Křídlo už jsem hrál s Jágrem, tvrdí Petr Nedvěd. Ondřej Němec je rád za další pěkný gól

28. duben 2012 14:36 | Václav Jáchim

Během této sezony sehráli čeští hokejisty s Finy celkem tři zápasy, na dva z nich by nejraději zapomněli. Během listopadového turnaje Karjala národní tým podlehl 0:4, výkon byl tehdy dost špatný, ještě horší dojem přinesl únorový souboj ve Stockholmu - tehdy to dokonce skončilo 0:7. Elitní výběry jsou nyní v jiné pohodě a hlavně v odlišném složení, nicméně poznatky z minulosti v hráčích zůstávají. Také proto chtěli obhájce světového zlata překonat. "Posledních pár zápasů jsme s Finy nehráli dobrou partii, ale teď jsme se na ně dobře připravili. Věděli jsme, co hrají," říká Petr Nedvěd.

Nejzkušenější člen národního týmu byl u obou zmíněných duelů, tentokrát ale Češi začali neporovnatelně lépe. Během první třetiny byla radost sledovat nápadité akce, častou střelbu a hokej plný pohybu. "Tehdy to bylo z naší strany dobré, ale pak jsme jim dali šanci vrátit se do zápasu díky přesilovkám. Udělali jsme zbytečná oslabení a to nás stálo zápas," hodnotí opora Liberce.

Nedvěda těšilo, že průběh střetnutí se tentokrát dost lišil od těch na Karjale a Švédských hrách. "Finové jsou velmi dobře vybaveni bruslařsky, v předchozích zápasech soupeř dominoval jasně od první třetiny a my neměli šanci. Tentokrát to bylo naopak, jen škoda těch oslabení. I ve třetí třetině jsme hráli vyrovnané utkání, ovšem chybělo nám i štěstí. Jim to tam spadlo v prodloužení, nám ne," pokračuje Nedvěd.

Hokejista ošlehaný stovkami těžkých bitev nastoupil v jedné formaci s Vincourem a Vondrkou, na přesilovky chodil Nedvěd s Plekancem a Hemským. Souhru si pochvaloval. "Oba jsou top hráči NHL, docela nám to fungovalo. Chyběl tomu jen gól. Ale soupeře jsme přehrávali," kvituje. Národní tým je ve fázi hledání vhodných bojovníků i optimálního složení.

Platí to pochopitelně také o útočných trojících. Trenér Hadamczik naznačil, že může libereckého barda případně poslat i na křídlo. "Už jsem tam hrával, v Pittsburghu s Jardou Jágrem a Franciesm. Dokážu se přizpůsovit, tedy mimo pozice obránce a brankáře. Je na trenérovi, kam mě postaví," reaguje. Petr Nedvěd předvedl proti Finsku kvalitní výkon, asi nejvíc se líbila jeho nahrávka na první český gól. V přesilovce si počkal, podíval se a pak skvěle načasoval přihrávku najetému Ondřeji Němcovi.

"Méďa mě tam krásně našel, stačilo nastavit hokejku," děkuje na dálku bývalý zadák Karlových Varů či Vsetína, který může opustit ruský Čerepovec. Němec aktuálně vybírá z několika nabídek, především se však soustředí na výkony v národním týmu. Kromě defenzivní práce stíhá i podporu útoku, na kontě má už dva vstřelené góly - kromě sobotní trefy do sítě Vehanena se prosadil i ve čtvrtek proti Švédsku.

Možná mu přesné trefy pomohou k jistotě nominace, Němec hrál na dvou posledních světových šampionátech, ovšem na oficiální soupisku byl zapsán až během turnaje. "Pro mě je hrdost hrát za nároďák a doufám, že ty moje góly třeba pomohou trenérovi v rozhodování," konstatuje. Pocit z týmu má prý zatím pozitivní. "Je vidět, že si mužstvo věří. Přijedou ještě někteří kluci z NHL, podle mého bude tým silný a dobrý."

Jak by mohl vypadat výkon téměř ideální, ukázali reprezentanti v první třetině sobotního klání s Finy. Byli ve všech ohledech lepší, bruslili, napadali, kombinovali. Obhájci titulu mistrů světa místy nevěděli, kam dřív skočit. Jenže po přestávce se vývoj úplně obrátil, jako by Češi vypadli z role. "První třetina byla z naší strany super, pak nás ale Finové přehrávali. V dalším průběhu hodně záleželo na štěstí. Oni měli šance, my taky," popisuje.

Do výsledku se promítly přesilovky. Zatímco české fauly pomohly Finům, národnímu týmu tentokrát početní výhoda tolik nešla. "Týmy se koukají na video, připravují se, soupeři vědí, kdo tam od nás bude chodit. Řekl bych, že úspěšnost je celkem dobrá, každopádně jde o průpravu na mistrovství světa." Svěřenci trenérů Hadamczika a Palečka si připsali první porážku v přípravném bloku před šampionátem, nicméně nadále zůstávají ve hře o úspěch na domácím turnaji.

Záležet bude, jak hokejisté zvládnou nedělní klání proti Rusku, zápas odstartuje od 18 hodin. Půjde o bitvu, která při podnicích Euro Hockey Tour láká české fanoušky nejvíc. Co Němec od utkání se sbornou očekává? "Nemůžeme do toho jít s ničím jiným, než že chceme vyhrát. Proti Rusům je to specifické. Rádi bychom se dobře odrazili na šampionát a uspěli také kvůli lidem, kteří jsou v Brně úžasní. Soupeř je silný na puku, nesmíme mu umožnit brejkové situace. Máme zkušený tým, musíme to zvládnout," uzavírá.

Články reprezentace Eurohockey Tour Reprezentace ČR