Kladno hlásí další velký návrat, po letech v NHL či Švédsku je zpátky František Kaberle

27. srpen 2009 10:36 | Václav Jáchim

Spekulace se potvrdily, teď už je to jisté. Kladenští fanoušci si mohou mnout ruce, klub totiž krátce před startem soutěže získal výtečnou posilu. Do mateřského klubu se po letech pobytu ve Švédsku a zámořské NHL vrací František Kaberle mladší. Pětinásobný mistr světa tuto variantu připouštěl delší dobu, záleželo na tom, zda se dohodne s vedením Kladna na podmínkách smlouvy. Stalo se, ve čtvrtek obě strany potvrdily podpis roční smlouvy. Kaberle, který s týmem už delší dobu trénoval, by oblékl dres HC GEUS OKNA poprvé už v podvečním přípravném duelu proti českobudějovickému Mountfieldu.

Pro kladenský klub znamená tato skutečnost hodně. Středočeši jednak získali skvělého obránce a odchovance, který udělá spoustu práce i v kabině. Jednak posílili defenzivu, jež poslední dobou nebyla optimální. Kaberle bezpochyby vynikne při přesilovách, určitě opráší souhru s Pavlem Paterou či Martinem Procházkou, která je před lety zdobila v domácí soutěži i národním týmu.

Zkrátka nepřijde ani extraliga, do níž se vrací další velký hráč zlaté generace uplynulé dekády. Představitelé kladenského klubu mají radost, že se jednání povedla dovést k cíli. "Věříme, že František pro nás bude obrovskou posilou. Spolu s dalšími novými hráči v obraně jsme v této řadě udělali velké změny, které nám pomohou k lepším výsledkům než v minulé sezoně. Navíc takoví hráči jako František Kaberle jsou jistě velkým tahákem pro diváky na všech stadionech," řekl pro kladenský klubový web generální manažer Otakar Černý.

František Kaberle strávil v Kladně kompletní celý ročník naposledy v sezoně 1994-95. Poté odešel do švédského MODO, načež se vydal do NHL. Hrál za Los Angeles, Atlantu a naposledy Carolinu, s níž na jaře 2006 získal Stanley Cup. V kolonce největších úspěchů má také pět titulů mistra světa a bronzovou medaili z olympijských her 2006 v Turíně.

V Kladně se Kaberle představil naposledy během výluky NHL, na podzim 2004 sehrál za mateřský tým 22 utkání, načež vyrazil znovu do Švédska. Letos se ale vrací na delší období. Původně se přitom zdálo, že další z kladenských hokejových šampiónu ještě nějaký čas zůstane za hranicemi. Koncem června jevil o Kaberleho velký zájem ruský Omsk, nicméně hráč byl tehdy ještě pod kontraktem v Carolině.

Hurricanes nedávali najevo, co s českým bekem zamýšlejí, Kaberle si především potřeboval vyřídit závazky vůči zámořskému klubu. Kdyby měla Carolina zájem, patrně by zůstal. Tím že se jednání protahovala, padla varianta s Omskem. Posléze Hurricanes vyplatili Kaberlemu dvě třetiny smlouvy pro nadcházející sezonu, podle zámořských médií tedy zhruba 1,5 miliónu dolarů.

Syn někdejšího skvělého obránce Františka Kaberleho staršího byl tedy volný a zvažoval další angažmá. Obránce, jenž 8. listopadu oslaví 36. narozeniny, se stále víc začal přiklánět k návratu domů - tedy do Kladna. " U nás bych nikde jinde nehrál," uvedl Kaberle jasně. Ve čtvrtek doběhlo všechno k cíli, kladenský tým získal zkušeného obránce a extraliga může slavit návrat dalšího výjimečného hráče.

Připomeňme, že František Kaberle mladší sehrál v NHL 523 zápas, dalších 32 utkání stihl v play off. Celkem nasbíral 207 bodů. Pochlubit se může startem na olympijských hrách 2006 a deseti mistrovstvích světa, z nichž má doma pět zlatých medailí. V reprezentaci nastoupil ke 185 zápasům, zaznamenal 20 branek. V počtu mezistátních startů patří Kaberlemu celkově 27. pozice mezi všemi česskými a československými reprezentanty, ze současných extraligových hráčů mají lepší bilanci jen David Výborný, Pavel Patera a Martin Procházka.

Extraliga HC GEUS OKNA Kladno