Konec čekání, národní tým zná jména pro MS: připojí se Mrázek, vypadl zraněný Tlustý

29. duben 2012 18:06 | Václav Jáchim

Dlouhý proces hledání je u konce, národní tým zná jména hokejistů, kteří budou reprezentovat na mistrovství světa ve Skandinávii. Některé změny ještě nejsou vyloučeny v návaznosti na vývoj druhého kola Stanley Cupu, ovšem platí, že o úspěch ve Stockholmu a Helsinkách budou usilovat bojovníci, které trenéři Alois Hadamczik a Josef Paleček zařadili do konečné nominace. Sestava krystalizovala pět týdnů, národní tým sehrál celkem devět utkání v rámci Euro Hockey Challenge a KAJOTbet Hockey Games, teď je příprava v cíli. Světový šampionát startuje v pátek 4. května utkáním proti Dánsku.

Po utkání s Ruskem trenér Hadamczik oznámil, kteří hokejisté ve čtvrtek odletí na mistrovství světa. "Bereme tři brankáře, osm obránců a 15 útočníků. Dva gólmany, šest beků a 12 útočníků zapíšeme na soupisku, dál budeme čekat na konec druhého kola Stanleyova poháru. Uvidíme, zda nebudou k dispozici Eliáš, Židlický, Vrbata - prostě další kvalitní hokejisté," konstatuje reprezentační kouč Hadamczik

Na šampionátu se nakonec nepředstaví Jiří Tlustý. "Přišel za námi, že ho pobolívá rameno, nemohl by podat optimální výkon. Proto v týmu není," vysvětluje kouč. Přiznává, že udělat rozhodnutí o konečné nominaci nebylo jednoduché. "U sedmi obránců jsme měli skoro jasno, z útočníků musím říci jedno jméno - a to je Jakub Petružálek. Mile mě překvapil, hodně se o nominaci pral, celá trojice s Kašparem a Novotným předvedla kvalitní výkony. Petružálek si nakonec místo vybojoval," říká Hadamczik.

K týmu se připojí útočníci Milan Michálek a David Krejčí. "Máme představu, že bychom je oba dali dohromady. Koho k nim, to se teprve uvidí. Musím říci, že naše záměry trošku ovlivnil kvalitní výkon proti Rusku," reaguje Hadamczik. Novinkou je také obsazení pozice třetího gólmana - ta nakonec nebude patřit Tomáš Pöpperlemu, ale talentovanému Petru Mrázkovi. Gólman juniorského týmu Ottawy ukončil sezonu v Ontario Hockey League, je k dispozici a k národnímu týmu by se měl přidat ve středu. Mrázek nemá na kontě žádný mezistátní start, ve Skandinávii bude především sbírat zkušenosti.

První zeštíhlení kádru uskutečnili trenéři Hadamczik a Paleček už před nedělním utkáním proti Rusku, přípravu reprezentace opustili obránci Tomáš Žižka, Jakub Krejčík, útočníci Jakub Svoboda a Petr Holík. Během uplynulých dní se ukázalo, že ze zdravotních příčin nemohli na šampionát přijet Roman Červenka, Martin Havlát, Zbyněk Michálek, Tomáš Fleischmann, Ladislav Šmíd, Filip Novák, Jakub Klepiš a Petr Hubáček. Z rodinných důvodů se omluvil Martin Škoula, startovat nebudou ani Marek Kvapil či Jiří Hudler.

V týmu má nejvíc mezistátních zkušeností obránce Petr Čáslava, jenž sehrál už 147 reprezentačních utkání, úplným nováčkem je naopak brankář Petr Mrázek. Do Stockholmu odletí deset mistrů světa - zlatou medaili v minulosti získali Štěpánek, Blaťák, Čáslava, Němec, Mojžíš, Průcha, Hemský, Novotný, Kašpar a Koukal. Loňský šampionát v Bratislavě, kde český tým vybojoval bronz, pamatují Štěpánek, Jakub Kovář, Čáslava, Němec, Krajíček, Plekanec, Frolík, Michálek, Novotný a Průcha.

Nejstarším členem sestavy je čtyřicetiletý veterán Petr Nedvěd (v dresu Kanady získal stříbro na OH 1994), nejmladším gólman Petr Mrázek. Sedm hokejistů letos hrálo zámořskou NHL, Mrázek chytal juniorskou OHL, deset krajánků přijelo z ruské Kontinentální ligy. Ve Finsku působil Mojžíš, ve Švýcarsku zase Kutlák. Příprava elitního výběru na šampionát vyvrcholí v příštím týdnu, národní tým se znovu sejde v úterý v Praze, kde bude trénovat také o den později. Ve čtvrtek odletí hokejisté do Stockholmu, v pátek 4. května od 16:15 hodin začnou mistrovství světa duelem proti Dánsku.

Nominace české reprezentace na mistrovství světa ve Finsku a Švédsku (4. - 20. května, Helsinky a Stockholm):

Brankáři:
Jakub Štěpánek
(Petrohrad, KHL), Jakub Kovář (HC MOUNTFIELD České Budějovice), Petr Mrázek (Ottawa, OHL).

Obránci:
Petr Čáslava
(CSKA Moskva, KHL), Ondřej Němec (Čerepovec, KHL), Miroslav Blaťák, Jakub Nakládal (oba Ufa, KHL), Jakub Kindl (Detroit, NHL), Lukáš Krajíček (Minsk, KHL), Tomáš Mojžíš (Turku, Finsko), Zdeněk Kutlák (Ambri-Piotta, Švýcarsko).

Útočníci:
Tomáš Plekanec
(Montreal, NHL), David Krejčí (Boston, NHL), Milan Michálek (Ottawa, NHL), Aleš Hemský (Edmonton, NHL), Michael Frolík (Chicago, NHL), Tomáš Vincour (Dallas, NHL), Lukáš Kašpar, Jiří Novotný (oba Astana, KHL), Petr Průcha (Petrohrad, KHL), Jakub Petružálek (Chabarovsk, KHL), Petr Nedvěd (Bílí Tygři Liberec), Petr Koukal (HC ČSOB Pojišťovna Pardubice), Michal Vondrka (HC Slavia Praha), Jan Kovář (HC Plzeň 1929), Petr Tenkrát (HC Sparta Praha).

Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček¨

Program utkání české reprezentace v základní skupině MS ve Stockholmu:

Pátek 4. května 2012:

16:15 Česká republika - Dánsko

Sobota 5. května 2012:

20:15 Česká republika - Švédsko

Pondělí 7. května 2012:

16:15 Česká republika - Norsko

Čtvrtek 10. května 2012:

20:15 Česká republika - Lotyšsko

Pátek 11. května 2012:

16:15 Česká republika - Itálie

Neděle 13. května 2012:

16:15 Česká republika - Rusko

Úterý 15. května 2012:

16:15 Česká republika - Německo

Články reprezentace Eurohockey Tour Reprezentace ČR