Na krásu se nehraje. Dvacítka proti Rusům nezklamala, mistry světa ale neporazila

22. srpen 2011 09:00 | Václav Jáchim

Předvedli kvalitní výkon, hlavně ve druhém utkání juniorské mistry světa trápili, ale hokejisté české dvacítky nakonec ani v jednom z přípravných duelů na Rusy nevyzráli. Svěřenci trenérů Přerosta, Kučery a Fischera měli ve hře zajímavé momenty, dokázali soupeře zmáčknout, ovšem nebyli tak produktivní. V prvním duelu zklamala mladé Čechy koncovka, v odvetě vlastně také. "Šancí jsme si vypracovali spoustu, kdybychom zvýšili vedení 2:1, mohli jsme docílit lepšího výsledku. Druhý zápas byl z naší strany lepší, ovšem znovu jsme prohráli. Je to škoda, jedna výhra nad Ruskem by nám zvedla sebevědomí," říká hlavní kouč Miroslav Přerost.

Český výběr nasadil většinu hráčů, kteří byli momentálně k dispozici. Za Atlantikem už se připravují mj.  Straka, Culek, Frk, Musil. Litvínov zakázal start Emingerovi. Nedorazilo několik dalších hráčů, ovšem v zásadě lze konstatovat, že jádro týmu bylo pohromadě. Včetně slávisty Jaškina, zlínského Holíka, krajánků z Finska či z ruské KHL. Také Rusové nasadili silný tým, neměli jen hvězdičku Kuzněcova nebo krajánky Naměstnikova s Chochlačevem.

Domácí výběr v obou zápasech inkasopval po třech gólech, sám vyprodukoval jen dvě branky. V první bitvě se neprosadil žádný z českých střelců, což mělo klíčový vliv na výsledek. Mužstvo podržel brankář Kašík, před sobotním zápasem trenéři apelovali na nutnost většího tlaku do brány, důrazu v osobních soubojích a také na celkově vyšší aktivitu.

Povedlo se, dvacítka předvedla kvalitní výkon. Protivníka místy nepouštela z pásma, někteří hokejisté si vedli znamenitě. Jenže na krásu se nehraje. "Když to nevyšlo v pátek, chtěli jsme uspět v odvetě. Bohužel jsme neproměnili šance, nezužitkovali jsme v určitých pasážích herní převahu. Hráči plnili, co jsme si řekli, ale samozřejmě nás mrzí, že jsme to nedotáhli k vítězství. Vítězství by nám hodně pomohlo," mrzí Přerosta.

Na sympatickém představení českých mladíků se promítla snaha o hodně aktivní hokej. "Změnili jsme způsob napadání, forčekovali jsme v útočném pásmu, pokoušeli jsme se hned v zárodku brzdit ruskou rozehrávku. Soupeř byl výtečně individuálně vybaven, ruští hokejisté mají nesporné kvality. Snažili jsme se jejich hru narušovat. Jsme rádi, že naši hokejisté uvěřili zvolenému systému, jen nám tam chybělo víc branek. Za stavu 2:1 to chtělo přidat další," připomíná kouč.

Navzdory dvěma porážkám byl Miroslav Přerost s výkonem svěřenců spokojen. "Nikdo nepropadl, základ týmu máme pohromadě. Může se stát, že během podzimu vyskočí ještě někdo další, v tom případě dostane šanci. Pro hráče, kteří už v mužstvu jsou, především platí, aby na sobě dál pracovali a zlepšovali se," upozorňuje.

Značný vliv na to bude mít skutečnost, zda junioři dostanou prostor ve svých klubech. "Trenérům extraligových celků samozřejmě nemůžeme mluvit do sestav, ale přejeme si, aby reprezentanti dostávali co nejvíc prostoru. Rusové představili řadu hokejistů, kteří už loni nastupovali v KHL. Když to jde u nich, proč by to nemohlo platit také u nás? Mnozí junioři potenciál mají, potřebují hrát a hrát," zmiňuje.

Do přípravy dvacítky zasahují některé nové vlivy, které dřív nebyly běžné. Trenéři například neskládají sestavu pro mistrovbství světa jen ze zámořských krajánků a zástupců českých klubů, nově někteří hokejisté působí v KHL nebo ve Skandinávii. "Je na nás, abychom si s tím poradili. Zmíněné soutěže mají v reprezentačních přestávkách volno, hráči musejí být uvolnění národnímu týmu. I v jejich případě platí, že potřebují mít zápasový rytmus," konstatuje.

Další změnou je postoj některých tuzemských klubů k reprezentaci, konkrétně tedy k výběru do 20 let. Už před dvěma lety zákazaly Vítkovice start Petru Mrázkovi a Adamu Poláškovi, jelikož hráči odmítli s mateřským klubem prodloužit smlouvy. Mrázek je ročník 1992 a mohl by startovat i na letošním mistrovství světa, výkonnost má vysokou. Nicméně zatím to nevypadá, že by se postoj Vítkovic změnil. Nově nyní přibyl na seznam potrestaných Vladimír Eminger, s jeho startem v dresu se lvíčkem zase nesouhlasí Litvínov.

