V klubech nejvyšší soutěže letos téměř 50 krajánků, zastoupení má poprvé i Francie

09. září 2008 02:06 | Václav Jáchim

Před dvěma lety odhlasovali zástupci Asociace profesionálních klubů možnost nasazovat do utkání nejvyšší soutěže krajánky bez omezení. Týmy budou zahraničních posil hojně využívat i letos, na soupiskách je jich téměř padesát. Největší zastoupení mají hráči ze Slovenska, v tomto ročníku bude téměř výhradní. Pestrou společnost legionářů od východních sousedů doplňují už jen dva Němci Jan Benda s Martinem Walterem a Yorick Treille - první francouzský hokejista v dějinách federální ligy nebo české extraligy.

V minulé sezoně nasadili nejvíc krajánků v Třinci, Oceláři jich poslali do hry celkem dvanáct. Letos patří vavřín týmu trenéra Stavjani znovu, ve městě u česko-polských hranic prozatím počítají se šesticí Slováků a lotyšským bekem Andersonsem.

Celkově je počet cizinců menší než loni, také zastoupení zemí není tak výrazné. Díky Treillemu je Francie 19. státem, jehož hokejista bruslil po kluzištích naší nejvyšší soutěže. Na soupiskách má místo 41 hokejistů ze Slovenska, k tomu je nutné přidat trenéry Ernesta Bokroše (Č. Budějovice) a Dušana Gregora (Liberec).

V extralize bude působit trojice Lotyšů Janis Andersons (Třinec), Jekabs Redlihs (Plzeň) a Aleksandrs Jerofjejevs (Sparta). O dvou německých hráčích už padla zmínka. V loňském ročníku naskočilo do soutěže celkem 69 krajánků, uvidíme, jak vysoký počet nakonec nabídne právě začínající sezona. 

Před rokem bylo rozdělení rozmanitější. Vedle Slováků, Lotyšů a Němce si připsali starty i dva Američané v dresu Sparty Charlie Cook a Baron Becker, ve Slavii finský gólman Vitali Taskinen, Polák Marcin Kolusz v Třinci a Slovinec Rok Pajič v Ústí nad Labem.

V minulosti mělo zastoupení v tuzemské nejvyšší soutěži i Rusko, objevili se v ní i hokejisté z Běloruska, Kanady, Ukrajiny, Švédska, Norska, Rakouska, Japonska, Kazachstánu, Estonska a Litvy.

Přehled cizinců na soupiskách extraligových klubů:

HC Slavia Praha: Karol Sloboda (Slovensko).

HC Energie Karlovy Vary: František Skladaný, Rastislav Dej (oba Slovensko).

HC MOUNTFIELD České Budějovice: Ján Mucha, Tomáš Frolo, René Vydarený, Michal Hudec, Ernest Bokroš - trenér (všichni Slovensko).

Bílí Tygři Liberec: Boris Žabka, Tomáš Harant, Andrej Podkonický, Richard Rapáč, Milan Bartovič, Dušan Gregor - trenér (všichni Slovensko).

HC Litvínov: Ivan Švarný (Slovensko), Martin Walter (Německo).

HC Sparta Praha: Matej Cunik, Tibor Melichárek (oba Slovensko), Aleksandrs Jerofejevs (Lotyšsko).

HC Oceláři Třinec: Tomáš Malec, Ľubomír Sekeráš, Jozef Balej, Róbert Tomík, Miroslav Kováčik, Richard Pánik (všichni Slovensko), Janis Andersons (Lotyšsko).

HC GEUS OKNA Kladno: Tomáš Nádašdi (Slovensko).

HC Lasselsberger Plzeň: Martin Čakajík, Stanislav Hudec, Peter Fabuš (všichni Slovensko), Jekab Redlihs (Lotyšsko).

HC Znojemští Orli: nikdo

HC Vítkovice Steel: Richard Stehlík, Róbert Petrovický, Juraj Štefanka (všichni Slovensko), Yorick Treille (Francie).

