Když přijede víc hráčů, stoupne konkurence, říká Jiří Tlustý. Puk si schová na památku

28. duben 2012 03:30 | Václav Jáchim

První mezistátní utkání sehrál Jiří Tlustý minulý týden proti Slovákům, úvodní start na větším turnaji si připsal nyní v Brně. Bývalý kladenský odchovanec, který má za sebou velmi povedenou sezonu v Carolině, předvedl výborný výkon, jedním gólem se podílel na skalpu silných Švédů. "Začali jsme hůř, ale pak šel náš výkon nahoru. Hrál jsem poprvé proti soupeři typu Švédska a mám radost, že jsme to zvládli," konstatuje. Tlustý si v elitním výběru porozuměl s Tomášem Plekancem. "Známe se, v létě jsme spolu trénovali. Ale hráli jsme zatím jen nějaké exhibice Jágr týmu," dodává.

Pro Jiřího Tlustého jsou tyto dny velmi příjemné. Šikovný bruslař a střelec uzavřel s vedením Hurikánů novou smlouvu, navíc konečně pronikl do národního týmu. Pozvánky k němu mířily už v minulých letech, jenomže Tlustý je nemohl využít. Na vině byly zdravotní potíže. "Před dvěma lety mě potkala výměna křížového vazu v koleně, operace se povedla a je dobré, že od té doby nic necítím. Lékaři odhadovali, že se vrátím za šest měsíců, já to stihl o měsíc dřív," upozorňuje.

Ale to nebylo všechno, účastníka MS dvacetiletých 2006 následně potkaly potíže s ramenem. "Utrhnul jsem si ho, něco takového člověku nepřidá. Bylo to hodně těžké, pořádně zdravý jsem byl až letos. Je úplně jiné, když můžete jít na led s tím, že vás nic nebolí, že se neobáváte žádných komplikací," připomíná. Tlustý byl ve svém ročníku 1988 nejnadanějším českým útočníkem společně s kamarádem Michaelem Frolíkem.

V Kladně svého času vyrostli skvělí hráči, kromě obou zmíněných ještě Jakub Voráček nebo Ondřej Pavelec. Zatímco ostatní se postupně zabydleli v národním týmu, Tlustý musel čekat. Teď to konečně vyšlo! A v národním týmu se brzy potká i s Frolíkem, který dorazí po vyřazení Chicaga ze Stanley Cupu. "Je to skvělé. Vyrůstali jsme spolu, hráli jsme extraligu, známe se roky. Jsme výborní kamarádi, moc se těším, až Frolda přijede," říká. Partu mohl doplnit také Ondřej Pavelec, ovšem gólman Winnipegu se nakonec z účasti na šampionátu omluvil.

Tlustý má pro jeho rozhodnutí pochopení. "S Ondrou jsme byli v kontaktu během sezony, ptal se mě na názor. Naprosto ho chápu, vím, v jaké situaci byl. Neměl smlouvu, bude jednat o nové, klub si jeho start nepřál. Je to velká ztráta pro nás hráče i pro fanoušky. Co Ondra předvedl loni v Bratislavě, to bylo neskutečné," vykládá. Tlustý teď prožívá pocity novice v reprezentačním týmu a hoří touhou představit se na mistrovství světa.

Soudě podle dosavadních výkonů se obávat nemusí, souhra ve čtvrtečním duelu s Plekancem a Tenkrátem byla parádní. Někdejší útočník Toronta si však uvědomuje, že zatím nemá nic jistého. "Reprezentace a mistrovství světa byly mé dětské sny, takhle to mají asi všichni kluci. Udělám maximum, abych se tam dostal," slibuje. V útoku je letos hodně na výběr. "Když přijede víc hráčů, stoupne konkurence. Na všechny bude větší tlak a tím pádem ze sebe dostanou víc," říká sympaticky.

Jiří nikdy nedostal nic zadarmo. Ačkoli v juniorských kategoriích řádil jako černá ruka a brzy se prosadil do NHL, pak ho brzdila zranění. Všechno si musel vybojovat, i pozici v Carolině, kam přišel výměnou z Maple Leafs jako hráč, který strávil poměrně dost času na farmě. Jenže letošní sezona potvrdila jeho ohromné předpoklady. Kdyby neobstál, klub by s ním nepodepsal smlouvu už teď v dubnu. "Byl jsem v jiné situaci než Ondra Pavelec, on bude teprve o novém kontraktu jednat, já věděl, že bych měl podepsat. Vedení klubu mi doporučovalo, abych jel na mistrovství světa a užil si to," konstatuje.

Pohodu z NHL si Tlustý přenesl i na reprezentační led. Ač nováček, zařídil proti Švédsku parádní gól z přesilovky. Dostal přesnou nahrávku od Plekance, přikopnul si kotouč bruslí a pak nezadržitelně skóroval k bližší tyči. Nádherná záležitost! "Někdo si možná myslí, že to bylo nacvičené, ale šlo o improvizaci. Pleky je vynikající hráč, na širším ledě máte víc prostoru, hezky mi to dal," děkuje kolegovi z útoku, s nímž si báječně rozumí. Celé trio patřičně doplňuje Petr Tenkrát, shodou okolností další bývalý hokejista Kladna.

Zmíněný gól byl pro Tlustého první v národním týmu, schoval si tedy na památku puk. "Vzal mi ho Tomáš Plekanec, našel jsem ho na svém místě," usmívá se. Významné kotouče má doma v poličce. Když se na ně podívá, hned ví. "Většinou jsou popsané, takže nemusím pátrat pamětí. Puk, kterým jsem se poprvé trefil v NHL, mám zarámovaný, to v soutěži dostane každý hráč." Premiérového zářezu docílil ještě v Torontu. "Ale ten první gól byl zvláštní, projížděl jsem kolem brány a kotouč se mi odrazil od kalhot. V tom samém utkání jsem pak dal ještě jeden gól, tenhle puk jsem si schoval," popisuje.

Vůbec by se nezlobil, kdyby do sbírky přibyl památeční touč i za úvodní branku na mistrovství světa, ale k tomu ještě vede dlouhá cesta. Tlustý je šťastný, že se zbavil vleklých zdravotních potíží a že mohl konečně obléci dres se lvíčkem. "Cítím se dobře, spolupráce s Tenkym a Plekym je efektivní, teď si jen přeju, aby to všechno vydrželo," doplňuje. Tenhle dravec z Caroliny by mohl být v elitním výběru žolíkem, jenom s pouhou účastí se totiž Tlustý spokojit nechce. Voráček a Pavelec už jsou mistry světa, Frolík má doma bronzovou medaili. Je na čase, aby nějaký cenný kov přidal také i útočník Caroliny.

Články reprezentace Eurohockey Tour Reprezentace ČR