Výhru nad Pardubicemi zařídil Jan Káňa. Je to jeden z mých nejdůležitějších gólů, říká

03. prosinec 2011 07:40 | Petr Polák

Jan Káňa má v domácích zápasech proti Pardubicím skvělou formu. Vítkovice hostily Východočechy dosud dvakrát a Káňa pokaždé vstřelil dvě branky, navíc vítězné. V rámci dohrávky prvního kola rozhodnul vyrovnané utkání necelé tři minuty před koncem, tentokrát až deset vteřin před poslední sirénou. A klade si smělé cíle: „Příště rozhodnu třeba pět vteřin před koncem,“ směje se mladý snajpr.

Pro Vítkovice začala druhá polovina základní části přímo snově. Zvítězily brankou z ničeho, jíž dosáhly v úplném závěru, soupeř již neměl reálnou šanci vyrovnat. Radost Ostravanů je větší o to, oč horší byl jejich výkon během třetí třetiny.

I když ještě v závěru druhé třetiny vedli domácí o dvě branky, ke třem bodům měli v poslední dvacetiminutovce o hodně blíž hosté. Nejprve vyrovnali a následně si udržovali trvalou převahu. Ostravští hokejistí ji pocítili zejména tři a půl minuty před koncem, kdy se Pardubice po Starého gólové šanci již radovali. Následné posouzení akce se neobešlo bez konzultace s videosudím.

„Kolář se nás snažil přesvědčit, že puk se odrazil od zadní tyčky,“ popsal dění na ledové ploše během analýzy videozáznamu Káňa, „nikdo z nás ale neslyšel náraz puku do tyčky. Slyšel jsem jen ránu do Málkovy masky. Proto jsem byl přesvědčný, že gól nepadl.“ A měl pravdu, kolega u videa potvrdil původní verdikt rozhodčího přímo na ledě, že hosté branku nedosáhli.

Mladší a menší z ostravských bratří Káňů nezapírá, že během poslední třetiny Pardubice jeho tým na ledě převyšovaly: „S každým týmem zamává, když dostane dva rychlé góly a přijde o vedení. Díky bohu jsme rozhodující gól dali my.“ Jen jediné pochybení „Perníkářů“ v defenzívních řadách stačilo, aby se Vítkovice dostaly k fantastické tečce. Káňa vybojoval puk ve skrumáži před brankou a zakončil z pozice šité na míru jeho nízké, avšak svalnaté postavě. „Prostor před brankou je moje pozice už od žáků. A i tentokrát jsem dal dva góly po důrazu před brankou,“ přikyvoval úspěšný střelec.

Tuzemští fanoušci si v posledních dvou letech zvykli na Jana Káňu – střelce. Extaligové brankáře překonává se samozřejmostí zkušeného střelce. Přitom je mu teprve jednadvacet let. „Společně s vítěznou brankou Pardubicím v minulém domácím utkání je tohle jeden z mých nejdůležitějších gólů,“ prohlásil mladý útočník , „nepřekonají jen gólovou přihrávku Klimkovi v loňském finále extraligy proti Třinci. V jediném utkání, které jsme v sérii vyhráli.“

Dvěma zásahy v šestadvacátém kole se Jan dotáhl na týmového lídra v počtu vstřelených branek Jiřího Burgera. Aktuálně mají oba na kontě 12 gólů, vedoucí duo extraligové produktivity Petra Tona a Petra Kumstáta jim schází jediná trefa.

Extraliga HC VÍTKOVICE STEEL