Finové ladí sestavu na domácí šampionát, v týmu pro Brno také Lehtonen, Granlund či Koivu

22. duben 2012 09:16 | Václav Jáchim

S patnácti mistry světa z Bratislavy prozatím může počítat kouč finské reprezentace Jukka Jalonen v přípravě na nadcházející šampionát. Vrcholný podnik letos pořádají právě Finové a je jasné, že obhájci titulu touží před svým publikem po dalším úspěchu. Sestava Suomi se rodí postupně, finský národní tým má za sebou dvě výhry nad Běloruskem v projektu Euro Hockey Challange a nyní už vyhlíží KAJOTbet Hockey Games v Brně.

Trenér Jalonen má k dispozici širší kádr 28 hokejistů, Finové začnou poslední podnik letošního Euro Hockey Tour nejprve v Petrohradě, kde se ve čtvrtek 26. dubna utkají s výběrem Ruska. Následující den odletí do České republiky, v Brně čeká Seveřany duel proti naší reprezentaci, pak proběhne závěrečné derby se Švédy. Jalonen uvedl, že se soupiska ještě může změnit, dojde k tomu ale patrně až po příštím víkendu.

Po druhém zápase s Běloruskem opustili přípravu národního týmu obránci Aleksi Laakso a Kalle Kaijomaa, skončil také mladý útočník Miika Salomäki. Nově se zapojí ostřílený Ossi Väänänen z Jokeritu Helsinky a útočník Jesse Joenssu ze švédského Jönköpingu, kouč Jalonen může počítat rovněž s posilami z NHL. Zatímco Petteri Nokelainen a Lennart Petrell už do kempu Suomi přijeli v týdnu, Mikko Koivu a Jussi Jokinen začnou v pondělí.

Zámořští krajánci jsou v týmu čtyři, největší hvězdou je Mikko Koivu, jenž Finy před rokem jako kapitán dovedl k titulu mistrů světa. Vzhledem ke zranění nebude k dispozici jeho klubový spoluhráč Niklas Bäckström, podle určitých spekulací jednalo vedení finské reprezentace s jiným brankářem Mikkou Kiprusoffem z Calgary, ale opora Plamenů v kádru pro brněnský turnaj není.

Další hráči přicházejí v úvahu po skončení prvního kola Stanley Cupu, ti ovšem KAJOTbet Hockey Games hrát nebudou. Finské reprezentanty najdeme také ve finále play off ruské KHL, o Gagarinův pohár bojují gólman Karri Rämö (Omsk) a útočník Leo Komarov s obráncem Jannem Jalasvaarou z Dynama Moskva. Už teď je sestava obhájců světového zlata parádní, brněnstí fanoušci se mají na co těšit.

Představí se kupříkladu talentovaný mladík Mikael Granlund, který vstoupil do hokejové historie nevídaným gólem Rusům v semifinále loňského MS. Na svůj možná poslední velký turnaj se chystá veterán Ville Peltonen (autor hatttricku ve finále MS 1995!), brankářskou jedničkou bude Kari Lehtonen z Dallasu, trenéř Jalonen ale může počítat i s ostříleným Petrim Vehanenem z ruské Kazaně.

Jistotu v obraně dodají loňští mistři světa Väänänen, Puistola, Niskala, Kukkonen, Jaakola, v útoku bude znát schopnosti krajánků Jokinena, Pihlströma, Kontioly, Pesonena, Kapanena či Immonena. Z méně známých hráčů trenér Jalonen nasadí Kuparinena, Kiiskinena nebo nedávného nováčka Savinainena, pro zranění bude letos naopak chybět technik Juhumatti Aaltonen z ruského Magnitogorsku.

Nominace Finska na KAJOTBet Hockey Games (26. - 29. dubna 2012, Brno a Petrohrad):

Brankáři:
Kari Lehtonen (Dallas, NHL), Petri Vehanen (Kazaň, KHL), Joni Ortio (Turku).

Obránci:
Pasi Puistola (Čerepovec, KHL), Janne Niskala (Atlant Mytišči, KHL), Lasse Kukkonen (Magnitogorsk, KHL), Juuso Hietanen (N. Novgorod, KHL), Mikko Mäenpää (Chabarovsk, KHL), Topi Jaakola (Lulea, Švédsko), Ossi Väänänen (Jokerit Helsinky), Mikko Kousa, Toni Söderholm (oba IFK Helsinky).

Útočníci:
Mikko Koivu (Minnesota, NHL), Petteri Nokelainen (Montreal, NHL), Lennart Petrell (Edmonton, NHL), Jussi Jokinen (Carolina, NHL), Antti Pihlström (Ufa, KHL), Petri Kontiola (Čeljabinsk, KHL), Jarkko Immonen, Niko Kapanen (oba Kazaň, KHL), Ville Peltonen, Mikael Granlund, Janne Pesonen (všichni IFK Helsinky), Jesse Joensuu (HV´71 Jönköping, Švédsko), Mika Pyörälä (Frölunda, Švédsko), Tuomas Kiiskinen, Matti Kuparinen (oba Kuopio), Veli-Matti Savinainen (Pori).

Trenéři: Jukka Jalonen, Petri Matikainen a Pasi Nurminen

Program KAJOTbet Hockey Games 2012:

Čtvrtek 26. dubna 2012:

18:30 Česká republika - Švédsko (Brno, ČT4 Sport)
19:00 Rusko - Finsko (Petrohrad)

Sobota 28. dubna 2012

14:00 Česká republika - Finsko (Brno, ČT4 Sport)
18:30 Rusko - Švédsko

Neděle 29. dubna 2012

14:00 Finsko - Švédsko (Brno, ČT4 Sport)
18:00 Česká republika - Rusko (, BrnoČT4 Sport)

Články reprezentace Eurohockey Tour Zahraničí