Prvenství v Euro Hockey Tour? Kvalitní výkon a odměna pro hráče, pochvaluje si Hadamczik

29. duben 2012 18:20 | Václav Jáchim

Může si spokojeně odfouknout a zamnout ruce. Alois Hadamczik má za sebou další povedenou etapu u národního týmu, navíc udělal rozhodnutí, které je před akcí typu mistrovství světa nejdůležitější - musel vybrat partu vyvolených, jež příští pátek pošle do bojů ve Stockholmu. "Nebylo to jednoduché, všichni o nominaci bojovali. Některé jsme poslali domů už před zápasem s Ruskem, po něm vypadl Jirka Tlustý, kterého bolí rameno a jet tedy nemůže," konstatuje reprezentační kouč.

Připomíná, že o jménech dlouho váhal. Vliv na výběr měl i poslední souboj na KAJOTbet Hockey Games. Proti sborné si Češi počínali výborně, předvedli soudržný výkon a naznačili, že by to na světovém šampionátu mohlo fungovat. Nemá smysl předbíhat, nicméně vystoupení v Brně se povedlo. "Myslím, že můžeme být spokojeni. Dařilo se nám tu loni, kdy jsme turnaj vyhráli, teď to bylo také povedené. Podlehli jsme jen jednou - Finům po prodloužení. Ale i s nimi to bylo vyrovnané," hodnotí.

Střetnutí proti Rusům jsou vždycky vypjatá, plná emocí, gólů a třeba i bitek. Horké hlavy tentokrát podporovala i vysoká teplota v hale, hokejisté si hrábli na dno sil. Předvedli představení, které se muselo líbit. "Soupeř byl tentokrát o hodně aktivnější než v předchozích vzájemných zápasech, ale my jsme jim byli rovnoceným soupeřem. Sice jsme inkasovali po přečíslení, ovšem cením si toho, že se nám později povedlo dát dvě branky a skóre otočit."

Vliv na to měla delší přestávka, kterou způsobila úprava ledové plochy. Hokejisté pak protivníkovi nasázeli dvě branky, a jak se ukázalo, šlo o klíčový úder. "Před nástupem do třetí třetiny jsme trošku změnili systém hry, chtěli jsme se vyvarovat toho, abychom byli hodně po rozích v útočném pásmu. O gól jsme vyhráli, bylo to podpořené výkonem brankáře," oceňuje přínos Jakuba Kováře.

Hlavní kouč má zároveň slova chvály pro brněnské publikum. "Chtěl bych fanouškům moc poděkovat, vytvořili skvělou kulisu, moc nám pomohli," vzkazuje. Brno je hokejové město, národní tým se v Kajot aréně cítil stejně skvěle jako loni, kdy se český podnik Euro Hockey Tour konal v jihomoravské metropoli poprvé. I tehdy to byla od reprezentantů parádní jízda.

Nicméně srovnávat obě mužstva dost dobře nejde, složení mužstev se přece jen dost změnilo. "Před rokem jsme měli hodně kluků z NHL, ale i letos je v mužstvu řada výborných hokejistů včetně těch mladých, kteří potvrzují perspektivu. Na turnaji jsme prohráli jen v prodloužení s Finy, naše vystoupení hodnotím celkově kladně." Bitva s Rusy nerozhodovala jen o tom, jaká bude generálka před šampionátem, ale určila rovněž konečné umístění v seriálu Euro Hockey Tour.

Čechům se povedla věc, na níž čekali 14 let. Hadamczikův výběr navázal na mužstvo Ivana Hlinky z roku 1998 a vydřel první místo! "Vedla k tomu cesta přes spoustu těžkých utkání, soupeřit se silnými týmy není jednoduché. Letošní výsledek je určitě kvalitním výkonem a také odměnou pro hráče. Chtěl bych poděkovat všem, kteří se jednotlivých akcí zúčastnili, každý z nich na tom má podíl," reaguje Hadamczik.

Národnímu mužstvu se nevídaně povedla příprava na vrchol sezony. Hokejisté sehráli devět utkání, podlehli jen v sobotu Finům. Ovládli Euro Hockey Challenge i Euro Hockey Tour. Teď jde o to, aby pohoda vydržela do Stockholmu. "Do každého utkání jdeme s tím, že ho chceme vyhrát. Turnaj samozřejmě také. Přece nebudeme říkat, že zvítězíme zítra nebo pozítří. Z úspěchu máme radost, nicméně teď už je třeba myslet na mistrovství světa," velí Alois Hadamczik.

Výkony na brněnském turnaji se promítly do konečné nominace. "Rozhodovalo víc faktorů, například zkušenosti. Kdyby někdo z beků onemocněl, vzali bychom Žižku. Ale takhle by ve svém věku čekal mimo základní kádr, což by asi nebylo ideální," vysvětluje například. Oceňuje Jakuba Svobodu, dalšího hokejistu Komety, mladého obránce Jakuba Krejčíka nebo zlínského dříče Petra Holíka. Všichni mají mezistátní budoucnost před sebou. Směr Stockholm vyrazí 26 hokejistů, jeden už je teď nad limit, z NHL navíc teoreticky mohou ještě dorazit posily po skončení druhého kola Stanley Cupu. Zásadní výběr pro mistrovství světa už ale Hadamczik učinil.

Články reprezentace Eurohockey Tour Reprezentace ČR