvouletou smlouvu s Oceláři z Třince.

„Velkou roli hrálo, že jsem věděl, do čeho jdu,“ připomíná fakt, že před odchodem do zámoří nastupoval za mládežnické výběry klubu na česko-polské hranici. „Každé léto jsem tu trénoval, tudíž jsem znal prostředí i lidi kolem hokeje,“ kvituje.

Postupně se zabydloval v kabině prvního týmu, avšak nedávno ji na čas opustil, aby na led vyjel v prvoligovými Orly ze Znojma. „V Třinci mi řekli, že půjdu na dva týdny do Znojma, tak jsem tu a mám za sebou už týden na ledě,“ konstatuje zlínský rodák.

Znamená to tedy, že začne sezonu ve druhé nejvyšší soutěži? „Příští týden se vrátím do Třince a uvidíme, jak se vyvine situace tam,“ odpovídá Milan Dóczy. „Budu se snažit odvést maximum a uvidíme, co se přijde. Záleží, jestli budou chtít trenéři začlenit do sestavy i mladé hráče,“ zamýšlí se nad šancemi získat stabilní místo v extraligové sestavě.

„Trenéři mi říkali, že vše se bude odvíjet od toho, jak se mi povedou zápasy. Že když budu makat na sto procent, mělo by se to podařit. Dávám tomu maximum, tak snad dodrží slovo a svou příležitost dostanu. Už teď jsem rád, že jsem se mohl vrátit do Čech,“ libuje si.

Rozhodnutí trenérů dvacítky mě zklamalo, ale víc už se k tomu vracet nechci

Může však nastat varianta, že se někdejší člen mládežnických reprezentací vrátí do Znojma a premiérovou sezonu mezi seniory stráví tam. „Samozřejmě bych nejraději zůstal v Třinci, ale i ve Znojmě bych podával co nejlepší výkony,“ odmítá případnou zahořklost.

Poprvé si vyzkouší ostré bitvy mezi dospělými, nervozitou však podle vlastních slov netrpí. „Už jsem hrál nějaké přípravné zápasy, navíc loni v kempu Los Angeles jsem naskakoval proti hokejistům světové extratřídy,“ upozorňuje. „Uvědomuji si ale, že problémy spojené s návratem ze zámoří se projeví. Třeba v jiných rozměrech kluziště. Musím taky pracovat na poziční hře a bruslení,“ jmenuje některé činnost, jež by rád zlepšil.

Po třech letech tedy uzavřel kanadskou kapitolu kariéry, ovšem z jeho slov lze vyčíst, že by byl rád, aby se ve spojení se zámoří objevilo i slůvko prozatím. „Uvidíme, jestli ještě dostanu nějakou příležitost, kterou bych mohl využít,“ dumá a pochvaluje si především zdokonalení v jazyce.

„Díky třech rokům v Kanadě se plynně domluvím anglicky. Taky jsem se naučil, že se musí pořád makat naplno. Od kluků, co hrávali za Kings, jsem pak na ledě okoukával některé maličkosti,“ naznačuje neurčitě.

Třetí sezona v kádru celku Owen Sound Attack se Milanu Dóczymu povedla ze všech nejvíc, když v třiašedesáti startech vstřelil čtyři góly a přidal třiadvacet asistencí. Přesto hodnotí poslední rok za Atlantikem s výhradami. „Dostával jsem dost prostoru na ledě, takže z osobního pohledu povedený rok,“ ohlíží se.

„Jenže klub už tak úspěšný nebyl, i když jsme měli ambice a tipovali nás do nejlepší čtyřky,“ mrzí jej. „Vše začalo menšími problémy, které se postupně nabalovaly, až se staly velkými,“ vybavuje si. „V nejdůležitější fázi sezony, kdy se bojovalo o play off, nám chyběli čtyři klíčoví hráči, mezi nimiž byl i kluk, který šel v draftu z prvního kola,“ zmiňuje útočníka Joeyho Hishona, jehož si jako 17. v pořadí vybralo Colorado.

„Bodíky nám na konci chyběly, takže jsme se nedostali ani do play off,“ lituje i po několika měsících. Ještě předtím však mladý bek prožil jiné zklamání. Vzhledem k ročníku narození mohl na přelomu letopočtu podruhé reprezentovat na juniorském šampionátu, ovšem do sestavy se trenérům nevešel. „Jejich rozhodnutí mě zklamalo. Velice mě to mrzí, ale víc už se k tomu nechci vracet,“ uzavírá Milan Dóczy.

1. liga Orli Znojmo