Taková cena člověka motivuje, aby neskončil, přiznává Petr Nedvěd

01. květen 2012 02:55 | Libor Kult

Zažívá sezonu plnou překvapení, která přicházejí zas a znovu. Liberecký útočník Petr Nedvěd (na snímku) obdržel na slavnostním galavečeru Hokejista sezony hlavní individuální cenu, čímž došlo k jakési korunovaci letošního ročníku v jeho podání. Velezkušený forvard totiž připouští, že řadu událostí nečekal – pozvánku do reprezentace v průběhu sezony, nominaci na světový šampionát, vítězství v kanadském bodování a také v anketě fanoušků o nejlepšího hráče Tipsport extraligy. K absolutní spokojenosti schází jen týmový úspěch. „Individuální cena představuje určitou satisfakci. V mých letech už s něčím podobným člověk ani nepočítá, ale hezčí by bylo, kdybychom vyhráli tu důležitější trofej, na kterou jsme letos bohužel nedosáhli,“ naráží na mistrovský titul. „Když se ale ohlédnu zpět, hodnotím sezonu jako úspěšnou,“ doplňuje přece jen pozitivní vysvědčení.

Stejně jako v předešlých letech zatím zůstává budoucnost Petra Nedvěda zahalena tajemstvím, ani sám čtyřicetiletý rodák z města pod Ještědem zatím podle vlastních slov netuší, kam povedou jeho další kroky. „Pokud zůstane v extralize, Liberec je pro mě srdcová záležitost a jednoznačná priorita. Jinde bych nehrál, ale zatím nevím, jestli se tam vrátím,“ prozrazuje.

Úplně nevylučuje variantu odchodu do zahraničí, jeho jméno se často spojuje se Lvem Praha. Ať už důležitá jednání dopadnou jakkoliv ze slov bývalého člena řady organizací NHL lze vyčíst, že chuť do dalších bojů mu nechybí. „Taková cena pro mě osobně znamená dostatečnou motivaci, abych nekončil,“ usmívá se.

Kromě trofeje pro nejlepšího hokejistu nedávno skončené klubové sezony převzal někdejší hráč Vancouveru, St. Louis, New York Rangers, Pittsburghu, Edmontonu či Philadelphie také ocenění, o němž se vědělo dlouho dopředu. Vyhrál totiž kanadské bodování základní části s 61 body za 24 gólů a 37 asistencí. V play off pak přidal šest tref a sedm finálních přihrávek v jedenácti duelech.

Petr Nedvěd tak v ročníku, kdy oslavil čtyřicetiny, předčil extraligovou konkurenci, k čemuž ho dovedla mimo jiné upravená letní příprava. „Zjistil jsem, že v některých situacích je pro mě méně víc,“ reaguje mnohoznačně.

„Dřív by mi svědomí nedovolilo udělat nějakou věc jinak nebo dokonce vůbec, teď už znám své tělo velice dobře, takže vím, kdy potrénovat a kdy odpočívat,“ vysvětluje následně. „Připravil jsem se zodpovědně, ale jinak než před patnácti roky,“ ubezpečuje chvatně.

Nervozitou netrpím, nečekám ji ani před prvním zápasem na mistrovství

Mezi cenami od zástupců společnosti Tipsport se objevily i dva tikety vsazené za deset tisíc korun. První z nich se symbolickým kurzem 9,3:1 by znamenal výhru v případě, že se ostřílený harcovník stane nejlepším střelcem mistrovství světa. Na druhém je pak s kurzem 7:1 uzavřena sázka na celkové prvenství českého výběru.

„Docela mě to překvapilo,“ směje se Petr Nedvěd. „Doufám, že nějaký gól dám, ale sám na sebe bych jako na nejlepšího střelce šampionátu nevsadil,“ pokračuje zvesela. „Snad sázky splatím alespoň nějakým gólem,“ přeje si.

Co považuje nejstarší člen kádru Aloise Hadamczika za reálnější? „Přál bych si, aby vyšlo obojí. To by bylo nejlepší,“ nedrží se při zemi. „Bylo by krásné, kdybychom přivezli medaili,“ zasní se. „Tohle téma však není na pořadu dne. My se potřebujeme soustředit na první zápas, a pak jít postupnými kroky. Snad naše forma poroste směrem k play off a navážeme na výkony z Brna,“ doufá.

Češi se na úvod postaví proti Dánsku, které povolalo čtyři posily z nejprestižnější ligy světa. Fanoušci očekávají výhru, Petr Nedvěd ovšem upozorňuje na nevyzpytatelnost zahajovacího klání. „Začínáme s papírově slabším soupeřem, což může být zrádné, protože v současnosti umí každý bruslit a bořit je snazší než tvořit. Slabí soupeři už neexistují,“ chrlí ze sebe.

Družina svazového kouče se však na KAJOTbet Hockey Games v Brně přesvědčila, že se nemusí bát nikoho. „Evidentně největší problémy nám dělají Finové. Přestože jsme s nimi odehráli vyrovnaný zápas včetně vynikající první třetiny, prohráli jsme v prodloužení,“ smutní i s odstupem. „Z té širší špičky budou mít silné týmy všichni. Rozhodovat budou momentální forma a brankáři,“ soudí.

Zkušený matador vlastní kromě českého pasu rovněž ten kanadský a právě kolébku hokeje reprezentoval na zatím svém jediném vrcholném turnaji – olympiádě 1994 v norském Lillehammeru. Nyní se premiérově vydává na podobný turnaj v českých barvách. Dostaví se nervozita? „Před zápasy na ni netrpím,“ vypálí Petr Nedvěd bez váhání.

„Na druhou stranu na mistrovství světa jsem ještě nikdy nehrál, takže uvidíme,“ nechce předjímat. „Nečekám ale, že bych byl přehnaně nervózní. Natěšený však ano, to potřebuje každý hokejista,“ konstatuje Petr Nedvěd s tím, že spoluhráče do formace si nevybírá. „To nechám na trenérovi,“ uzavírá.

Extraliga Hokejové dění mimo šampionát