Hráč odmítl prodloužit s Vervou kontrakt a vydal se do finského Oulu. Výsledek? Trest z nejtvrdších, nesmí do národního týmu! "Tohle téma nám trenérům nepřísluší komentovat, každá síla přináší jen emoce. Řeknu jen, že je škoda, že Eminger s námi v Chomutově nemohl být," reaguje vyrovnaně Miroslav Přerost. Podle vyjádření šéftrenéra svazu Slavomíra Lenera se problémem bude zabývat vedení hokejového svazu. Extraligové kluby mohou díky dohodě s ČSLH zakázat start hráči na reprezentační akci, tohle opatření bylo namířeno hlavně proti odchodům do zámoří bez souhlasu klubu.

Jenže Eminger zamířil do Finska, jiný litvínovský hokejista Jakub Matai zase do týmu Tatranští Vlci Poprad, který bude hrát ruskou MHL. Účastník MS osmnáctek je v nominaci devatenáctky pro turnaj v Rakousku, zůstává ovšem otázkou, zda v jeho případě nebude platit totéž, co Litvínov uplatnil vůči Emingerovi. Pokud by následovaly další podobné tresty, bude ohrožena příprava dvacítky na mistrovství světa, český hokej by se před mezistátními akcemi víceméně sám zbytečně oslaboval. Což je smutné.

Národní tým do 20 let má před sebou brzy další prověrku, turnaj v ruském Podolsku ovšem absolvuje dvacítka se členy širšího kádru včetně zástupců mladšího ročníku 1993. "Řada hokejistů bojuje o místo v extraligových kádrech, nechceme je z tohoto procesu vytrhávat. Šanci dostanou další," vysvětluje Miroslav Přerost. V listopadu odletí tým na zápasový test do zámoří, v prosinci pak vypukne závěrečná příprava na mistrovství světa v Kanadě.

Výsledky přípravných utkání dvacítky s Ruskem (19. a 20. srpna, Chomutov):

Česká republika "20" - Rusko "20" 0:3 (0:0, 0:2, 0:1).

Branky: 24. Apalkov, 26. Gusev, 56, Gurkin.

Česká republika "20" - Rusko "20" 2:3 (1:1, 1:1, 0:1).

Branky: 13. Pavlík, 24. Sekáč - 10. a 40. Kartajev, 49. Kučerov.

Českou republiku reprezentovali:

Nominace dvacítky na přátelská utkání s Ruskem (19. a 20. srpna 2011, Chomutov):

Brankáři:
Libor Kašík (Zlín), Jan Dlouhý (Slavia Praha).

Obránci:
Petr Zámorský, Tomáš Valenta (oba Zlín), Jakub Kolář (Sparta Praha), Marek Hrbas (Kamloops, WHL), Bohumil Jank (Poprad, KHL), Jiří Říha (Liberec), Filip Pavlík (Třinec).

Útočníci:
Dmitrij Jaškin (Slavia Praha), Dominik Uher (Spokane, WHL), Tomáš Filippi (Baie-Comeau, QMJHL), David Stach (Lukko Rauma, Finsko), David Dvořáček (Tappara Tampere, Finsko), Petr Holík, Tomáš Fořt (oba Zlín), Michal Vachovec (K. Vary), Daniel Přibyl, Tomáš Rubeš (oba Sparta Praha), Adam Řehák (Medicine Hat, WHL), Jiří Sekáč (Poprad, KHL), Tomáš Nosek (Pardubice).

Realizační tým:

Team manažer: Petr Komers
Hlavní trenér: Miroslav Přerost
Asistenti trenéra: Jiří Kučera a Jiří Fischer
Trenér brankářů: Roman Višňák
Lékař: MUDr. Jaroslav Budín
Hospodáři: Zdeněk Šmíd a Leoš Mitáček

Rusko reprezentovali:

Brankáři:
Sergej Kostěnko (Novokuzněck), Petr Jeremin (Atlant).

Obránci:
Alexej Marčenko (CSKA Moskva), Grigorij Želdakov (Spartak Moskva), Viktor Antipin (Magnitogorsk), Roman Rukavišnikov (Atlant), Ildar Isangulov, Jefim Gurkin (oba Ufa), Viktor Ožiganov (CSKA Moskva), Zachar Arzamachcev (Novokuzněck), Nikita Nestěrov (Čeljabinsk).

Útočníci:
Nikita Gusev, Roman Ljubimov, Nikita Kučerov (všichni CSKA Moskva), Pavel Kulikov, Emil Galimov (oba Nižněkamsk), Pavel Snurnicin (Jaroslavl), Vladislav Kartajev (Ufa), Daniil Apalkin, Jaroslav Kosov, Bogdan Potěchin (všichni Magnitogorsk), Maxim Šalunov (Čeljabinsk), Ignat Zemčenko (Čerepovec).

Trenéři: Valerij Bragin a Jevgenij Koreškov

MS - 20 Turnaje - 20 Mládež