Lukáš Musil odhodil nervozitu, hokejem se bavil

13. leden 2005 04:00 | Jan Kalenský

Dvacetiletý gólman Lukáš Musil si v úterý musel připadat jako ve vidění. Když přišel ráno do slávistické šatny, mával na něj Petr Franěk v civilu. Poté mu Milan Antoš řekl, ať se připraví na Pardubice. Stále bral vše jako dobrý vtip. Když mu ale to samé oznámil trenér Růžička, pochopil, že bude večer podruhé ve svém životě chytat extraligu. „Ráno jsem přišel do kabiny a viděl jsem Fraňka, jak je jen v ribanu. Bylo mi to divné. Pak přišel Milan Antoš a říkal, že si zachytám. Koukal jsem na něj jak na blázna a říkal mu: „Myslíš na rozbruslení?“ Ale když mi trenéři řekli, že Fráňa má něco se zády, bylo mi jasné, že to sranda nebude,“ popsal Musil, jak se dozvěděl o své nominaci.

Možná bylo lepší, že mu zprávu oznámili pár hodin před zápasem. Při vzpomínce na svou extraligovou premiéru totiž nebylo mladíkovi příjemně na duši: „Bylo to hrozný. Chytal jsem proti Jihlavě a pustil pět gólů. Tenkrát jsem byl dost nervózní,“ vzpomněl na smolný zápas. Slavia na konci září překvapivě prohrála s posledním celkem tabulky 6:2, šestý gól padl při power play.

Tentokrát si prý nervozitu nepřipouštěl a rozhodl se zaujmout jiný postoj: „Řekl jsem si, že se prostě budu jen bavit hokejem a že si ten zápas pořádně užiju.“ A toho, že utkání odchytal sebevědomě a bez nervozity, si všiml i kolega z druhé strany kluziště, pardubický Ján Lašák:

„Už když poprvé zasáhl, bylo mi jasné, že bude chytat velmi dobře. Připadal mi jako starý harcovník a ne jako mladík. Bylo vidět, že není žádný zelenáč. Počínal si zkušeně,“ řekl na Musilovu adresu. Někteří protihráči dokonce ani nepoznali, že v bráně nestojí Franěk: „Mně to kluci řekli až v půlce zápasu,“ prozradil Andrej Novotný.

Slávistický junior ovšem se svým výkonem spokojený nebyl. „Dva góly šly na můj vrub, mohl jsem to chytit,“ pronesl sebekriticky. „Při prvním gólu jsem byl moc zalezlý, a pak jsem střelu od modré nechytil. To samé se stalo i u třetí branky. I když to bylo v oslabení, nezúžil jsem střelci prostor a na puk k tyči jsem nedosáhl,“ popsal obě příležitosti: „V Pardubicích jsou sice střelecká esa, ale přesto si myslím, že jsem ty dva góly mohl mít.“

Spoluhráči měli údajně obavu, když zjistili, že do brány zamíří on. „Všichni se trochu báli, přeci jen jsem chytal teprve druhý zápas. Ale kluci mi pomohli. V první třetině soupeře nepustili do vyložené šance a já si mohl v klidu osahat puk a dostat se do zápasové pohody. Kluci hráli suprově, všichni jsme byli fakt dobrý.“

Slavia vydolovala z utkání v Pardubicích bod a udržela svého soupeře v tabulce za sebou „Teď bude pauza, Fráňa se uzdraví a už je před sebe nepustíme,“ míní Musil. Trenér Růžička ho prý za výkon nesekýroval, ale ani nechválil: „Jenom obešel šatnu a s každým si potřásl rukou. Osobně mi nic neříkal. Byl spokojený hlavně s předvedenou hrou. Je to pro něj důležitější než výsledky. Na ty se hraje až v play-off. Teď se hlavně musíme dostat do pohody,“ vysvětlil Musil.

Možná se nadějnému brankáři v extralize ještě příležitost v letošní sezoně naskytne. Trenér Růžička ho povolal zpět z hostování v Mladé Boleslavi. Chce ho mít na očích. „V Boleslavi jsem odehrál třináct zápasů. Růža si mě ale zavolal zpátky do Slavie, chce, abych tam trénoval. Takže teď budu nastupovat za juniory,“ dodal gólman.

Extraliga