Finové začnou Švédské hry zápasem pod otevřeným nebem, návrat hlásí Kapanen s Nummelinem

30. leden 2012 10:25 | Václav Jáchim

Velkou premiérou bude pro Euro Hockey Tour znamenat utkání Finska s Ruskem, které otevře program letošních švédských Oddset Hockey Games. Duel se uskuteční na Olympijském stadionu v Helsinkách pod otevřeným nebem, kde se zápasy neoficiálního mistrovství Evropy dosud nikdy nehrály. Seveřané přistupují k akci s veškerou vážností a pečlivostí, zájem diváků je značný. Finové zápas venku uskutečnili už na klubové úrovni, před časem se takhle utkali rivalové z Helsinek IFK a Jokerit. Nicméně střetnutí národních týmů typu Open Air tamní metropole dosud nikdy neviděla.

Pro obhájce titulu mistrů světa půjde o unikátní záležitost, jak ale upozornil kouč Jukka Jalonen, klání proběhne v rámci turnaje, jenž je jednou z posledních příprav před šampionátem, který Finové společně se Švédy pořádají letos na jaře. V týmu Suomi najdeme vesměs známá jména, tentokrát nedostane prostor ani jeden mezistátní nováček.

Událostí je návrat veterénů Petteriho Nummelina a Samiho Kapanena. Mistři světa 1995 delší dobu za modrobílý výběr nehráli, nyní se představí v utkání pod otevřeným nebem podobně jako řada dalších finských opor. Jukka Jalonen zvolil zajímavou strategii, na prosincový Channell One Cup vzal převážně hokejisty širšího kádru a zkušené hráče nechal odpočinout.

Mnozí se nyní vracejí, ale ne všichni. V nominaci chybějí kupříkladu ostřílený Ville Peltonen, brankáři Petri Vehanen, Karri Rämö nebo mladý útočník Mikael Granlund, který nedávno startoval na šampionátu dvacítek společně s dalšími talenty jako Teemu Pulkkinen či Joonas Donskoi. Stranou zůstali někteří krajánci, hráčů ze zahraničních lig je v kádru celkem jedenáct. Tradičně nejvíc bude zastoupena ruská Kontinentální liga, dvanáct zástupců dodá domácí nejvyšší soutěž.

Nejméně reprezentačních zkušeností mají na kontě obránci Kousa, Järvinen a útočník Koskiranta, trenér Jalonen pozval pro třetí podnik Euro Hockey Tour jedenáct zlatých šampiónů z Bratislavy 2011. Tým Suomi začne Oddset Hockey Games domácím utkáním venku proti Rusku, poté se z Helsinek přesune do Stockholmu, kde Finové v sobotu 11. února hrají s Českou republikou, načež další den uzavřou akci tradičním derby se Švédskem.

Nominace Finska na švédské Oddset Hockey Games (9. - 12. února 2012, Stockholm a Helsinky):

Brankáři:
Ari Ahonen (Magnitogorsk, KHL), Niko Hovinen (Lahti).

Obránci:
Petteri Nummelin (Lugano, Švýcarsko), Ossi Väänänen (Jokerit Helsinky), Lasse Kukkonen (Magnitogorsk, KHL), Janne Niskala (Atlant, KHL), Pasi Puistola (Čerepovec, KHL), Topi Jaakola (Lulea, Švédsko), Mikko Kousa (IFK Helsinky), Joonas Järvinen (Lahti).

Útočníci:
Sami Kapanen, Tuomas Kiiskinen (oba Kuopio), Juhamatti Aaltonen (Magnitogorsk, KHL), Petri Kontiola (Čeljabinsk, KHL), Antti Pihlström (Ufa, KHL), Leo Komarov (Dynamo Moskva, KHL), Jesse Joensuu (HV´71 Jönköping, Švédsko), Perttu Lindgren (Lukko Rauma), Janne Lahti (Jokerit Helsinky), Juha-Pekka Hytönen (Jyväskylä), Janne Pesonen (IFK Helsinky), Marko Anttila (Turku), Jarno Koskiranta (Lappeenranta).

Trenér: Jukka Jalonen

Program švédských Oddset Hockey Games 2012:

Čtvrtek 9. února:

17:30 Finsko - Rusko (Helsinky)
19:00 Švédsko - Česká republika (Stockholm, ČT4 Sport)

Sobota 11. února:

12:00 Česká republika - Finsko (Stockholm, ČT4 Sport)
16:30 Švédsko - Rusko (Stockholm, ČT4 Sport, záznam 20:40)

Neděle 12. února:

12:00 Česká republika - Rusko (Stockholm, ČT4 Sport)
15:30 Švédsko - Finsko (Stockholm, ČT4 Sport, záznam 19:20)

Články reprezentace Eurohockey Tour Zahraničí