Marek Trončinský poprvé zkusí zahraničí, na dva roky jde do ruského Chanty-Mansijsku

24. květen 2012 12:10 | Václav Jáchim

Až dosud hrál pouze v tuzemských klubech, Marek Trončinský oblékal dresy Kladna či Liberce, teď si ústecký odchovanec poprvé vyzkouší hokej za hranicemi. Zadáka s výbornou rozehrávkou a technikou už během sezony sledovaly kluby ruské Kontinentální ligy, progresivní obránce dokončil ročník pod Ještědem a nyní zvedá kotvy. Trončinský jde do ruského celku Jugra Chanty-Mansijsk. "Klub měl o Marka velký zájem, obě strany se dohodly na dvouleté smlouvě," informuje František Tausch ze společnosti Global Management Group, jež hráče zastupuje.

Obránce, který v uplynulé sezoně nakoukl do národního týmu, s nímž sehrál dva podniky Euro Hockey Tour, má za sebou vydařené období. Trončinský platil za elitního libereckého beka, ve 48 zápasech základní části Tipsport extraligy nasbíral 28 bodů, z toho 23 za nahrávky. Další tři bodíky doplnil v play off.

Jeden z nejproduktivnějších beků domácí nejvyšší soutěže zajímal už na podzim kupříkladu Metallurg Magnitogorsk, na jaře se mluvilo o dalších zájemcích. "Je pravda, že variant bylo víc. Některé se rýsovaly ve Skandinávii, určité kluby Marka sledovaly v soutěžních zápasech. Pak se to posunulo víc ke KHL, odkud přišlo několik nabídek," rekapituluje František Tausch.

Jednou z možností byl i pražský Lev. "Marka dobře zná Jiří Kalous, který ho vedl v Libercei a nyní bude ve Lvu asistentem Josefa Jandače," připomíná Tausch. Ovšem do jednání posléze vstoupila Jugra. A všechno dospělo k dohodě. "Vedení Chanty-Mansijsku přesně vědělo, jaké přednosti Marek má. Klub potřebuje ofenzivního obránce do přesilovek, Trončinského si pro tuhle pozici vybral."

Chanty-Mansijsk nehraje Kontinentální ligu dlouho, ale organizace funguje na špičkové úrovni. Hlavní kouč Sergej Šepepev, mimochodem olympijský vítěz 1984, je znám tím, že nemá rád zásadní změny v kádu. Sestavu buduje často z méně známých bojovníků, ovšem výkony týmu jsou velice dobré. Hvězdou týmu je brankář Michail Birjukov, mistr světa z Helsinek, v mužstvu působili mj. Lotyš Masalskis, Švédové Videll a Warg nebo Kanaďan Groulx.

Za Jugru v minulosti hrávali spíš Slováci, například Dravecký nebo Zagrapan, Trončinský jde do klubu, kde zatím není žádný český hokeji. "Minulou sezonu tam působil slovenský obránce Tomáš Starosta, s nímž jsme Markjův příchod také probírali," upozorňuje Tausch. Představitelé celku z Chany-Mansijsku si posily vybírají po delší úvaze, nedělají nahodilé obchody. "Marka si prověřili, byli se na něj podívat. Mají představu, kam ho do sestavy zařadí. A jaký prostor dostane," dodává hráčův agent.

Trončinskému skončila v dubnu smlouva v Liberci, delší dobu se netajil zájmem odejít do ciziny. Nyní už má jasno. "Věřím, že Jugra bude v případě Marka dobrým řešením," reaguje Tausch. Obě strany se dohodly na dvouleté smlouvě, Trončinský se k týmu připojí v polovině července - přesně jak to účastníkům KHL ukládá reglement soutěže. "Do té doby se bude chystat individuálně, nyní Marek trénuje s ústeckým áčkem," uzavírá František Tausch.

Extraliga Bílí Tygři Liberec