Jiří Šlégr má vážné potíže se zády, v kariéře chce ale pokračovat

27. únor 2009 09:26 | hokej.cz redakce , ČTK

Obránce Jiří Šlégr chce pokračovat v kariéře, i když ho trápí vážné problémy se zády. Olympijský vítěz z Nagana odložil konec aktivní dráhy poté, co mu lékaři řekli, že při vyšetřeních neodhalili žádné známky možného ochrnutí. Mistr světa z roku 2005 a vítěz Stanleyova poháru v dresu Detroitu věří, že se představí ještě v letošním play off, které pro Litvínov začíná v pondělí čtvrtfinálovým soubojem s Karlovými Vary.

Sedmatřicetiletý bek oznámil své rozhodnutí novinářům v Ústí nad Labem poté, co ráno absolvoval více než hodinovou schůzku s lékaři v čele s primářem neurologie Karlem Jeriem. "Páteř je v pořádku. Absolutně nic se tam nehnulo, ani operovaná část, což je pozitivní. Není tam momentálně žádné ohrožení ochrnutí, což je pro mě signál k tomu, že bych se měl vrátit k hokeji," řekl Šlégr.

Pokračovat v aktivní kariéře se rozhodl až po tomto setkání s lékaři. Přiznal, že se bál zprávy, že při vyšetření lékaři známky ochrnutí našli. "Pak bych asi přistoupil k tomu, že bych řekl opak," naznačil Šlégr, že byl připraven s hokejem okamžitě skončit.

V polovině ledna zkolaboval během extraligového utkání proti Liberci přímo na ledě, hrací plochu opustil na nosítkách a následně byl několik dní hospitalizován. Za problémy mohl otok na páteři. "Pak došlo ke zmáčknutí nervu a vypnutí organismu. Momentálně je otok pryč," oddechl si slavný odchovanec litvínovského hokeje.

Šlégr je připraven se daleko intenzivněji věnovat rehabilitaci a prevenci. A to i v případě, že jej záda bolet nebudou. Navíc už neplánuje, že by proti bolesti bral léky. "Pan primář mi vysvětlil, že je to, jako když vám v autě dojde benzin. Rozsvítí se vám kontrolka a vy jen přestřihnete kabel ke světélku. Problém a bolest tam jsou pořád, a když prášek odezní, vrátí se," uvedl Šlégr.

Rozhodnutím pokračovat v kariéře rozhodně nepotěší rodinu a příbuzné. Řada z nich jej po kolapsu v zápase přesvědčovala, ať s hokejem skončí. "Ještě neví, jak jsem se rozhodl. Určitě z toho ale nebudou nadšení. Už jsem jim to ve čtvrtek trošku naznačoval, takže se trochu zlobili, jestli jsem se nezbláznil. Pokud jim to vysvětlím, jako to bylo vysvětleno mně... Myslím si, že jim nezbude nic než to respektovat. Všichni ví, že sport je celý můj život a bude," prohlásil důrazný bek, který má za sebou úspěšnou kariéru v NHL. Zdůraznil, že by se do velkého rizika nehrnul. "Kdyby tam byl jen trošičku náznak, že jsem byl ochrnutý, tak bych skončil," řekl.

Play off pro Litvínov startuje v pondělí. Zda u toho bude přímo na ledě i Šlégr, není jisté, vyloučit se to ale nedá. Elitní obránce chce postupně zatěžovat organismus, začít jezdit na rotopedu a poté se připojit k týmu na ledě. "Uvidíme, jestli budu dobrý za dva dny, za tři nebo za týden. Všichni víme, že play off začíná teď, ale já jsem čtrnáct dní netrénoval a asi by nebylo správné vlítnout do toho hned, protože by se mi mohlo stát to, co se mi stalo. Netvrdím ale, že nebudu v pondělí v úterý hrát. Nevím, co záda udělají. V každém případě bych ale chtěl do play off zasáhnout," přiznal Šlégr.

Rád by pomohl Litvínovu završit zatím úspěšnou sezonu. Klub obsadil v základní části třetí místo a vzhledem k vyrovnanosti soutěže má šanci i na titul. "Všichni se na play off strašně těšíme. Léta běží a pro mě je obrovská motivace vyhrát titul a poprat se o to. Musím ale taky používat hlavu. Nebýt hrdina, že to bolí. Když budu cítit, že tam něco je, tak radši odstoupím," řekl jasně.

Oblíbenec severočeských fanoušků bude podle všeho hrát i v příští sezoně. "Teď je těžké to říci, ale rád bych. Pokud se tak ale stane, musím rozhodně zvážit, jestli budu hrát všechny zápasy," dodal Šlégr, jenž se do mateřského klubu vrátil ze zámoří v roce 2006.

Extraliga HC Litvínov