HC Moeller Pardubice: Ján Lašák, Martin Štrbák, Jaroslav Koma, Michal Klejna, Peter Pucher, Radovan Somík (všichni Slovensko).

RI OKNA Zlín: Igor Murín, Andrej Kollár, Dušan Andrašovský (všichni Slovensko).

BK Mladá Boleslav: Tomáš Brňák, Peter Barinka, Lukáš Handlovský, Roman Tomas (všichni Slovensko), Jan Benda (Německo).

Přehled cizinců v naší nejvyšší soutěži:

V následujícím přehledu uvádíme seznam krajánků, kteří zatím zasáhli do federální i české nejvyšší soutěže. Z hlediska úspornosti jsou hráči uvedeni podle sezon, ve kterých u nás začali působit. Jde o chronologický výčet. Jestliže někdo změnil dres a nastoupil i v dalších ročnících, zaznamenali jsme to pouze heslovitě v závorce za jeho jménem.

1990-91:

Allan Legget (Kanada, Zlín), Gennadij Kotěnok (SSSR, Slovan Bratislava), Oleg Mudrov (SSSR, Slovan Bratislava), Brian Popiel (USA, Olomouc), Douglas Weiss (USA, Olomouc), Denis Miller (USA, Č. Budějovice).

1991-92:

Viktor Kucenko (Společenství nezávislých států, Slovan Bratislava), Viktor Gončarenko (SNS, Slovan Bratislava), Andrej Zemljanskij (SNS, Poprad).

1992-93:

Andrej Andrejev (Rusko, Trenčín), Lloyd Pelletier (Kanada, Litvínov).

1993-94:

Richard "Cam" Brown (Kanada, Olomouc), Václav Nedomanský ml. (Litvínov, Kanada), Vladimír Kapulovskij (Rusko, Pardubice), Igor Rasko (Rusko, Pardubice), Hirojuki Murakami (Japonsko, Kladno), Dmitrij Těpljakov (Rusko, Sparta Praha), Rastislav Paľov (Slovensko, Sparta Praha, později Pardubice), Janne Laukkanen (Finsko, Č. Budějovice), Sergej Kulev (Rusko, Vítkovice), Olegs Znaroks (Lotyšsko, Vítkovice), Igors Pavlovs (Lotyšsko, Vítkovice), Arne Kroták (Slovensko, Zlín, později Třinec), Slavomír Pavličko (Slovensko, Zlín), Habart Wittlinger (Slovensko, Zlín), Václav Nedomanský ml. (Kanada, Litvínov), Kim Ahlroos (Finsko, Hradec Králové, prolínací soutěž), Marco Poulsen (Finsko, Hradec Králové, prolínací soutěž), Kimmo Hyttinen (Finsko, Hradec Králové, prolínací soutěž), Peter Košťál (Slovensko, J. Hradec), Roman Veber (Slovensko, J. Hradec, později Olomouc), Juraj Volár (Slovensko, J. Hradec), Niklas Hede (Finsko, J. Hradec, prolínací soutěž), Tony Virta (Finsko, J. Hradec, prolínací soutěž).

1994-95:

Alexej Jaškin (Rusko, Vsetín), Andrej Galkin (Rusko, Vsetín, později Opava), Roman Stantien (Slovensko, Vsetín, později také Vítkovice, Č. Budějovice), Alexander Savickij (Ukrajina, Plzeň), Peter Veselovský (Slovensko, Plzeň), Anatolij Najda (Ukrajina, Slavia Praha, později Plzeň a Opava), Vadim Kulabuchov (Ukrajina, Slavia Praha), Andrej Jakovenko (Rusko, Slavia Praha, později Havířov), Miroslav Hlinka (Slovensko, Sparta Praha, později Zlín, K. Vary, Pardubice, měl i české občanství), Andrej Potajčuk (Rusko, Sparta Praha), Juris Opulskis (Lotyšsko, Vítkovice).

