Pokud budeme hrát technický hokej, soupeř nás přehraje, ví Bičánek. Volá po větším důrazu

18. duben 2012 09:13 | Jan Vacek twitter

Na mizerný vstup do utkání doplatili hokejisté brněnské Komety v úterním pátém finále Česká pojišťovna play off. Než se stačili Moravané pořádně rozkoukat, s Pardubicemi prohrávali už o tři branky. Ve druhém dějství sice Kometa odstartovala stíhací jízdu, na zvrat v zápase už ale nedosáhla. Východočeši tak v sérii vedou 3:2 na zápasy, svěřenci trenéra Zdeňka Venery stojí nad propastí. "Musíme začít bojovat, technickým hokejem soupeře nepřehrajeme," uvědomuje si kapitán Radim Bičánek (na snímku).

Kometa v obou domácích zápasech působila unavenějším dojmem, to platilo i v první třetině úterního pátého finále. Domácí hokejisté byli důraznější i rychlejší, svého soupeře zatlačili do hluboké defenzivy. Stačilo dvacet minut a Pardubice vedly už o tři góly. "Měli jsme hrozný vstup do zápasu. Vůbec jsme nebruslili, takhle se finále prostě nehraje. Na druhou stranu nás to nezlomilo a do zápasu jsme se vrátili," připomíná Bičánek.

Od druhé části se Brňané skutečně zlepšili, začali střílet góly a svého soka viditelně znejistěli. "Chyběl nám jeden gól. Dokázali jsme si vytvořit tlak, při power play jsme znovu snížili na 4:5. Jenže soupeř pak dal gól do prázdné a byl bohužel konec. Je to velká škoda," povzdechl si po skončení zápasu brněnský kapitán.

Svěřenci trenéra Zdeňka Venery přesto ukázali, co by mohlo na Pardubice platit. Druhá třetina byla jasně v režii Komety, která se zlepšila snad úplně ve všem. "Už jsme neměli co ztratit. V play off to musíte zkusit, jestli prohrajete o jeden, dva nebo tři góly už není vůbec podstatné. My jsme se přirazili na ten jeden gól, ale vyrovnat už se nepodařilo," lituje Radim Bičánek.

Moravané i přes porážku znovu prokázali, jak velký charakter v mužstvu dřímá. Tým se ani za stavu 0:4 nerozložil, místo toho zabojoval o vítězství. "V tomto týmu se nikdo nevzdává. Několikrát jsme si už dokázali, že dovedeme leccos otočit. Skoro jsme to zvládli i nyní, bohužel to nevyšlo. Ale jdeme dál, nic není ztracené," burcuje zkušený bek.

Na oba celky čeká po volném dnu šestý duel, ve kterém budou mít výhodu domácího prostředí Brňané. Ti stojí v těžké pozici. Pokud chtějí pomýšlet na zisk mistrovského titulu, potřebují ve čtvrtek bezpodmínečně vyhrát. Porážka by pro ně znamenala konec sezony. "Musíme bojovat a hrát fyzický, jednoduchý hokej. Nesmíme se bát vyhazovat puky po mantinelech," nastiňuje recept na úspěch Bičánek.

Kometa dobře ví, kde třímá její hlavní síla. "Ta je v jednoduchosti. Jakmile začneme zkoušet nějaké pasy křížem, je to špatně. Taková hra nám nesvědčí. Pokud chceme hrát s Pardubicemi technický hokej, tak nás určitě přehrají. My musíme hrát jednoduše a důrazně," nabádá sedmatřicetiletý bruslař, jenž v play off nasbíral dva kanadské body.

Všechny finálové duely jsou pořádně vyrovnané, až v úterý poprvé některý z celků vyhrál o více než jeden gól. "Znovu to bude velký boj. Oni budou určitě vycházet ze zabezpečené obrany, my musíme hrát od začátku naší hru. Nesmí se opakovat pátý zápas, kdy jsme hráli až od druhé třetiny," varuje někdejší hráč Znojma, jenž má na kontě i tři starty za národní tým.

Brnu by rovněž pomohlo, kdyby se mohlo opřít o přesilové hry. Ty se zatím partě kolem produktivního vůdce Tomáše Divíška příliš nedaří. "Nebylo to jenom v pátém zápase, přesilovky nám nejdou v celé finálové sérii. Musíme se zlepšit. Hráči vědí, co mají hrát. Je to o tom, abychom dávali přesné přihrávky a víc stříleli. Teď už toho moc nezměníme, spíš musíme dělat to, co máme naučené," říká Bičánek.

Záležet bude rovněž na tom, který z celků bude mít v samotném závěru sezony více sil. V posledních duelech se zdálo, že jsou na tom o něco lépe Pardubice, Bičánek však odmítá, že by jeho mužstvu energie docházela. "Sil ještě zbývá hodně. Všechno je v hlavě. Když člověk ví, že musí, tak najde takových sil, o kterých ani neví... Nemám strach, že by nám došly," uzavírá.

Extraliga HC Kometa Brno