Před play off žádná velká slova, zkusme to potichu, nabádá Róbert Petrovický

27. únor 2012 05:00 | Pavel Kuba

V posledním zápase základní části si brněnská Kometa připsala třetí tříbodovou výhru v řadě, po rozkladu zlínských Beranů si navíc zajistila osmou příčku v tabulce, která ji zaručuje první dva zápasy na domácím ledě. Pod Špilberk ve středu a ve čtvrtek zavítají hokejisté Kladna, kteří si v letošním ročníku odvezli z jihomoravské metropole dvě totožné prohry 0:1. Róbert Petrovický (na snímku), který vítězné tažení proti Zlínu načal již ve čtvrté minutě gólem v oslabení, varuje před předčasnou euforií.

Kometa porazila Zlín 4:1, dvakrát mířila přesně během vlastního oslabení. „Do utkání jsme šli na plno, věděli jsme, o co hrajeme. Zlínští na nás byli připraveni, přesto jsme zápas zvládli a rozhodli tak, že předkolo začneme doma. Dnes jsme dali dobré góly v oslabení, šlo nám to celou sezónu, tak já doufám, že to půjde i nadále,“ vrací se ke hře v početní nevýhodě slovenský útočník Petrovický.

Ta brněnský tým zdobila celou sezónu. Kometa zaznamenala celkem dvanáct branek v početní nevýhodě, přesto se nejedná o žádnou pečlivě připravovanou taktiku z tréninků. „Tentokrát nám to opět vyšlo, v podstatě to příliš netrénujeme. Při oslabení si dáváme na všem více záležet, jsme cílevědomější, opatrnější a vyrážíme pouze do takového jistého útoku. Tuhle sezónu nám to vychází, tak doufám, že v tom budeme pokračovat,“ vyřkl své přání třiceti osmiletý Petrovický.

Jeho gól dal celému utkání ten správný směr, již ve čtvrté minutě dosprintoval Hruškovo vyhození a po bekhendové kličce se nemýlil. „Dostali jsme před zápasem nějaké informace, že má Sedláček horší pro mne pravou stranu, pro něj tu levou. Když jsem k němu dobruslil, tak jsem to zkusil potáhnout na tu zmíněnou stranu a vyšlo to. Co vím, tak pak i Leoš Čermák zakončoval obdobně jako já, prozradil útočník, který v základní části získal dvacet šest kanadských bodů za osm gólů a osmnáct asistencí. Stal se také nejlepším brněnským nahrávačem.

Souběžné zápasy rozhodly, že se v předkole utká Kometa s Kladnem. „Každý zápas a každý soupeř je těžký. Play-off začíná, o to jsme bojovali celou sezónu, abychom se dostali sem, kde jsme. Jsme připraveni na všechno a těšíme se na to. Že to vyšlo zrovna na Kladno je poměrně jedno, od první minuty do posledního buly budeme bojovat. Chtěl bych touto cestou poprosit fanoušky, že jestli budeme prohrávat třeba již 2:0 v zápase nebo dokonce v sérii, rozhodně to není konec. Fanoušci nám musí v této situaci pomoci a být tím našim šestým hráčem na ledě. Doufám, že nám pomohou, my budeme na oplátku makat až do konce,“ vzkázala prosbu směrem k brněnským fanouškům slovenská hokejová legenda, která se narodila v Košicích.

Poslední zápasy na brněnském ledě Kometě vychází, přesto nemohou diváci automaticky počítat s dvěma výhrami proti Kladnu z prvních dvou zápasů. „Těžko povídat, jestli naše aktuální domácí forma bude výhodou, teď nám začíná vlastně nová sezóna. Musíme pokračovat v naší hře, kterou jsme předváděli doposud. Musíme si vytvářet šance, mít tlak a hlavně hrát zodpovědně dozadu. Jak říkám, pojďme do toho všeho potichu, pochybuji, že nám někdo tolik věří, ale soupeři z nás už za poslední měsíce získali nějaký respekt a do Brna se jim bude těžce jezdit,“ poodhalil své plány na úspěch v play off Petrovický, který se slovenskou reprezentací v roce 2002 slavil mistrovský titul. Pro hokejového matadora to bude již několikáté play-off v kariéře, v českých lesích a hájích se však bude jednat o první vyřazovací souboje.

„Za ta léta jsem se už naučil, o čem to je. Je třeba jít do play off skromněji, potichu, zbytečně nehlásat žádná velká slova. Hrajeme doma, naši fanoušci nám pomohou, a i když se nebude dařit, věřím, že nás povzbudí, poženou dopředu a dají nám tu pravou injekci k otočení zápasu či série. Těším se na to, velmi,“ pronesl ještě směrem k vyřazovacím bojům, které Kometa načne již ve středu hráč, který si během své kariéry vyzkoušel několik zahraničních angažmá. Co se vybaví útočníkovi, který osm let působil v zámoří, když se řekne Kladno?

„Mají mladý tým, jsou agresivní a dobře bruslí. Budou to těsné zápasy, oni tak hráli celou sezónu. Základem každého úspěchu je gólman, dobrá obrana a potom samozřejmě přesilové hry a oslabení. To je hokej a o tom to je. Je třeba se teď soustředit na tohoto soupeře, bude to těžké, ale my jsme připraveni. To je vše,“ odpověděl výstižně Petrovický. Většina týmů má při vyřazovacích bojích své rituály, jinak tomu není ani u Brněnských, byť se bude jednat nejspíš jen o klasické prvky. „Rituál speciální žádný není. Je to play-off, nebudeme se asi holit, umývat se musím,“ směje se velmi dobře naladěný Petrovický. "Pochybuju, že si budeme barvit vlasy, ale nic není ještě definitivní, uvidíme. Celé to začíná tím holením, já doufám, že to pořádně zaroste,“ prozradil s úsměvem otec dvou dětí, jehož hlavním životním mottem je rodina.

Všechny zápasy posledního kola se hrály ve stejný čas, Brňané se však soustředili na svůj vlastní výkon a výsledky z ostatních stadiónů nesledovali. „Věděli jsme, že ostatní výsledky neovlivníme, chtěli jsme Zlín porazit. Až po zápase jsme se dozvěděli zprávu, že hrajeme proti Kladnu doma,“ podotknul útočník, který do Komety přestoupil v průběhu letošní sezóny z lotyšské Rigy. „Já jsem přišel do Brna s tím, že chci pomoci a jsem velmi rád, že se nám to podařilo. Sezóna je samozřejmě dlouhá, jednou si nahoře, jednou dole, někdy to jde, někdy to nejde. Je pěkné být součástí nějaké historie, pětadvacet let je pětadvacet let. Na play off se těším jako malý chlapec, bude to těžké, ale když budeme pokračovat ve hře z posledního měsíce, můžeme uspět. Ale to je zatím daleko, opakuji ještě jednou, pojďme do toho teď zatím skromně a uvidíme, jak se to bude celé vyvíjet,“ vrací se k nejbližší budoucnosti hráč, jehož hokejová pouť začala v Dukle Trenčín, se kterou v roce 1992 získal federální titul.

Extraliga HC Kometa Brno