1995-96:

Sergej Butko (Rusko, Litvínov), Normunds Sejejs (Lotyšsko, Litvínov, později K. Vary ), Michail Fadějev (Ukrajina, Litvínov, později Jihlava), Alexej Tkačuk (Rusko, Sparta Praha), Jan Benda (Německo, Slavia Praha, později Sparta Praha, Litvínov, Zlín), Waldemar Klisiak (Polsko, Vítkovice), Ľubomír Sekeráš (Slovensko, Třinec, později také Zlín),  Jozef Daňo (Slovensko, Třinec), Roman Kontšek (Slovensko, Třinec, později Havířov), Miloš Rehák (Slovensko, Třinec), Miroslav Škovira (Slovensko, Rehák), Alexej Mjagkich (Rusko, Pardubice), Alexander Těrechov (Rusko, Pardubice), Karol Rusznyák (Slovensko, Pardubice), Gatis Ceplis (Lotyšsko, Brno), Michal Barto (Slovensko, Brno, později Havířov), Miroslav Michalek (Slovensko, Olomouc), Stanislav Medřík (Zlín, Slovensko)..

1996-97:

Robert Schistad (Norsko, Sparta Praha), Andrej Kvartalnov (Rusko, Litvínov), Vladimír Antipin (Kazachstán, Č. Budějovice), Vadim Podrezov (Rusko, Zlín, později Plzeň), Dmitrij Jerofjejev (Rusko, Vítkovice, později také Třinec), Alexander Prokopjev (Rusko, Vítkovice), Andrej Sidljarov (Rusko, Vítkovice), Alexej Pogonin (Rusko, Vítkovice), David Musial (Německo, Olomouc), Jerguš Bača (Slovensko, Olomouc), Martin Mižík (Slovensko, Olomouc), Alexander Cypljakov (Bělorusko, Pardubice), Ján Pleva (Slovensko, Slavia Praha, později Vítkovice a Plzeň), Denis Cygurov (Rusko, Opava), Valerij Bělov (Rusko, Opava), Eduard Gorbačov (Rusko, Opava), Vladimír Potapov (Rusko, Opava), Egidijus Bauba (Litva, Opava), James Bruce (Opava, Kanada), Otto Haščák (Slovensko, Vsetín a Zlín), Tommy Kiviaho (Finsko, Litvínov).

1997-98:

Alexander Čerbajev (Rusko, Vítkovice), Denis Afinogenov (Rusko, Litvínov), Rail Muftijev (Rusko, Litvínov), Dmitrij Denisov (Rusko, Litvínov), Branislav Jánoš (Slovensko, Zlín, později Třinec, Vítkovice), Ján Lipiansky (Slovensko, K. Vary, později Vsetín), Niclas Hillbom (Švédsko, Opava), Jaromír Dragan (Slovensko, Zlín).

1998-99:

Igor Varickij (Rusko, Vítkovice), Vadim Brezgunov (Rusko, Vítkovice), Oleg Romanov (Bělorusko, Litvínov), Vadim Bekbulatov (Bělorusko, Litvínov), Peter Bartoš (Slovensko, Č. Budějovice), Bogdan Savenko (Ukrajina, Havířov), Masanori Kon (Japonsko, Kladno).

