Tomáš Rachůnek kráčí ve stopách bratrů Karla a Ivana, jednou by se jim chtěl vyrovnat

21. září 2007 10:30 | Václav Jáchim

Pochází z hokejové rodiny, jeho bratři pronikli do reprezentace a dlouho hrají na nejvyšší úrovni. Tomáš Rachůnek zatím na průnik mezi elitu čeká, nicméně poslední dobou stále víc cení tesáky. Mladý zlínský útočník o sobě dává vědět v mládežnicích soutežích i v dresu reprezentačních výběrů. Loni v extralize dorostu nasbíral 56 bodů, na počátku letošní sezony se čtyřikrát trefil za národní tým sedmnáctiletých. Je zřejmé, že na dveře klepe mezi nejlepší další velký talent.

Tomášovo jméno zatím znají jen zasvěcení. Ale brzy může být všechno jinak. Nejmladší ze sourozenců Rachůnkových prokazuje talent na góly, umí kombinovat, na ledě se stále zlepšuje. "K hokeji jsem se dostal jako většina mladých kluků, přivedli mě k němu rodiče. Velkou roli v tom samozřejmě sehrál příklad bráchů. Když jsem byl malý, Karel už byl v juniorech," vzpomíná.

Právě současný obránce New Jersey a také další sourozenec Ivan, mimochodem juniorský mistr světa 2001, byli pro Tomáše nejlepším příkladem. "Vždycky jsem jejich hru sledoval, ukázali mi cestu. Dodneška se o hokeji bavíme skoro každým den. S Karlem je to těžší, většinu sezony působí v Americe. Ale voláme si přes internet pomocí programu skype, píšeme si zprávy," konstatuje.

Ivana má na očích častěji. Je elitním útočníkem Vsetína. Ještě na jaře hrál ale za Zlín, kde Tomáš nedávno okusil hokej v dorostu i juniorech. "Za starší jsem si zahrál už v minulém ročníku, ovšem bylo to jen několik zápasů. Nyní už jsem v juniorce nastálo, a musím říci, že ten přechod nebyl jednoduchý. Junioři jsou silovější, hrají jiný hokej. Ale snažím se přizpůsobit," líčí.

K jeho největším přednostem patří dobrá nahrávka, tyká si také s koncovkou."Svoji hru bych nerad hodnotil, to by měli udělat jiní," říká skromně. Jakmile uslyší otázku, co mu je na ledě nejbližší, ihned odpoví: "Určitě kombinace. Raději nahrávám než střílím. Záleží však na situaci. Obecně to rozdělit nedovedu," připomíná s úsměvem.

Poslední měsíce jsou pro nejmladšího z rodu Rachůnků příjemné. "Na jaře jsme se s dorostem dostali do finále play off, kde se nám podařilo porazit Vítkovice. Byl to zatím můj největší úspěch v kariéře. O zlato hráli také junioři, takže sezona se oběma zlínským klubům povedla."

Loni patřil ke stálým členům reprezentační šestnáctky, nyní je elitním útočníkem nově budovaného výběru do 17 let. "Začali jsme na domácícm turnaji pěti. První dva zápasy s Amerikou a Německem se nám nepovedly, ale pak to bylo lepší a lepší," konstatuje. V závěrečném klání zdolali čeští mladíci tým USA nevídaným poměrem 7:2, což svědčí o jejich velké perspektivě.

Tomáš sice až v únoru příštího roku oslaví 17. narozeniny, už ale dostal pozvánku do osmnáctky. Juniorský výběr čeká boj o návrat do elitní skupiny mistrovství světa. Trenéři Sýkora s Motákem k tomu dost možná využijí některých hokejistů z ročníku 1991.

Na první akci sezony dostal pozvánku Roman Horák, blížícího se soustředění v Pelhřimově se zúčastní další. Včetně Tomáše Rachůnka. "Jsem zvědav, jak to bude vypadat. Nominaci beru jako ocenění mých výkonů," přidává.

Zatímco většina českých juniorů spěchá v posledních letech do zámoří, Tomáš si uvědomuje, že na sobě potřebuje hodně pracovat. "Teď se zaměřuju na tento ročník. Co bude dál, to se uvidí. Potřebuju co nejvíc hrát a makat na sobě," tvrdí odhodlaně. Také on má velké mety. "Mým snem je, abych se vyrovnal bráchům. Karel hraje NHL, on i Ivan se dostali do dospělé reprezentace," upozorňuje.

S Ivanem si možná brzy zahraje v jednom týmu. "Ve Zlíně jsem s áčkem zatím ještě nikdy netrénoval. Jsem mladý. Ovšem když by časem přišla šance, určitě bych byl rád." Jako kluk obdivoval Steva Yzermana, v NHL fandil Detroitu, San Jose, teď také New Jersey. "Hraje tam nejstarší bratr, držím tedy Devils palce," připomíná.

Kromě hokeje stíhá ještě střední školu. "Studuju obchodní akademii, je to docela náročné, ale profesoři nám vycházejí vstříc. Na některé hodiny nemusíme chodit, máme uzpůsobený studijní plán. Takže zatím stíhám," hlásí závěrem.

Foto: www.hokej.zlin.cz

Extraliga Turnaje - 17 Turnaje - 18 Mládež RI OKNA ZLÍN