Vítej doma, Martine

27. září 2002 13:59 | Pavel Bárta

V sobotu předvedl v Liberci skvělý výkon, o den později se představil zaplněnému stadiónu v Litvínově. Martin Ručinský však zápas nedohrál. Zákrok vsetínského obránce Ondřeje Němce ho poslal na lékařské vyšetření, posouzení incidentu hlavním rozhodčím ho zase vrátilo do jiné reality, než byl zvyklý. Na smlouvu v NHL dosud čeká. I proto by vůbec nepřekvapilo, kdyby nechtěl dál riskovat a svoje letošní působení v české extralize po necelých dvou zápasech skončil.

Dramaturgický plán se zpočátku vyvíjel skvěle. První televizní přenos v nové sezoně Český Telecom Extraligy nabídl souboj nejvyšší soutěží do té doby neposkvrněných Bílých Tygrů z Liberce s Litvínovem. Dohoda o startu Martina Ručinského v černožlutých barvách Chemopetrolu byla stvrzena dopoledne před utkáním. Až soupiska hostujícího mužstva, vydaná před zápasem, odhalila, co do té doby vědělo nejspíš jen osazenstvo autobusu směřujícího z podhůří Krušných hor do města pod Ještědem.

Nebýt tajností, mohla se zpráva o návratu olympijského vítěze od rána šířit prostřednictvím místních rozhlasových stanic. Ve Svijanské Aréně by se při premiéře libereckého celku mezi domácí elitou sešla patrně ještě lepší návštěva. Ale Litvínovští nehráli doma. Možná si všechno nechávali do poslední chvíle pro sebe i proto, že nechtěli extraligového nováčka zbytečně plašit, byť sami dravci z Pojizeří po utkání opakovali, že nehráli jen proti Ručinskému.

Jednatřicetiletý útočník předvedl skvělý výkon. Co střídání, to ukázka hokejového umění, zdařilá akce, nebo dokonce gólová šance. Ručinský otevřel v 17. minutě skóre zápasu, už předtím nastřelil tyč. Na druhý den se představil domácímu publiku v Litvínově během zápasu proti Vsetínu. Bez několika desítek diváků se sešel plný dům. Ručinský však zápas nedokončil, jeho další působení v české nejvyšší soutěži zahalila nejistota.

Hned v úvodu první třetiny nasadil Ručinskému krosček osmnáctiletý vsetínský obránce Ondřej Němec. Rozhodčí Venglář nechal zákrok bez povšimnutí. Potrestal až oplácení litvínovské hvězdy. Vítej doma, Martine. Ručinský zkusil s naraženými žebry naskočit ještě ve druhé části, ale nemohl překonat bolest. Předčasně zamířil do šatny, odtud na lékařské vyšetření.

Po incidentu v Litvínově měl téměř pět dní času na to, aby se dal trochu do pořádku a podle zdravotního stavu případně zvážil, zda bude v české extralize pokračovat. Ručinský se dosud nedohodl s New York Rangers na nové smlouvě. Pokud by se měl ještě v této sezoně do NHL vrátit, jeho působení v severočeském týmu by mohlo trvat nejdéle do 9. října, kdy začíná základní část zámořské soutěže.

Už začátkem září byl Ručinský zván na první reprezentační akci. Omluvil se, neboť se zotavoval po zranění třísel. Po nedělním střetnutí měli Litvínovští volno. Dnešního tréninku se Ručinský nezúčastnil.

Hokejista pochopitelně nemůže očekávat, že jen pro velké jméno a zásluhy se k němu soupeři začnou chovat uctivěji, než ke druhým. Už samo posouzení střetu hlavním rozhodčím ovšem vrátilo Ručinského do reality, na jakou nebyl zvyklý. Navíc v jednáních o smlouvě jde o milióny dolarů a každá další komplikace je může jen ztížit. Vůbec by tedy nepřekvapilo, kdyby Ručinský po zápase se Vsetínem nechtěl dál riskovat.

Jaké myšlenky se hodnily v hlavě hráče samotného, se však nikdo pořádně nedozvěděl. Od zveřejnění kachny o údajném přestupu do Slavie odmítá poskytovat rozhovory novinářům. Dřív si ho cenili za ochotu a vděčné odpovědi bez prázdných klišé. Dneska se Martin Ručinský omlouvá za svoje mlčení těm, kteří ho v jeho očích nepoškodili. Ale nerozlišuje a podle zásad kolektivní viny odmítá mluvit se všemi. Vlastně až na televizní reportéry. Je to jeho právo. Nicméně škoda pro fanoušky i pro něj.

Extraliga HC Chemopetrol