1999-00:

Marko Palo (Finsko, Vsetín), Jukka Seppo (Finsko, Vsetín), Vitalij Karamnov (Rusko, Vsetín), Oleg Antoněnko (Bělorusko, Vsetín), Ján Pardavý (Slovensko, Vsetín, později Znojmo), Ján Homér (Slovensko, Zlín), Patrik Luža (Slovensko, Zlín, později Havířov, Vsetín, Pardubice), Pavel Valko (Slovensko, Zlín, později Znojmo), Vladimír Vlk (Slovensko, Třinec), Miha Rebolj (Slovinsko, Sparta Praha, později K. Vary a Litvínov), Stanislav Jasečko (Slovensko, Č. Budějovice, později Vítkovice, Plzeň), Daniel Babka (Slovensko, Č. Budějovice), Martin Štrbák (Slovensko, Litvínov, později Vsetín), Andrej Novotný (Slovensko, Pardubice, později Zlín, Ústí n. L.), Miroslav Mosnár (Slovensko, Pardubice), Brendan Morrison (Kanada, Pardubice), Dmitrij Gogolev (Rusko, Vítkovice), Sergej Petrenko (Rusko, Vítkovice), Martin Miklík (Slovensko, Havířov), Marcel Hanzal (Slovensko, Havířov), Pavol Pekárik (Slovensko, Havířov), Pavol Rybár (Slovensko, Znojmo), Peter Pucher (Slovensko, Znojmo, později Pardubice), Marek Uram (Slovensko, Znojmo, později Vítkovice), Peter Bohunický (Slovensko, Kladno, později také K. Vary a Zlín).

2000-01:

Andrej Nedorost (Slovensko, Plzeň, později K. Vary, Ústí n. L.), Anton Lezo (Slovensko, Litvínov), Vesa Karjalainen (Finsko, Litvínov), Radovan Somík (Slovensko, Zlín, později Vsetín, Pardubice), Tomáš Harant (Třinec, později Havířov, K. Vary, Č. Budějovice), Richard Kapuš (Slovensko, Třinec), Róbert Dóme (Slovensko, Třinec a Kladno), Ladislav Čierny (Slovensko, Č. Budějovice), Róbert Tomík (Slovensko, K. Vary, později Sparta Praha, Vsetín, Zlín, Třinec), Richard Pavlikovský (Slovensko, Havířov), Ján Kobezda (Slovensko, Vítkovice), Dušan Andrašovský (Slovensko, Plzeň, později Pardubice, Zlín), Boris Žabka (Slovensko, Zlín, později Třinec, Slavia Praha, Liberec), Johnathan Aitken (Kanada, Sparta Praha), Vlastimil Plavucha (Slovensko, Třinec), Miloš Melicherík (Slovensko, Havířov).

2001-02:

Karol Bartánus (Slovensko, Zlín, později Havířov a Kladno), Roman Chatrnúch (Slovensko, Slavia Praha a Kladno), Miroslav Šimonovič (Slovensko, Plzeň), Jozef Voskár (Slovensko, Plzeň, později K. Vary a Havířov), Ján Plch (Slovensko, Znojmo), Slavomír Hriňa (Slovensko, Vsetín, později Zlín), Ľubomír Vaic (Slovensko, Vsetín, později Liberec, Sparta Praha), Marek Dubec (Slovensko, Vsetín, také Zlín), Tomáš Frolo (Slovensko, Vsetín, později Třinec, Č. Budějovice), Dmitrij (Rodin) Suur (Estonsko, K. Vary), Juraj Štefanka (Slovensko, K. Vary, později Plzeň, Kladno, Vítkovice, Znojmo, Třinec), Dušan Pohorelec (Slovensko, Havířov), Radoslav Kropáč (Slovensko, Havířov, později Liberec, Pardubice, Slavia Praha, Třinec, Vítkovice), Pavol Riečičiar (Slovensko, Litvínov), Michal Kolařík (Třinec, Slovensko)..

