Alois Hadamczik rozhodl, místo zraněného Vladimíra Sobotky pojede na olympiádu do Soči Martin Erat

04. únor 2014 15:12, aktualizováno 15:37 | Jan Vacek twitter
Alois Hadamczik rozhodl, místo zraněného Vladimíra Sobotky pojede na olympiádu do Soči Martin Erat

Období spekulací a dohadů je u konce, hlavní kouč národního týmu v úterý zacelil mezeru v nominaci na olympijské hry v Soči, která vznikla víkendovým zraněním Vladimíra Sobotky. Důrazného útočníka St. Louis v mužstvu nahradí zkušený veterán Martin Erat (na snímku), jenž by měl na blížícím se vrcholu sezony plnit především defenzivní úkoly. Hokej.cz o dodatečné nominaci informoval tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund.

Smutná zpráva o zranění Vladimíra Sobotky přilétla ze zámoří v noci na neděli. Všestranný útočník St. Louis utrpěl v pátečním duelu na ledě na ledě Caroliny zranění kolena. Následná lékařská vyšetření ukázala, že bude třebíčský rodák mimo hru minimálně čtyři týdny, bylo tedy okamžitě jasné, že se na olympijský turnaj v ruské Soči nepodívá.

Hlavní kouč národního týmu Alois Hadamczik proti hledat náhradu, v úvahu přicházelo hned několik jmen. Mezi odborníky i fanoušky se nejčastěji skloňovala jména Jiřího Hudlera, Martina Erata či Jana Kováře. Zkušený kouč však ponechal prostor pro spekulace pouze do úterý, kdy se definitivně rozhodl, kým mezeru po zraněném Sobotkovi zacelí.

Do Soči byl dodatečně povolán zkušený útočník Washingtonu Martin Erat, jenž by měl v českém týmu plnit podobné úkoly, jaké by připadly právě Sobotkovi. "S Vladimírem Sobotkou jsme v mužstvu počítali jako s komplexním hokejistou s vynikající defenzívou," prohlásil v oficiální tiskové zprávě Alois Hadamczik.

Ten se proto snažil najít typově podobného hokejistu. "Když se Sobotka zranil, museli jsme hledat podobně založeného hráče a právě Martin Erat prokazuje mezi v úvahu připadajícími kandidáty nejlepší defenzívní schopnosti," objasnil svou volbu ostřílený kormidelník. Vyhlášený bruslař se tak dočká startu na svých třetích olympijských hrách, v roce 2006 v Turíně pomohl národnímu týmu k zisku bronzových medailí.

Erat platí za zkušeného harcovníka, který v NHL během dvanácti sezon posbíral téměř osm stovek startů. Dlouhé roky hájil dvaatřicetiletý křídelník dres Nashvillu, loni pak byl vyměněn do silného Washingtonu. V organizaci Capitals se ale Erat neuchytil podle představ, na podzim dokonce požádal vedení týmu o výměnu do jiného klubu. K té ale dosud nedošlo.

Český bruslař si obtížně zvykal na herní systém nového kouče Washingtonu Adama Oatese, několik zápasů dokonce strávil pouze na tribuně. V posledním období ale znovu pravidelně hraje, v pondělním duelu na ledě Detroitu dokonce na ledě strávil přes dvacet minut. V dosavadním průběhu sezony Martin Erat odehrál osmačtyřicet zápasů, ve kterých nasbíral jednadvacet asistencí. Na první branku v sezoně stále čeká.

V národním týmu má Erat na kontě čtyřicet startů, ve kterých zapsal devět branek. Zkušený útočník se zúčastnil tří světových šampionátů, v roce 2006 bral v Rize bronzové medaile, o šest let později se pak podílel na zisku stejného kovu na šampionátu ve Stockholmu a Helsinkách.

Reprezentace ČR OH 2014