Výborný začátek nestačil. Finové dohnali český náskok, v prodloužení rozhodl Kiiskinen

28. duben 2012 14:00 | Václav Jáchim

Ačkoli se dlouho zdálo, že čeští hokejisté kráčejí za osmým vítězstvím v řadě, nakonec mají po delší době porážku. Reprezentanti proti Finsku zahájili výborně, vypracovali si dvoubrankové vedení, jenomže během prostředního dějství soupeř srovnal. Dramatická bitva musela do prodloužení, v něm rozhodl Tuomas Kiiskinen, který namířil přesně po finském přečíslení tří proti dvěma. Národní tým tedy na turnaji poprvé padl, vystoupení na KAJOTbet Hockey Games zakončí v neděli, od 18:00 hodin se hraje bitva s Rusy.

Trenér Hadamczik před utkáním poněkud pozměnil složení mužstva. Petr Nedvěd nastoupil ve formaci s Tomášem Vincourem a Michalem Vondrkou, k Aleši Hemskému a Petru Průchovi putoval Petr Koukal. Mimo sestavu zůstali obránci Žižka, Krejčík, útočníci Svoboda a Holík, role náhradníka v úvodu patřila Janu Kovářovi. Češi letos neměli s Finy zrovna pozitivní bilanci, na švédských LG Hockey Games jim podlehli 0:7, což je nejvyšší porážka české reprezentace vůbec.

Do utkání KAJOTbet Hockey Games ovšem oba celky naskočily v odlišným sestavách. Reprezentanti měli minule proti Švédsku pomalejší start, ale tentokrát zahájili výborně. Domácí výběr byl aktivní, výborně bruslil, napěchovaná Kajot aréna hnala hokejisty na zteč a parádně se bavila. Češi byli při chuti, z otočky to záhy po zahájení zkoušel Krajíček, v přesilovce poté minul Petružálek. Hezký únik předvedl Plekanec, jenže Venahen kryl.

Finové se nemohli dostat do hry, na Štěpánka nevyslali moc střel, nijak nebezpeční nebyli ani v jedenácté minutě, kdy měli při vyloučeních Kindla a Mojžíše k dispozici 25 vteřin dlouhou přesilovku pěti proti třem. Až po ní poprvé pořádně vyzkoušel Štěpánka obránce Kousa, ovšem skóre se měnilo na druhé straně. Na trestné lavici pykal Koivu a hokejisté sehráli parádní přesilovku. Petr Nedvěd si u levého mantinelu počkal a poté perfektně načasoval nahrávku, před brankou našel najetého Ondřeje Němce - 1:0.

Vedení bylo odměnou pro fomácí výběr ze velkou energii, brzy přidali další gól. V čase 16:51 napálil kotouč z levé strany Lukáš Kašpar a puk propadl Vehanenovi do brány - 2:0. Po přestávce soupeř zabral, Finové přidali na důrazu, mimo jiné vyvolali dvě strkanice, přičemž po jedné z nich rozhodčí do konce utkání vyloučili Pesonana s Čáslavou. Svěřenci trenéra Jalonena zvýšili pohyb, častěji se hrálo v českém obranném pásmu.

Finy povzbudila první trefa, která padla poté, co Štěpánek vyrazil puk a první u něj byl Lennart Petrell - 2:1. Za chvilku se hrnul do českého brankoviště Kiiskinen, větší aktivita přinesla Seveřanům vyrovnání. V čase 31:03 potrestal Tenkrátovo vyloučení obránce Mikko Mäenpää, který vystřelil, před Štěpánkem přejeli clonící hráči a kotouč skončil v sítí - 2:2. Jestliže první dějství vyšlo domácímu výběru, to druhé pro změnu Finům, kteří měli další šance - například Hietanen -, na opačné straně hrozili pro změnu Plekanec s Hemským. 

Také ve třetí dvacetiminutovce měl zpočátku víc ze hry finský tým, Češi se snažili stíhat v bruslení, hra plynula velice rychle. Tvrdě střílel Hietanen, minul Novotný, pak měl šanci Tlustý. Do zakončení se hrnul Plekanec, který byl sice faulován, ale přesto pohotově vystřelil. Stejně tak Nedvěd s Blaťákem v přesilovce nebo později Tenkrát. V závěru výborně zachránil Štěpánek před Kiiskinenem. V základní hrací době se nerozhodlo, následovalo tedy prodloužení.

Do výborné pozice si nabruslil agilní Hemský, jenže neuspěl. A brzy poté udeřil soupeř. Finové se pustili do přečíslení tří proti dvěma, v čase 62:27 přesně namířil Tuomas Kiiskinen - 2:3 po prodloužení. Poslední utkání na turnaji KAJOTbet Hockey Games sehrají čeští hokejisté v neděli, od 18:30 hodin vypukne očekávaná bitva proti Rusku, předtím se utkají v severském derby Švédové s Finy.

Výsledek druhého utkání české reprezentace na turnaji KAJOTbet Hockey Games:

ČESKÁ REPUBLIKA - FINSKO 2:3 v prodloužení (2:0, 0:2, 0:0 - 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Němec (P. Nedvěd, Hemský), 17. Kašpar (Novotný) - 27. Petrell (Jaakola), 32. Mäenpää (Hietanen, J. Jokinen), 63. Kiiskinen.
Rozhodčí: Anisimov, Olenin (oba Rusko) - Blümel, Tošenovjan (oba ČR).
Vyloučení: 7:7, navíc Čáslava 5 min. a do konce utkání - J. Pesonen 10 min. a 5 min a do konce utkání.
Využití: 1:1.
Diváci: 6905.
Sestavy:
Česká republika:
Štěpánek - Nakládal, Blaťák, Čáslava, Kutlák, Krajíček, Mojžíš, Němec, Kindl - Tenkrát, Plekanec, Tlustý - Vincour, P. Nedvěd, Vondrka - Hemský, Koukal, Průcha - Petružálek, Novotný, Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Finsko: Vehanen - Hietanen, Mäenpää, Kousa, Söderholm, Niskala, Väänänen, Järvinen, Kukkonen, Jaakola - J. Jokinen, M. Koivu, Kiiskinen - Mikael Granlund, Immonen, J. Pesonen - Kontiola, N. Kapanen, Pyörälä - Pihlström, Nokelainen, Petrell - od 29. navíc Kuparinen. Trenér: Jukka Jalonen, Petri Matikainen a Ari-Pekka Selin.

Tabulka KAJOTbet Hockey Games:

1. Finsko            2  1 1 0 0  5:2  5
2. Česká republika   2  1 0 1 0  7:6  4
3. Rusko             2  1 0 0 1  4:4  3
4. Švédsko           2  0 0 0 2  5:9  0

Tabulka Euro Hockey Tour:

1. Rusko            11  5 1 1 4  23:23  18
2. Česká republika  11  4 2 1 4  29:28  17
3. Švédsko          11  5 0 1 5  29:32  16
4. Finsko           11  4 1 1 5  26:24  15

Články reprezentace Eurohockey Tour