2002-03:

Ján Mucha (Slovensko, Č. Budějovice), Leszek Laszkiewicz (Polsko, Vítkovice, později Havířov), Marek Kolba (Slovensko, Havířov), Andrej Hebar (Slovinsko, Havířov, později Třinec), Juraj Ďurčo (Slovensko, Havířov), Marián Fiľo (Slovensko, Havířov), René Pucher (Slovensko, Havířov), Martin Opatovský (Slovensko, K. Vary, později Třinec), Marek Topoli (Slovensko, K. Vary), Ľubomír Pištek (Slovensko, Pardubice, později Vsetín, Vítkovice, Zlín, Třinec), Ľubomír Hurtaj (Slovensko, Plzeň, později K. Vary), Dominik Graňák (Slovensko, Slavia Praha), Martin Čakajík (Slovensko, Liberec, později Třinec, Znojmo, Plzeň), Gregor Polončič (Slovinsko, Třinec), Stanislav Gron (Slovensko, Vítkovice, později Slavia Praha), Peter Bartek (Slovensko, Vsetín), Rastislav Lipka (Slovensko, Zlín), Tomáš Iglo (Slovensko, Zlín), Martin Bartek (Slovensko, Zlín), Marek Zagrapan (Slovensko, Zlín), Marián Cisár (Slovensko, Znojmo).

2003-04:

Miroslav Ďurák (Slovensko, Č. Budějovice, později Třinec, Zlín), Andrej Mezin (Bělorusko, Č. Budějovice), Miroslav Vantroba (Slovensko, Košice), Martin Kivoň (Slovensko, K. Vary), Miroslav Lažo (Slovensko, Kladno), Peter Podhradský (Slovensko, Pardubice, později Liberec a Třinec), Rudolf Verčík (Slovensko, Liberec, později Jihlava), Ivan Droppa (Slovensko, Slavia Praha, později Litvínov), Michal Hreus (Slovensko, Litvínov), Tomaž Razingar (Slovinsko, Pardubice, také Vsetín), Tomáš Chrenko (Slovensko, Slavia Praha, později K. Vary), Ľuboš Bartečko (Slovensko, Sparta Praha), Gabriel Špilár (Slovensko, Sparta Praha, později Zlín), Karol Sloboda (Slovensko, Sparta Praha, později Slavia Praha), Michal Hudec (Slovensko, Vsetín, později Č. Budějovice), Juraj Prokop (Slovensko, Vsetín), Matej Badiura (Slovinsko, Vsetín), Peter Barinka (Slovensko, Zlín, později Třinec), Erik Weissmann (Slovensko, Zlín, později Vítkovice), Igor Murín (Slovensko, Zlín), Igor Rataj (Slovensko, Znojmo, později Liberec, Plzeň, Slavia Praha).

2004-05:

Žigmund Pálffy (Slovensko, Slavia Praha), Jozef Stümpel (Slovensko, Slavia Praha), Martin Cibák (Slovensko, Plzeň), Branislav Mezei (Slovensko, Třinec), Ján Lašák (Slovensko, Pardubice), Andrej Podkonický (Slovensko, Liberec), Miroslav Kováčik (Slovensko, Zlín), Stanislav Hudec (Slovensko, Vítkovice), Juraj Cebák (Slovensko, Vítkovice), Branislav Kvetan (Slovensko, Znojmo), Branko Radivojevič (Slovensko, Vsetín), Dušan Devečka (Slovensko, Jihlava), Martin Zajac (Slovensko, Jihlava), Ivan Majeský (Slovensko, Sparta Praha), Jason Marshall (Kanada, Plzeň), Róbert Filc (Slovensko, Vítkovice), Edgars Masalskis (Lotyšsko, K. Vary, později Jihlava), Rok Pajič (Slovinsko, Liberec, později Ústí n. L.), David Havíra (Slovensko, Vsetín, později Pardubice), Miroslav Zálešák (Slovensko, Litvínov, později Třinec), Connor Dunlop (USA, Litvínov), Michail Jaškin (Vsetín, Rusko).

