Už jsem si začínal myslet, že se téhle chvíle nedočkám, přiznává Petr Jíra

27. duben 2012 11:45 | Libor Kult

Když hráli chomutovští hokejisté naposledy tuzemskou nejvyšší soutěž, ještě ani nebyl na světě. O osmatřicet let později se jako jediný pravidelně nastupující rodák ze severočeského města přičinil, že příznivci tamního hokeje se mohou těšit na zápasy Tipsport extraligy. Po úvodních dvou duelech letošní baráže v Mladé Boleslavi Petr Jíra (na snímku) v rozhovoru pro hokej.cz doufal, že už si tři neúspěšné pokusy o postup vybral a tentokrát se bude radovat. Cesta mezi tuzemskou elitu byla pro Piráty nakonec hodně trnitá, ale po sedmém klání s Bruslařským klubem se mohl třiatřicetiletý útočník radovat, že se dočkal toho, o čem snil od vstupu do chomutovského áčka coby osmnáctiletý junior ještě ve druhé lize. „Nikdy jsem nic velkého nevyhrál, tohle beru jako životní úspěch,“ rozplývá se.

Když Chomutov v létě 1997 koupil od Ústí nad Labem licenci na první ligu, přeskakoval Petr Jíra mantinel coby člen základního kádru. Tato pozice mu jako jedinému z tehdejších hráčů vydržela v podstatě až do letošního ročníku.

Dvakrát se sice vydal za extraligovou šancí do pražské Slavie respektive do Litvínova, ale v obou sezonách vždy alespoň v několika duelech Chomutovu pomohl. Nyní se raduje z návratu mezi tuzemskou klubovou elitu. „Na tuhle chvíli jsem čekal patnáct let,“ přibližuje.

„Už jsem si začínal myslet, že se jí ani nedočkám,“ naráží na předešlé promarněné pokusy o postup do extraligy – baráž v roce 2001 s Karlovými Vary, finále první ligy na jaře 2007 s Ústeckými Lvy a předloni opět prolínací soutěž s Mladou Boleslaví.

Úspěšné završení přišlo až v sezoně, během níž procházelo mužstvo pořádnými turbulencemi. Nepovedený vstup do mistrovských bojů na novém stadionu, výsledkově relativně klidný střed sezony a třeskutý závěr v podobě změny trenérů po pátém semifinále první ligy s Olomoucí.

Přičteme-li k tomu kritiku fanoušků týkající se předváděných výkonů, bylo toho hodně, co mělo Piráty ovlivnit a zastavit. Jenže nestalo se. „Všechny ty události nás neskutečným způsobem stmelily,“ naznačuje Petr Jíra, že právě v kritických okamžicích se zrodil základ pozdějšího úspěchu.

Chomutov ustál ztrátu vedení 3:0 na zápasy s Hanáky, které v sedmém střetnutí vyřadil. Následně ve stejném počtu duelů přetlačil Ústecké Lvy ve finále první ligy a do třetice opanoval sedmý duel v baráži. „Celé play off bylo hrozně těžké a začalo to už Havlíčkovým Brodem,“ připomíná čtvrtfinálového soka.

Severočeši leckoho udivovali, jak porci šestadvaceti duelů za necelých devět týdnů zvládali. Řada fanoušků i odborníků vnímala, že na hráčích se únava projevuje minimálně. Pomohla samozřejmě euforie z vítězných sérií, ale bez pořádného základu z letní přípravy pod vedením dvojice Václav Sýkora – Jan Votruba by rezervoár sil nejspíš nebyl tak velký.

„Neustále jsem točili čtyři lajny, takže se zatížení rozložilo na všechny hráče téměř rovnoměrně,“ vysvětluje Petr Jíra. Tým se pod vedením triumvirátu Jiří Doležal, Leo Gudas a Stanislav Mikšovic dostal až na vysněnou metu. Mohl na ni dosáhnout už v šestém utkání před vlastními fanoušky, ale to se nepovedlo.

„Tušil jsem, že šestá zápas nebude jednoduchý,“ ohlíží se ostřílený harcovník. „A to samé jsem si myslel i o sedmém zápase,“ dodává ještě. Piráti ho zvládli. Přestože brzy inkasovali, vypracovali si v dalším průběhu až třígólový náskok. „Neustále jsem si opakovali, že nesmíme bláznit, což jsme dodrželi a i díky tomu se nám povedlo postoupit do extraligy,“ uvádí Petr Jíra.

Ten podle vlastních slov uvěřil až krátce před koncem tomu, že Chomutov už o dvougólový náskok nepřijde. „Když rozhodčí přerušili hru necelou minutu před koncem, poprvé jsem si řekl, že už to dobře dopadne,“ usmívá se.

Hned po utkání se vrhnul se spoluhráči a dalšími lidmi z klubu do víru oslav, u který samozřejmě nechybí ani fanoušci. Kromě toho však chce Petr Jíra vynahradit dlouhou sezonu i svým nejbližším. „Nejdřív to ve velkém oslavíme, pak musím odměnit rodinu,“ plánuje. „Vyrazíme na nějakou pěknou dovolenou, protože poslední dva měsíce to se mnou měli těžké,“ uzavírá s úsměvem.

Extraliga Hokejové dění mimo šampionát 1. liga Piráti Chomutov