Snědli jsme asi méně kaprů a bramborového salátu než Jihočeši, culil se Jan Peterek

26. prosinec 2008 21:30 | Ladislav Lhota

Stejný trenér, jiné mužstvo. I tak lze charakterizovat dvě letošní vystoupení třineckých Ocelářů na českobudějovickém ledě. První souboj pod střechou Budvar arény 26. září Moravané nezvládli a kouč Stavjaňa chtěl po šestibrankovém přídělu rezignovat na svoji funkci. Nakonec zůstal, jeho svěřenci prošli výrazným okysličením a vyšplhali ze dna až do středu tabulky. V této pozici se dostavili 26. prosince podruhé do jihočeské metropole a přivezli domácím vánoční nadílku v podobě jednoznačného výsledku 4:0. Tahounem týmu byl kapitán Jan Peterek, po zásluze vyhlášený nejlepším hráčem.

Z Jihočechů šel strach díky sedmizápasové domácí sérii bez porážky, na ledě však připomínali partu hokejových nešťastníků. Na co sáhli, to zbabrali. Zkušeného vůdce třinecké smečky tato skutečnost nepřekvapila. „Vánoční zápasy jsou specifické,“ dal do placu jeden ze svých léty získaných poznatků. „Záleží v nich na tom, kolik kdo snědl kaprů a bramborového salátu. Podle výsledku jsme toho my snědli asi méně než soupeř,“ culil se od ucha k uchu.

Sedmatřicetiletý veterán si hluboce oddychl nad tím, že jeho mužstvo dokázalo zlomit jihočeský komplex a podalo o sto procent lepší výkon než při minulé návštěvě Českých Budějovic. „První letošní zápas jsme tady vyloženě nezvládli,“ zavzpomínal. „Soupeř chytil střeleckou formu a nám se nepodařilo ten vlak zastavit. Jsem rád, že jsme odvetu dokázali odehrát úplně jinak a získali po zásluze tři body.“

Třinečtí však na úspěch nedosáhli úplně zadarmo, ač to tak chvílemi vypadalo. „Budějovičtí nám zase až tak moc nedovolili,“ konstatoval extraligový osmistovkař. „Dávali jsme góly z větší dálky, před bránou moc místa nebylo. Někdy střílíte téměř z brankoviště a nemůžete dát gól, proto mě těší, že nám to tam dnes napadalo a měli jsme k tomu i potřebné štěstí.“

Oceláři pronikali do útočného pásma většinou středem kluziště a tři góly ze čtyř vstřelili z prostoru mezi kruhy. Jan Peterek ale tento fakt v zápalu boje příliš neregistroval. „Kdybych měl možnost sledovat zápas z vrchu, tak bych možná řekl, že se ten prostředek otevíral. Na ledě to člověk ale moc nevnímá. Prostě nám zápas vyšel a jsme rádi, že jsme ho zvládli,“ nedělal z rozboru hry pražádnou vědu.

Třinecký kapitán nepatří k lamačům střeleckých rekordů, přesto má ve své sedmnácté sezoně mezi extraligovými mantinely na kontě už přes dvě stě zásahů. V Budějovicích přidal další dva a k tomu jednu asistenci. „No jo, to jsou ti sváteční střelci,“ mluvil o sobě v množném čísle. „Ti se vždycky projeví o svátcích. Jenom doufám, že to bude pokračovat dál, nejenom o těch Vánocích,“ zůstával v dobré náladě.

Tři brankové asistence si připsal také Peterkův spoluhráč ze třetího útoku David Květoň, jenž v letošní sezoně sbírá první zkušenosti v reprezentačním áčku. „Pro tyhle mladé kluky je to určitě přínos, že vidí mezinárodní hokej a díky tomu poznají, že extraliga není úplný vrchol, že mohou jít ještě dál. Dodává jim to chuť na sobě pracovat a to je skvělá deviza do budoucna,“ ocenil Jan Peterek, jenž má sám ve svém zápisníčku pět utkání odehraných za národní mužstvo.

Extraliga HC Oceláři Třinec