Andrej Šustr jde vlastní cestou, z americké juniorky by rád zamířil na univerzitu

27. prosinec 2009 18:00 | Václav Jáchim

(REGINA, od našeho zpravodaje) V českém hokeji je neznámým hráčem. Neobjevil se v nejvyšší soutěži, nemá na kontě větší počet startů za juniorské reprezentace. A přece je Andrej Šustr zajímavým hokejistou. Odchovanec plzeňského hokeje odvádí spolehlivé služby týmu Youngstown Phantoms, který hraje americkou juniorskou USHL. Důrazný zadák se vypracoval v opory, hokejově stále roste. "Odchod do zámoří mi velmi pomohl. Udělal jsem dobrý krok, rád bych zůstal i nadále. Pokud to vyjde, měl bych zamířit na univerzitu," říká sympatický bek, který před časem hrával také za Jihlavu.

Šustr se vydal vlastní cestou, svým způsobem ho k tomu přiměly okolnosti. V Plzni, kde s hokejem začínal, totiž nebyl perspektivní. Odešel tedy do Jihlavy. "Tam jsem se poznal s koučem gólmanů Petrem Jarošem, který měl kontakty na americký juniorský hokej. Pomohl mi domluvit působení na Aljašce. To bylo v minulé sezoně. Po ní jsem jel na zkoušku do Youngstownu," vzpomíná.

Tamní Phantoms pořádali tréninkový kemp nováčků. "Sešlo se nás tam 160 hráčů," jmenuje neuvěřitelný počet. "Každé dva dny posílali pryč skupinu hokejistů, já zůstal až do konce. Podařilo se mi dostat do týmu, letos pravidelně hraju USHL," kvituje. Šustr byl odměněn za pracovitost a vůli. Nevzdal se. Doma sice postrádal důvěru, nicméně za Atlantikem se chytil. Už je na trati, jak říkají místní.

Během podzimu byl vyhlášen hráčem týdne, patří k elitním zadákům. O USHL se u nás doma moc neví, v minulosti ji krátce hrál třeba Martin Hanzal, poté Štěpán Novotný. "Je to hlavní juniorská liga v Americe, určitě má úroveň. V soutěži jsou hlavně hokejisté, kteří mají za cíl získat stipendium a jít na univerzitu," upozorňuje. Z USHL se řada mladíků dostala i do NHL, systém hokejové přípravy a vzdělání jde totiž talentům k duhu.

Formuje je po sportovní i lidské stránce, Andrej netají, že mu to imponuje. "V Youngstownu chodím na střední školu, na jaře bych měl maturovat. Momentálně zvažuji možnosti přechodu na univerzitu, ve hře jsou Michigan State nebo Colorado College. Moc rád bych to dokázal. Vím, že by mě to posunulo zase kousek dál. Univerzitní hokej bych pak mohl čtyři roky, což je dlouhá doba. Kdyby to poté nešlo se špičkovým hokejem, díky vzdělání bych si našel uplatnění v jiné oblasti," dokazuje, že má všechno srovnané v hlavě.

O univerzitním hokeji má dostatek informací. "Bydlel jsem u rodiny, jejíž syn na univerzitě byl. Takže jsem získal všechno podstatné. Ve sportu se může stát leccos, škola se určitě bude hodit," zmiňuje. V žádném případě by ovšem nebral americkou univerzitu jen jako pojistku do dalších let, kdyby to po hokejové stránce nebylo ono. Šustr má osobní cíle a plány. "Některým hráčům se povede zaujmout v NHL. Také bych o to pochopitelně stál, ale jdu pomalými krůčky. Nejdřív škola, hokej na univerzitě. Pak se uvidí," má jasno.

Jeho odhodlání je obdivuhodné. Když vypráví o dalších cílech, hned mu uvěříte, že je lze naplnit. Šustr byl ještě nedávno nepotřebným v Plzni, nyní válí za Atlantikem. V USHL se uvedl natolik, že si dokázal získat místo v reprezentační dvacítce. Zaujal už na letních kempech mimo jiné výbornými fyzickými předpoklady, fyzickou kondici a bojovností. Tenhle obránce nikdy nedostal nic zadarmo, o to víc si váží každé šance.

Pokud chce na univerzitu, musí mimo jiné bezvadně ovládat angličtinu. Všechny zkoušky jsou samozřejmě v tomto jazyce. "Ještě to v mém případě není ideální, ale na střední škole dělám testy a zvládám to. Angličtinu zdokonalím, nebude to problém," líčí jistě. Hokejově na sobě pracuje v Youngstownu, kde našel skvělé podmínky. "Jde o město, které leží mezi Pittsburghem a Clevelandem. Na obě strany to máme zhruba pětačtyřicet minut," připomíná.

V týmu Phantoms má důležitou roli, zasloužil si ji v přípravě i v soutěži. "Trenér mě hodně hraje, prostoru dostávám dost. Přesilocky, oslabení - nemohu si stěžovat," reaguje. O aktuální formě a pohodě by rád přesvědčil i na šampionátu dvacítek. Trenéři Šindel s Motákem v neděli rozhodli, že Šustr bude dopsán na soupisku a nastoupí tedy do nočního klání proti Finsku.

V sestavě by nechyběl už v sobotu se Švédy, jenže Šustra trápilo zranění. "V utkání s Kanadou jsem inkasoval pukem do nohy, přesně do místa mezi bruslí a chráničem holeně. Měl jsem to nastřelené, potřeboval jsem chvilku čas. Druhý den nešlo dát nohu do brusle, v první chvíli jsem si říkal, jestli náhodou nepřijdu o šampionát. Ale s panem doktorem jsme byli na rentgenu, který naštěstí vyloučil zlomeninu," vypráví s úlevou.

Pauza mu prospěla, už je fit. Andrej hoří touhou uspět, chce pomoci týmu k úspěchu. "Zápas se Švédy se nepovedl. Sledoval jsem ho z tribuny a moc chtěl klukům pomoci. Nešlo to, teď už ano, na Finy se těším. Bude to zápas o všechno, potřebujeme vyhrát. Nervozita? Ne, tu necítím. Víme, co nás čeká. Půjdeme do toho naplno," uzavírá.

MS - 20 Mládež