Extraliga přistoupila k úpravě pravidel včetně definice branky a samostatných nájezdů

11. září 2008 09:15 | Václav Jáchim

Před startem extraligy schválily výkonný výbor svazu a valná hromada Asociace profesionálních klubů úpravy některých pravidel, jimiž se rozhodčí v nejvyšší soutěži ihned začali řídit. Jde o některé novinky, které mají vnést větší přehled do určitých situací. V minulé sezoně zazněly kupříkladu velké rozpory po nájezdu třineckého Jiřího Polanského v sérii play off se Slavií.

Hráč Ocelářů při samostatném nájezdu udělal otočku kolem své osy, puk si stáhl za sebe a vystřelil. Rozhodčí Kubeš s Minářem gól uznali, ovšem tehdejší šéf komise rozhodčích Pavel Halas označil jejich výrok za chybný. Úprava pravidla pro trestné střílení (nájezd) zní nyní takto: "Je dovoleno, aby hráč udělal otočku o 360 stupňů, pokud se přibližuje k brance," vysvětluje Pavel Halas.

Člen komise odpovědný za rozhodčí v nejvyšší soutěži dodává, že puk musí za všech okolností směřovat k brance. "Hráč může couvat, otáčet se, ale vždycky se musí blížit k brance a k ní musí směřovat i kotouč," připomíná Halas.

Úpravy pravidel se týkají rovněž situací, kdy nemůže být použit brankový videorozhodčí a podpůrný videosystém. Jde o situace, zda puk vnikl do branky před zapískáním. Jestli byl puk usměrněn nějakou částí těla kromě ruky nebo brusle. A při sklouznutí hráče do brankáře kromě zjištění, zda je puk v brance.

Rozhodčí může požádat o video v průběhu samostatných nájezdů, nesmí tak ale učinit po druhé střele po odrazu puku. Brankový videorozhodčí může být použit k nastavení časomíry po chybném vhazování, při němž běžel čas.

Zajímavá je rovněž zmínka, která se týká brankářských masek a přileb. "Jestliže přilba nebo obličejová maska spadne v průběhu hry a pak puk vnikne do branky před tím, než rozhodčí zapíská a přeruší hru, BRANKA bude uznána. Jestliže puk zasáhne přilbu nebo obličejovou masku a jde do branky, rozhodčí uzná BRANKU. Dotyk puku s brankářskou přilbou nebo maskou NEZNAMENÁ automatické přerušení hry," uvádí materiál o úpravě pravidel. 

Muži v pruhovaném nadále bedlivě sledují pravidlo o vystřelení nebo vyhození puku mimo hřiště. Dvouminutové tresty zato obdrží brankáři a hráči, kteří tak učiní ze svého obranného pásma. Pokud některý z hokejistú ÚMYSLNĚ vyhodí puk ve středním či útočném pásmu, bude dvě minuty pykat také. Přičemž pro posouzení, kdy byl puk vystřelen, vyhozen či odpálen, je rozhodující poslední dotyk hráče s pukem. Nikoli postavení jeho nohou.

Nikdo z hokejistů nesmí používat fluoreskujícího zabarvení hole. Během samostatných nájezdů může být požadováno přeměření hokejky, konkrétní stížnost na jakoukoli část výstroje soupeřů je povoleno je kapitánovi týmu. Přísný postih čeká na brankáře, kteří použijí vyrážečku k úderu soupeře do hlavy, krku nebo do oblasti obličeje. Gólmanům bude v těchto případech uložen trest ve hře.

Jiné pravidlo naopak chrání maskované muže. Pokud najíždějící hráč s pukem jízdou vpřed nebo vzad způsobí kontakt s gólmanem a kotouč vnikne do branky, gól se neuzná a hráči bude uložen trest. Toto rozhodnutí se uplatní také při trestných stříleních či nájezdech.

Velmi důležité je upozornění na pravidlo o střídání hráčů a brankářů. "Hráč s jednou bruslí na ledě a jednou bruslí na hráčské lavici je považován za hráče MIMO led. Hráč vstupující do hry musí zůstat uvnitř pomyslného třímetrového prostoru u své hráčské lavice, dokud odcházející hráč neopustí let,," cituje změnu materiál, který hokej.cz poskytl Pavel Halas.

Jiná úprava se týká definice branky. Jestliže brankář chytí puk před brankovou čárou a rukavice jde dozadu přes brankovou čáru, branka se uzná. Pokud puk není vidět v brance, ale je zřejmé, že je za brankovou čárou (tj. v rukavici) branka se uzná. V obou případech mohou být situace přezkoumány.

Když je ale puk pod tělem a hlavní rozhodčí ani videorozhodčí jej nemohou vidět za brankovou čárou, branka se neuzná. Může nastat situace, kdy puk není vidět, ale všechny další okolnosti svědčí o tom, že musel být v brance. V tom případě se branka se uzná.

Změna potkala i pravidlo o zakázaném uvolnění. To se neodpíská, pokud je brankář mimo své brankoviště a nepokusí se do něj vrátit. Zakázané uvolnění naopak nastane, jestliže tým vystřelí puk na zakázané uvolnění přes pomyslný třímetrový prostor v průběhu střídání hráčů.

Upraveny jsou situace pobytu brankáře na hráčské lavici svého týmu. S povolením hlavního rozhodčího smí gólman odjet ke střídačce, aby si upravil menší závadu na výstroji (bez záměru zdržovací taktiky). V případě, že to trvá dlouho, musí se brankář ihned vrátit zpět. Nebo musí být nahrazen jiným gólmanem.

Brankář nesmí po vstřelení gólu jít ke své střídačce oslavovat se spoluhráči. Jestliže je signalizován trest, jede brankář k lavici. V okamžiku přerušení hry nesmí ke střídačce pokračovat a vrací se do klece. Rozhodčí mohou varovat gólmana a družstvo. Po prvním varování následuje v dalším podobném případě povinnost střídat brankáře.

Extraliga