Jágr potvrdil, že proti Slovensku nastoupí, říká po návratu z ruské inspekce Josef Jandač

13. říjen 2008 13:22 | Václav Jáchim

První zápasy sezony s Francií odpadly, noví trenéři národního týmu Růžička, Weissmann a Jandač tedy začnou sezonu až v listopadu. Úvodní akce se zvolna blíží, trenérské trio prožije premiéru 4. listopadu v pražské O2 aréně proti Slovensku. Půjde o utkání, při němž si český hokej připomene stoleté výročí založení. Na hostině se sluší předvést něco výjimečného, diváci se mohou těšit nejen na derby bývalých federálních partnerů či na desítky slavných osobností historie, ale také na Jaromíra Jágra.

Elitní útočník Omsku přislíbil účast, do reprezentace se vrátí poprvé od olympijských her 2006 v Turíně. Jágrovo potvrzení přivezl z Ruska reprezentační asistent Josef Jandač, který o víkendu podstoupil první inspekci zápasů Kontinentální ligy. "S Jardou jsem hovořil v Českém domě v Moskvě. Potvrdil, že proti Slovákům nastoupí," říká Jandač.

Bývalý kouč českobudějovického Mountfieldu se s Jágrem bavil také o jeho dalším případném vystoupení v národním týmu. Pro ruský deník Sport-Express Jágr uvedl, že na podniky Euro Hockey Tour cestovat nemíní. "Josef Jandač se mě zeptal, jestli bych se vrátil do reprezentace. Nééé, už jsem starý, odpověděl jsem. Na duel se Slovenskem ale přijedu, náš hokej slaví výročí," cituje list Jágra.

Start olympijského vítěze z Nagana už se rýsoval delší dobu. "Jaromírovi volal Vláďa Růžička, telefonicky se doholi, že když nebude zraněný, nebo nenastanou jiné potíže, tak nastoupí. Jágr ještě 2. listopadu hraje, potom poletí do Čech," říká Jandač. Co bude dál, to v případě Jágra ukáže čas. "Takového hráče neprotřebujete prověřovat, jeho kvalita je jasná," dodává Jandač.

Mohl by Jágr naskočit na mistrovství světa?
"To se všechno uvidí. S Vláďou Růžičkou a Ondrou Weissmannem máme momentálně v hlavě zápas proti Slovensku a Karjala Cup. Půjde o první akci, chtěli bychom sestavit co nejkvalitnější tým, který by uspěl. Zajímají nás výsledky, o šampionátu teď  nepřemýšlíme. S Jaromírem Jágrem existuje dohoda na utkání v Praze. Jeho kvalita je nepochybná. Jaromíra jsem se v Moskvě ptal, jestli přijede na Slováky. To potvrdil."

A co dál?
"Jaromír se reprezentaci nebrání. Chuť má. V Euro Hockey Tour v žádném případě nepotřebujeme Jágra zkoušet, i když ono zkoušet není přesné vyjádření v případě žádného hráče. Tyto akce nemůžeme označovat za zkoušku, rádi bychom měli co nejlepší výsledky. Momentálně se nedíváme nijak daleko dopředu, řešíme především věci spojené s nominací na Karjala Cup."

Mohou se v národním týmu objevit i jiní členové zlaté generace jako Straka, Výborný či Ručinský?
"Myslím, že spíš až v závěru sezony. Před mistrovstvím světa. Všechny kluky výborně zná Vláďa Růžička, hovoří s nimi, jsou v kontaktu. David Výborný s Martinem Ručinským teď mají asi víc starostí ve Spartě, totéž Martin Straka v Plzni, i když zrovna on hraje opravdu výborně. Všichni dosáhli spousty úspěchů. Myslíme si, že není důvod, abychom je brali na Euro Hockey Tour."

Máte za sebou první inspekční cestu do Ruska. Která střetnutí jste viděl?
"Cestu jsme připravoval podle toho, abych mohl v krátkém časovém úseku sledovat co nejvíc našich hráčů. O víkendu jsem byl postupně na zápasech Atlant - Nižněkamsk, Spartak Moskva - Voskresensk a Dynamo Moskva - Jaroslavl. Prostřední utkání nenabídlo žádného našeho hokejistu, ale setkal jsem se s Milošem Říhou, od něhož čerpáme určité informace."

Jaký dojem na vás čeští vyslanci udělali?
"Všichni předvedli kvalitní výkony. Nejde dělat závěry na základě jednoho zápasu, informace o hráčích sbíráme dlouho a systematicky. Spíš jsem chtěl vidět momentální formu, zajímá nás, jak se kluci cítí a podobně. Se všemi hráči jsem hovořil, patří do našeho okruhu pro letošní mezistátní akce."

Který zápas vás z hlediska kvality nejvíc zaujal?
"Výborné bylo utkání Dynama s Jaroslavlí. V týmu domácích jsou velmi dobří Rachůnek a Čajánek, v Jaroslavli hrají spolu Irgl a Vašíček. Nastupuje s nimi Alexej Jašin, jenž je výborný při přesilovkých, ale při hře v pěti až tak nebruslí, což výkon formace trošku ovlivňuje. Líbil se mi také výkon Atlantu Mytišči, kde působí Jan Bulis. Tým má tři výborné pětky na reprezentační úrovni. Proti Nižněkamsku to bylo po první třetině vyrovnané, pak dal Atlant dva rychlé góly a rozhodl. Po zápasech jsem mluvil s našimi hráči, hovořil jsem s trenéry Vůjtkem i Říhou, dost poznatků jsem získal od manažerů klubů. Ale během krátké doby nebylo možné stihnout víc. Proto do Ruska poletím ještě jednou."

Kdy to máte v úmyslu?
"Už tuto středu. Cestuji do Magnitogorsku, kde uvidím dvě utkání Metallurgu, pak následuje přesun do Ufy. V obou týmech máme silné zastoupení. Za Magnitogorsk hrají Marek, Kudrna, Rolinek a donedávna tam byl také Pilař, jenž patřil do okruhu uvažovaných hráčů, ale teď nevíme, kde bude pokračovat. No a v Ufě uvidím Blaťáka s Čermákem, jelikož Mikeska je zraněný."

Chystáte se i do jiných zahraničních soutěží?
"Před Karjala Cupem už ne, první akce se blíží. Rusko pro nás bylo prioritou. Máme tam hodně kvalitních hokejistů. Ale jiné ligy samozřejmě sledujeme. Ve Finsku chytá dobře Alexandr Salák. Jeho Turku je sice poslední, Salák si však udržuje formu. Patří do širší skupiny branářů, s nimiž výhledově počítáme. Ve Švédsku jsou Hlaváč s Hlinkou, oba teď hráli proti Slavii. Navíc spoustu informací poskytne Slavomír Lener. Ve Färjestadu máme Martina Ševce, o švédské elitserien si udržuje dobrý přehled Vláďa Růžička, který doma chytá z této soutěže přenosy. Informace sbíráme také o soutěžích v Německu nebo ve Švýcarsku, kde přicházejí v úvahu hlavně Zdeněk Kutlák a Petr Sýkora."

Vladimír Růžička před startem sezony prohlásil, že hodlá poskytnout příležitost také novým tvářím z extraligy, pokud si o to řeknou výkony. Týká se to i přípravy nominace na Karjala Cup?
"Nikomu nezavíráme dveře, stoprocentně ne! Máme před sebou zhruba měsíc, kdy budeme dolaďovat výběr. Původní okruh hráčů jsme s Vláďou a Ondrou udělali už dřív. Na jménech jsme se shodli."

Takže jste připraveni reagovat na aktuální formů jedinců, kteří třeba v národním mužstvo ještě tolik nestihli?
"Nemáme důvod se bát. Jestliže hráč prokáže výkonnost, prostor dostane. Z Ruska se vracím 20. října, pak si s kolegy sednema a výběr pro akci dokončíme. V Euro Hockey Tour bychom rádi uspěli, budeme se snažit sestavit silný tým. Místo v něm budou mít ti, kteří chtějí něco vyhrát, ne se jenom zúčastnit."

Články reprezentace