2005-06:

Peter Klouda (Slovensko, Pardubice), Ján Tabaček (Slovensko, Sparta Praha), Richard Stehlík (Slovensko, Sparta Praha), Peter Kocák (Slovensko, Plzeň), Halvor Hastad-Evjen (Norsko, Znojmo), Ville Varakas (Finsko, Znojmo), Sasu Hovi (Finsko, Vsetín), Roman Gorev (Rusko, Vsetín), Andrej Petrakov (Rusko, Třinec, později Znojmo), Rudolf Huna (Slovensko, Třinec), Roman Tomas (Slovensko, Třinec, později Litvínov), René Vydarený (Slovensko, Č. Budějovice), Roman Tvrdoň (Slovensko, Plzeň), Junji Sakata (Japonsko, Plzeň), Lubomír Vaškovič (Slovensko, Znojmo), Antti-Pekka Lamberg (Finsko, Vsetín), Anton Ponomarev (Rusko, Vsetín), Lukáš Zeliska (Slovensko, Třinec), Peter Fabuš (Slovensko, Třinec, později Plzeň), Marcin Kolusz (Polsko, Třinec), Lukáš Handlovský (Slovensko, Sparta Praha), Dušan Brincko (Slovensko, Vsetín), Tomáš Brňák (Slovensko, K. Vary).

2006-07:

Igor Pohanka (Slovensko, Sparta Praha), Matej Cunik (Slovensko, Sparta Praha), Tomáš Špila (Slovensko, Slavia Praha), Maris Jass (Lotyšsko, Slavia Praha), Vitali Taskinen (Finsko, Slavia Praha), Christoph Harand (Rakousko, Znojmo), Branislav Fábry (Slovensko, Znojmo), Róbert Krajči (Slovensko, Č. Budějovice, později Ústí n. L.), Lukáš Bokroš (Slovensko, Zlín), Ondrej Mikula (Slovensko, Vítkovice), Matej Hamrák (Slovensko, Vítkovice), Juris Stals (Lotyšsko, Třinec), Peter Frühauf (Slovensko, Třinec), Jaroslav Koma (Slovensko, Pardubice, také Litvínov), František Skladaný (Slovensko, K. Vary), Martin Baran (Slovensko, K. Vary), Martin Gálik (Slovensko, K. Vary), Guntis Galvinš (Lotyšsko, Vsetín), Armands Berzinš (Lotyšsko, Vsetín), Igor Bobček (Slovensko, Vsetín), Ľubomír Sabol (Slovensko, Vsetín), Marek Grill (Slovensko, Vsetín), Sami Vehviläinen (Finsko, Vsetín), Jonas Andersons (Lotyšsko, Vsetín, později Třinec), Lauris Darzinš (Lotyšsko, Vsetín, později Třinec), Matti Näätänen (Finsko, Vsetín), Jure Verlič (Slovinsko, Vsetín).

2007-08:

Aleksandrs Jerofejevs (Lotyšsko, Sparta Praha), Tibor Melichárek (Slovensko, Sparta Praha), Baron Becker (USA, Sparta Praha), Charlie Cook (USA, Sparta Praha), Michal Klejna (Slovensko, Pardubice), Richard Rapáč (Slovensko, Liberec), Milan Bartovič (Slovensko, Liberec), Ivan Švárny (Slovensko, Třinec, později Litvínov), Tomáš Malec (Slovensko, Třinec), Richard Pánik (Slovensko, Třinec), Jakub Rumpel (Slovensko, K. Vary), Rastislav Dej (Slovensko, K. Vary), Tomáš Nádašdi (Slovensko, Kladno), Róbert Petrovický (Slovensko, Vítkovice), Michal Novák (Slovensko, Vítkovice), Jekabs Redlihs (Lotyšsko, Plzeň), Róbert Liščák (Slovensko, Ústí n. L.), Rastislav Špirko (Slovensko, Ústí n. L.), Martin Šagát (Slovensko, Ústí n. L.), Marek Zukal (Slovensko, Ústí n. L.), Tomáš Hiadlovský (Slovensko, Ústí n. L.), Marek Hovorka (Slovensko, Ústí n. L.).

Extraliga