Dobrý začátek a disciplína! velí Voráček. Prospal uznává ruské přesilovky

Foto: Michal Eger

18. května 2017, 12:51

Václav Jáchim

(PAŘÍŽ, od našeho zpravodaje) Den D je tady, v 16:15 odstartuje velké čtvrtfinále mezi českou reprezentací a Ruskem, které rozhodne o všem podstatném. Triumf nad sbornou přinese postup do medailových kol, což se před rokem v Moskvě nepovedlo, vyřazení znamená neúspěch a trpký konec na turnaji. Češi vědí, že je čeká těžká šichta, tohle ovšem bylo jasné už dopředu. "Každý rok je to stejné. Jestli chceme hrát o medaile, musíme to zvládnout," velí Jakub Voráček.

Fanshop

Kapitán národního mužstva je pořádně natěšený, velké bitvy miluje. Program šampionátu bývá nejprve dlouho poměrně fádní, jakmile však přijde play off, je to jízda. Na druhé straně barikády bude dnes stát protivník, jehož všichni hokejisté dobře znají. "Velmi kvalitní mužstvo, které je hodně nebezpečné. My už ale několikrát dokázali, že se proti Rusům dokážeme vybičovat. V minulosti to pro nás byl nejvyhrocenější soupeř, hlavní však je, že hrajeme čtvrtfinále. Tam si nevyberete, jestli Rusko, Amerika, Švédsko. Jednoznačně musíme hrát lépe než posledně se Švýcarskem. Všichni víme, že to nebylo dobré," říká Voráček.

Svěřenci trenéra Znaroka přijeli do Paříže poměrně komplikovaně, zázemí si ponechali v Kolíně nad Rýnem s tím, že se tam zase rychle vrátí. Rusové si věří, působí jistě. Snad až moc. "Možná jsou namistrovaní, ale mají proč. Jejich tým je fakt silný. Na druhou stranu: čtvrtfinále je hrozně zrádné. Můžete hrát na turnaji nejlepší hokej za deset let, pak přijde jeden zápas a najednou se všechno začne rozpadat. Nikdo neví, co se na ledě stane," připomíná útočník Philadelphie.

Změny na Rusy: Voráček u Kováře, Hanzl k Pastrňákovi. Kdo do brány? »

Jak zní jeho recept na skalp favorita zápasu? "Nesmíme být vylučovaní, stoprocentně je třeba chytit začátek a hrát vyrovnané utkání. Protože pokud to tak bude, oni by se mohli začít vztekat. Tlak je velký, to by nám mohlo hrát do karet," uvažuje. Sám zažil dost vypjatých bitev, vlasatý bruslař byl u toho, když Češi na jaře 2010 srazili Rusy ve finále mistrovství světa a brali zlaté medaile. "To je sedm let zpátky, teď to bude něčem jiném. Tehdy jsme hráli finále, medaili jsme měli jistou. Dneska play off začínáme. Jasně, oba chtějí postoupit. Bude to o tom, kdo udělá méně chyb, a třeba bude mít i trošičku štěstí," dodává.

Voráček by měl být jedním z es české ofenzivy. V předchozích bitvách chyběla produktivita elitních formací, národní tým teď příspěvek osobností vyhlíží. "Každý tým potřebuje ty své lídry. Aby šlapali a táhli mužstvo. Kluci si to uvědomují a dělají maximum. Snaha se jim nedá upřít, ale my dnes musíme dávat branky a hrát na puku, abychom byli u soupeře v pásmu," povídá jeden z asistentů Josefa Jandače.

Hokejisté jdou do rozhodujícího zápasu s jasnými úkoly a velkým přáním. Všichni si uvědomují, že není kam uhnout. Češi složili kvalitní tým, mají spoustu výborných hokejistů. Očekávání bylo před turnajem slušné. "Tlak bude vždycky. Vyplývá z toho, jak jsme třeba hráli turnaj v Českých Budějovicích. Jak se tým prezentoval během sezony. Také je tady skutečnost, že se nám loni nepovedlo překročit brány čtvrtfinále. Všichni to víme, ale zápas začíná od 0:0. Když se vrátím do svých hráčských let - kolikrát jsme šli do čtvrtfinále jako favorité, ovšem tu roli jsme nezvládli," říká Prospal.

Rusové? Jsou mladší i rychlejší než dřív. A makají, říká skaut Fischer »

Reprezentanti velmi dobře vědí o přednostech soupeře. "První věc, co bych u nich vypíchl, to jsou jejich přesilovky. Já mám tuhle věc na starost u nás, společně s celou ofenzivou. Když se člověk podívá na jejich čísla, to je fantazie. Rusové jsou při početních výhodách velmi velmi silní, my si musíme dávat pozor, abychom jim tyhle šance nenabízeli," zmiňuje. Motivace je maximální! Jednak jde o play off, jednak byla sborná pro naši reprezentaci vždycky rivalem číslo jedna. "Pořád to tam někde v hloubi duše je. Já vyrůstal za hluboké totality, jako kluk jsem to ještě zažil. Dnešní kluci už to mají možná jinak, ale všichni víme, že Rusové tvoří vynikající mančaft. Jestli chceme jít dál, musíme je porazit! Důležité je, že máme stejnou šanci jako oni," burcuje závěrem Prospal.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz