Trenér Hadamczik nominoval do Soči! Nechybí Jágr, Eliáš či Nedvěd, na olympiádu se nepodívá Hudler

06. leden 2014 19:40 | Jan Vacek twitter
Trenér Hadamczik nominoval do Soči! Nechybí Jágr, Eliáš či Nedvěd, na olympiádu se nepodívá Hudler

Dlouhé měsíce spekulací a dohadů, jak by měla vypadat česká sestava pro olympijský turnaj v Soči, jsou definitivně u konce. Hlavní trenér národního týmu Alois Hadamczik v pondělí večer v pražském holetu Clarion odtajnil dlouho očekávané složení mužstva pro vrchol letošní sezony. Lídry České republiky budou v Rusku podle očekávání Jaromír Jágr, Marek Židlický či Patrik Eliáš, v nominaci však nechybí ani méně očekávaná jména. Na olympiádu se podívají Michal Barinka, Jiří Novotný i liberecký veterán Petr Nedvěd. Kapitánem týmu bude Tomáš Plekanec, asistenty Patrik Eliáš a Jaromír Jágr.

Reprezentační kouč Alois Hadamczik nebyl v jednoduché pozici. Společně se svými kolegy dlouho přemýšlel o ideálním složení mužstva pro vrchol letošní sezony, svažoval různé možnosti. Zkušený trenér pozorně sledoval výkony hráčů v NHL i Evropě, před několika týdny podnikl inspekční cestu do zámoří, kde měl možnost na vlastní oči počínání českých hvězd v nejlepší lize světa. Po dlouhém rozmýšlení nakonec vznikla konečná nominace, která čítá celkem pětadvacet jmen.

Do Soči odletí tři brankáři, osm obránců a čtrnáct útočníků. Již v předstihu Hadamczik avizoval, že jedničkou pro olympijský turnaj bude Ondřej Pavelec z Winnipegu. Na tom se nic nemění, krýt záda mu budou dva gólmani z Evropy. Tím prvním je Jakub Kovář, jenž se prezentuje vynikajícími výkony v Jekatěrinburgu i národním týmu. Na poslední chvíli si o nominaci do Soči řekl i Alexander Salák, jemuž vyšel parádně poslední turnaj Euro Hockey Tour.

Jasným lídrem defenzivních řad je opora New Jersey Marek Židlický. Ofenzivní zadák by měl být nejvytěžovanějším obráncem české reprezentace na turnaji, trenéři na něm postaví rovněž přesilové hry. V Hadamczikově výběru nechybí zkušení beci Ladislav Šmíd, Zbyněk Michálek či Michal Rozsíval, výbornými výkony v Tampě Bay si reprezentační dres zajistil mladý obránce Radko Gudas, jenž si odbude premiéru v seniorské reprezentaci.

Své zastoupení mají mezi obránci i hráči z Evropy, ve výběru pro Soči nechybí zkušený obránce Vítkovic Michal Barinka. Ten odehrál výborně nedávno skončený Channel One Cup, kde patřil k nejlepším českým zadákům. Nominace neunikla ani nejvytěžovanějšímu obránci Tipsport Extraligy Tomáše Kaberlemu. Defenzivní řady pak doplňuje zkušený obránce běloruského Dynama Minsk Lukáš Krajíček. Ve výběru naopak nefiguruje důrazný Roman Polák, jenž se potýká se zdravotními problémy.

V ofenzivě se bude hrat točit především kolem Jaromíra Jágra, legendární útočník se i v jednačtyřiceti letech prosazuje v zámořské NHL, suverénně mu patří pozice neprojduktivnějšího hráče New Jersey. Spolu s ním by měl v prvním útoku nastupovat všestranný centr Montrealu Tomáš Plekanec. Z pozice v elitní formaci vypadl pro zranění kolena mladý útočník Tomáš Hertl, nahradit by ho mohl petrohradský Roman Červenka.

Druhý útok by měl vést bostonský kouzelník David Krejčí, jenž si za oceánem drží stabilní výkonnost. Možná nejšikovnějšího českého hráče současnosti zřejmě doplní na křídlech Patrik Eliáš a Aleš Hemský. Technickému bruslaři se v Edmontonu v posledním období nedaří podle představ, Hadamczik jeho zařazení do týmu dlouho zvažoval. Pro Hemského hrála skutenočst, že už s Krejčím nastupoval v období výluky za Pardubice, oba hráči si na ledě výborně rozuměli.

Stabilními výkony si místo pro Soči zajistil Vladimír Sobotka ze St. Louis. Hbitý centr možná není českým fanouškům tolik na očích, v našlapaném týmu Blues ale podává stabilně kvalitní výkony, Sobotka si výborně plní defenzivní úkoly, zároveň má dostatečně šikovné ruce, aby byl hrozbou pro soupeřovy obrany. Spolu s ním by ve třetím útoku mohli naskakovat Jakub Voráček a Milan Michálek. Útočník Ottawy zatím neprožívá příliš vydařený ročník, v národním mužstvu však byl vždy nesmírně platný. I další útočné formace by měli obsadit především hráči z NHL.

Pozici čtvrtého centra a rozrážeče ofenzivních plánů soupeřů by pro sebe mohl uzmout obrovitý Martin Hanzal, jenž stejné úkoly plní rovněž ve Phoenixu. Spolu s ním by v defenzivní formaci měli nastupovat bruslivý křídelník Winnipegu Michael Frolík a kapitán pražského Lva Jiří Novotný. Ten platí za vyhlášeného bojovníka, který je připraven na ledě udělat cokoli, aby svému mužstvu pomohl k úspěchu. Novotný odvádí cennou práci při početních nevýhodách, navíc je velice silný na vhazování.

Mezi nominovanými útočníky nechybí veterán Petr Nedvěd, jenž si o pozvánku řekl díky parádním výkonům na posledním turnaji Euro Hockey Tour a mladý bruslař Tampy Bay Ondřej Palát. Mezi vyvolenými trenéra Hadamczika tak nefigurují třeba produktivní Jiří Hudler z Calgary či Martinové Erat s Havlátem. Místo nezbylo ani na obránce Jana Hejdu, který v Coloradu prožívá možná životní sezonu. Do olympijského turnaje vstoupí Češi ostře sledovaným duelem proti silnému Švédsku.

Nominace české reprezentace na olympijské hry v Soči (8. - 23. února 2014 - Soči):

Brankáři:

Ondřej Pavelec (Winnipeg, NHL), Jakub Kovář (Jekatěrinburg, KHL), Alexander Salák (Petrohrad, KHL).

Obránci:

Marek Židlický (New Jersey, NHL), Radko Gudas (Tampa Bay, NHL), Michal Rozsíval (Chicago, NHL), Ladislav Šmíd (Calgary, NHL), Zbyněk Michálek (Phoenix, NHL), Lukáš Krajíček (Dynamo Minsk, KHL), Michal Barinka (HC Vítkovice Steel), Tomáš Kaberle (Rytíři Kladno).

Útočníci:

Jaromír Jágr, Patrik Eliáš (oba New Jersey, NHL), Tomáš Plekanec (Montreal, NHL), Aleš Hemský (Edmonton, NHL), David Krejčí (Boston, NHL), Jakub Voráček (Philadelphia, NHL), Vladimír Sobotka (St. Louis, NHL), Milan Michálek (Ottawa, NHL), Martin Hanzal (Phoenix, NHL), Michael Frolík (Winnipeg, NHL), Ondřej Palát (Tampa Bay, NHL), Roman Červenka (Petrohrad, KHL), Jiří Novotný (Lev Praha, KHL), Petr Nedvěd (Bílí Tygři Liberec).

Realizační tým:

Generální manažer: Slavomír Lener
Hlavní trenér: Alois Hadamczik
Asistenti: Josef Paleček, František Musil
Manažer týmu: Jan Černý 
Video trenér: Jan Procházka
Lékaři: MUDr. Radek Holibka, MUDr. Zdeněk Ziegelbauer
Fyzioterapeut: Michal Truc
Masér: Petr Ondráček
Kustod: Zdeněk Šmíd
Media manažer: Zdeněk Zikmund

Doporučujeme Články reprezentace Reprezentace ČR OH 2014