Šestice nejsilnějších evropských soutěží spojila síly, vznikl projekt Hockey Europe

22. říjen 2008 11:16 | Václav Jáchim

V minulých letech se na úrovni mezinárodního a světového hokeje pohybovaly přední evropské svazy či soutěže víceméně individuálně. Jenže situace se poněkud změnila, kromě zámořské NHL vznikla ambiciózní ruská Kontinentální liga, na což představitelé ostatních soutěží našeho kontinentu reagovali vůlí ke společnému postupu v klíčových otázkách. Výsledkem aktivity zástupců elitních lig Švédska, Finska, České republiky, Slovenska, Německa a Švýcarska je realizace projektu, který nese název Hockey Europe.

O co se jedná? "Vedoucí profesionální soutěže šesti evropských zemí spojily síly a založily novou organizaci Hockey Europe. Účelem skupiny a jejích zakládajících členů je  podpora splupráce, přátelských styků, upevňování jednoty mezi těmito ligami a jejich klubů, jež se ocitly uprostřed konkurenčního boje mezi NHL a KHL," uvádí oficiální prohlášení, jež poskytl technický ředitel extraligy Stanislav Šulc.

Příprava projektu začala už v minulé sezoně. "Naši nejvyšší soutěž zastupoval Petr Bříza. Poté, co se stal členem výkonného výboru svazu, jezdil na zasedání Hockey Europe člen představenstva APK a prezident Slavie Miroslav Tvrdý. Setkání zástupců lig probíhala střídavě v jednotlivých zemích, my jsme zasedání hostili letos v červenci," informuje Šulc.

Prvním prezidentem a dobrovolným neplaceným generálním manažerem Hockey Europe byl zvolen Jukka-Pekka Vuorinen, generální sekretář finské SM-Liigy. Hockey Europe má oficiální sídlo v německém Kolíně nad Rýnem a jeho činnost, jakožto jednoho z evropských hospodářských zájmových sdružení, se řídí právem Evropské unie.

Stanislav Šulc odmítá, že by nově vzniklý projekt měl ambice konkurovat Kontinentální lize. "V žádném případě. Nejde o práci na založení nové ligy, nýbrž o sdružení zástupců jednotlivých soutěží. Poslední dobou se v evropském hokeji začala projevovat konkurence dvou silných lig, na což je třeba reagovat. Společnými silami chceme spolupracovat a také chránit naše zájmy," vysvětluje ředitel Asociace profesionálních klubů.

Jakých oblastí by se měla spolupráce především týkat? "Například transferů hráčů, práce na přestupnícm řádu, jednání směrem k Mezinárodní hokejové federaci," vypočítává Šulc. Členové Hockey Europe budou pokračovat v debatách o nové podobě dohody s NHL, jež by upravila odchody hokejistů do zámoří. "Chceme podnikat společné kroky. Když spojíme naše zájmy, bude to mít větší dopad a odezvu," přidává Stanislav Šulc.

Hockey Europe reaguje na změny ve světovém hokeji poslední doby. Ruská Kontinentální liga netají touhu konkurovat NHL a plánuje expanzi do Evropy. Hovoří se o klubech ze Švédska, Rakouska, Finska, Německa, zájem přistoupit mají také Karlovy Vary.

Na náš kontinent bude stále častěji mířit i zámořská NHL, která hodlá v příštím roce znovu sehrát v Evropě několik oficiálních zápasů. Podle Paula Kellyho, šéfa hráčské asociace NHLPA, může během nejbližších osmi let nejslavnější liga dokonce trvale expandovat i do oblastí mimo Severní Ameriku.

Také proto existuje projekt Hockey Europe. Bude postupovat dle zájmu jednotlivých lig směrem k NHL, Kontinentální lize i Mezinárodní hokejové federaci. Klíčová rozhodnutí učiní jednotlivé soutěže po společné dohodě. Hockey Europe nemá žádné pracovní skupiny, zástupci lig řeší postup v klíčových bodech na pravidelných schůzkách.

Cíl je jednoduchý. Kluby ze Švédska, Finska, České republiky, Slovenska, Německa a Švýcarska chtějí ochránit své zájmy a vytvořit skupinu, jež by odolala konkurenci mocných gigantů ze zámoří a z Ruska.

Extraliga