left
right
HC AZ Havířov 2010 HC Benátky nad Jizerou HC Motor České Budějovice HC Dukla Jihlava SK Horácká Slavia Třebíč LHK Jestřábi Prostějov SK Kadaň HC Most Piráti Chomutov HC Rebel Havlíčkův Brod Rytíři Kladno Salith Šumperk HC Slovan Ústečtí Lvi HC Stadion Litoměřice

Teď můžu všem vzkázat, že Veverka to dokázal, raduje se chomutovský generální manažer

28. duben 2012 02:18 | Libor Kult

V červnu 2009 nastoupil do funkce sportovního manažera dvou spolupracujících prvoligových klubů z Kadaně a Chomutova, o rok později po neúspěšné baráži se začal na plný úvazek věnovat funkci generálního manažera Chomutova. Ambiciózní klub tehdy promarnil třetí pokus o postup do extraligy a představenstvo vložilo důvěru do rukou tehdy ještě ani ne pětadvacetiletého muže. Jaroslav Veverka mladší (na snímku) se po dvou trnitých letech provázených nedůvěrou okolí a kroky, které vzbuzovaly údiv, dočkal postup mezi tuzemskou elitu. „Obrovským způsobem jsem si oddechl, protože v podstatě ještě před dvěma měsíci o nás celá republika psal a mluvila jako o naprostých diletantech, kteří o hokeji absolutně nic nevědí,“ vrací se do období, jež vrcholilo nečekanou změnou trenérů po pátém semifinále první ligy.

 

„Už tehdy jsem říkal, že klub považuji za naše rodinné dítě, a tak se o něj i staráme,“ pokračuje generální manažer Pirátů. „Samozřejmě člověku se některé kroky nepovedou, ale teď jsme si splnili náš obrovský sen,“ uznává s odstupem, že i vedení se dopustilo chyb, byť o nich konkrétně nemluví.

Pravdou je, že 22. března všechny šokovala zpráva ze severu Čech. Chomutov se rozhodl, že u mužstva skončí uznávaný odborník Václav Sýkora i jeho asistent Jan Votruba a převezme jej trojice Jiří Doležal, Leo Gudas a Stanislav Mikšovic, který během sezony hrál za Kadaň. Vzhledem k probíhajícímu play off nechtěl nikdo ze zainteresovaných věc komentovat s odkazem na konec sezony.

Ta klubová už je minulostí, přesto lze i nadále jen spekulovat a domnívat se, co představitele Pirátů k rošádě vedlo. Jaroslav Veverka mladší totiž po postupu mezi tuzemskou elitu světlo do celé kauzy nevnesl. „Nehodláme na nikoho plivat,“ reaguje nejprve. „Pro ten krok jsme se rozhodli, protože jsme věřili, že týmu pomůže,“ vypráví dále. „Nakonec všichni viděli, že tým se opravdu nastartoval. Víc bych k tomu nechtěl říkat,“ doplňuje ještě.

Následně naznačuje, že tehdy vůbec netušil, jak prorocké jeho rozhodnutí v některých souvislostech bylo, přestože každý se nad ním pozastavil. Může se jednat o náhodu, nicméně oba předešlí postupující do extraligy bez odkupu licence rovněž měnili trenéry v průběhu sezony po změně letopočtu.

V polovině února 2007 se Ústeckých Lvů ujal Vladimír Evan a nástupce Pavla Hynka dovedl mužstvo do extraligy po vítězství ve finále první ligy, neboť baráž se tehdy nehrála. O necelý rok později se situace opakovala v Mladé Boleslavi.

Začátkem ledna 2008 nahradil Petr Kaňkovský Jana Votrubu, který koncem prosince přijal angažmá v Ústí nad Labem. O pár měsíců později se Bruslařský klub dostal mezi tuzemskou elitu právě na úkor Lvů. Letošní eskapáda u Pirátů je pak dostatečná čerstvá a známá. „Vůbec jsem nevěděl, že Ústí i Boleslav odvolávali trenéry v postupových sezonách podobně jako my,“ usmívá se Jaroslav Veverka mladší.

Tým ukázal v play off obrovské srdce

Po letech marných pokusů, které končily ve finále první ligy nebo baráži, Severočeši konečně uspěli, přestože z výše uvedených důvodů jim věřil jen málokdo. Snad kromě jich samotných a jejich příznivců, které sjednotila marketingová kampaň s prostým heslem: „Věřím!“

„Z loňské sezony jsme zachovali dle našeho názoru zdravé jádro, kolem kterého jsme mužstvo trochu omladili a poskládali,“ předkládá Jaroslav Veverka mladší svůj pohled, proč se tentokrát mužstvo do extraligy prokousalo.

„V celém play off i sedmém zápas baráže se ukázalo, že tenhle tým byl správný a měl obrovské srdce. Dokazuje to i fakt, že jsme tři série vyhráli v sedmém utkání,“ připomíná. A kdy on sám poprvé uvěřil, že jeho podřízení dotáhnou klíčový zápas do vítězného konce? „Zhruba třicet vteřin před koncem jsem měl pocit, že to se mnou sekne. Do té doby jsem doufal, že to zvládneme. Pak už jsem věřil,“ ohlíží se.

Trenérem zůstane Jiří Doležal, jméno nového asistenta oznámíme v nejbližší době

Po zasloužených oslavách čeká vedení oddílu spousta práce, aby vše přichystalo na extraligový ročník. Jako první se nabízí složení kádru. „Zatím je brzy říkat, jak co bude,“ uvádí výkonný šéf Chomutova. „Některé hráče máme pod smlouvou, s dalšími začneme jednat. Záležet bude na našich finančních možnostech, od těch se bude všechno odvíjet,“ upozorňuje.

„Doufám, že všichni partneři včetně města nám v tom pomůžou. Naplnit extraligový rozpočet není přece jen lehké,“ připojuje ještě a jedním dechem hovoří o tom, podle čeho se budou šéfové klubu snažit stávající hráče posuzovat a hodnotit případné posily. „Základem je, jak už jsem v jedné specifické situaci zmiňoval, že hráč nebo kdokoliv jiný v klubu za něj musí chtít ´umřít´. Někdy však nemusíme dojít ke shodě, takže uvidíme, jak to bude vypadat,“ hlásí generální manažer.

Ten má v tuto chvíli jasno především o pozici hlavního trenéra. „Zůstane jím určitě Jiří Doležal,“ prozrazuje s tím, že bývalý vynikající útočník bude mít nového spolupracovníka či spolupracovníky. „Jméno asistenta budeme řešit v nejbližších dnech,“ líčí. „Leo Gudas se vrací do funkce sportovního manažera. Nástup na lavičku jsme mu dali de facto rozkazem, čímž netvrdím, že se mu tam nechtělo,“ popisuje.

Chuť do práce na severu rozhodně chybět nebude. Klub má totiž za sebou velmi povedenou sezonu. „Takovou bych chtěl zažívat každý rok,“ culí se Jaroslav Veverka mladší při vzpomínce na postup do extraligy a hlavně mistrovské tituly v kategorii mladšího dorostu a juniorů.

„Laťku jsme si nastavili hodně vysoko a speciálně pro naše jméno se jedná o obrovské zadostiučinění, protože spousta lidí na jméno Veverka plivala. Teď můžu všem vzkázat: Veverka to dokázal,“ uzavírá.

 

Extraliga Hokejové dění mimo šampionát 1. liga Piráti Chomutov