Dva zápasy, dva příběhy. Juniorky zakončily ročník proti Číňankám

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Ženská reprezentace do 18 let má vždy hodně krátkou sezonu, vrcholí jí už na mistrovství světa začátkem ledna. Proto vždy přijde vhod ještě jarní akce, která trenérům i hráčkám nastíní představy pro další měsíce a roky. Letos to byl už druhý dvojzápas se seniorským výběrem Číny, jenž vyzněl nerozhodně – mladé Češky v kombinované sestavě na ledě ostravské Poruby nejdřív prohrály 0:3, ale v odvetě slavily vítězství 4:3 po nájezdech.

Fanshop

Trenéři na akci povolali opravdu hodně různorodý kádr s výhledem nejen na další sezonu. Z osmnáctky letos odešel ročník 1999. V Porubě se tak představilo několik hráček dorazového ročníku 2000 – především v útoku –, k nim i ročníky 2001 a 2002. Ty ještě stále patří k nejmladší reprezentaci, skočit do hry pro ně rozhodně nebylo jednoduché.

„Jasně že pro ně bylo těžké sladit systém hry. Nekladli jsme na něj úplný důraz, ale snažili jsme se ho disciplinovaně držet. Holky se snažily, nikdo nic nepodceňoval. Každá hráčka si odehrála to, co uměla. Ale ty mladé samozřejmě ještě musí dozrát, chybí jim zkušenosti. Přece jenom holky patnáct, šestnáct let a dospělé čínské družstvo, které je celoročně spolu, tam je rozdíl z pozice diváka i trenéra viditelný,“ říká hlavní kouč českého týmu Jan Fidrmuc.

Možnost uspořádat takový kemp včetně zápasů rozhodně kvitoval. „Vzali jsme v uvozovkách dvě lajny, které by měly hrát, a dvě lajny, které by měly poznat, jak to má vypadat. Včetně brankářek. Měli jsme to nakombinované, abychom tam zároveň měli jádro družstva a aby zároveň mladé viděly, jak to chodí, jak vypadá ženský hokej v ucelenější podobě. Mezi týmy do šestnácti, osmnácti let a A-týmem jsou rozdíly,“ vysvětluje.

Třetí a poslední gól Číňanek v prvním duelu

Třetí a poslední gól Číňanek v prvním duelu | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Všechny dané podmínky se promítly do rozdílného představení v každém ze zápasů. Vypovídají o tom nejen výsledky, ale i střelecká aktivita. „V prvním zápase jsme nebyli důrazní, nešli jsme do brány. Bylo vidět, že hry kolem brány se vůbec trochu bojíme. K tomu jsme vždycky dostali nějaký lehce laciný gól a nedokázali jsme na to odpovědět. Samozřejmě pro mladší ročníky to byl takový rozjezdový zápas, třetí a čtvrtá lajna se s tím musely vyrovnat,“ hodnotí Fidrmuc úvodní porážku 0:3.

Ve druhém zápase se sice počet inkasovaných gólů nezměnil, ale co bylo hlavní – ze hry přibyly tři vstřelené. Dva dala Alexandra Halounová, jeden Laura Lerchová, která svůj tým po čínském obratu zachránila v čase 58:43. „V kabině jsme si řekli malinko víc věcí a holky byly daleko víc připravené, udělali jsme i změny v sestavě. Ten zápas byl výrazně lepší. Strávili jsme víc času u nich v pásmu, víc jsme stříleli.“ Po 65 minutách rozhodovaly samostatné nájezdy, jako jediná v nich mířila přesně v šesté sérii obránkyně Vivien Šmajdová.

Účastnice tří olympiád v Česku po čtyřech měsících

Národní tým se s Čínou potkal už podruhé během letošního ročníku. Poprvé to bylo v prosinci v Roudnici nad Labem, tam hovořily výsledky jasnějším tónem – 5:1 a 3:1 pro český výběr, který se před domácím MS předvedl ve výborném světle. „Možná jsme teď první utkání i trochu podcenili vzhledem k těm předchozím výsledkům,“ reaguje Fidrmuc. „Ve druhém jsme navíc byli organizovanější a zodpovědnější v obranných činnostech.“ Ale sluší se dodat, že v Porubě chybělo kolem sedmi hráček z nejsilnějšího možného složení, z pomyslného kádru pro příští mistrovství světa.

Dospělé Číňanky – přesněji řečeno s věkovým průměrem 21 let, tedy jako seniorská česká reprezentace – k nám pochopitelně nejezdí dvakrát ročně na houby. Před Vánoci mířily na olympijskou předkvalifikaci do Francie, kde skončily ze čtyř týmů poslední. Nyní měly za cíl mistrovství světa divize IB, tedy třetí světové skupiny, v polských Katovicích. Na turnaji rozhodně nezklamaly: Skončily čtvrté z šesti, když tři z pěti utkání vyhrály a s Lotyšskem i postupujícím Slovenskem prohrály jen o gól.

Rozhodující nájezd Vivien Šmajdové ve druhém utkání

Rozhodující nájezd Vivien Šmajdové ve druhém utkání | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Mimochodem, Čína hraje v této skupině od sestupu v roce 2011, kdy si vyměnila pozici s českým týmem. O rok dříve se naposledy účastnila olympijských her, předtím se jí to povedlo i v letech 1998 a 2002. Teď už přece jenom do špičky nepatří, i když před domácí olympiádou 2022 se to zase může změnit.

„Číňanky hrály stejně jako v prosinci. Měly rychlý přístup, rychle bruslily, všechno se snažily dělat v maximální rychlosti a přesnosti, což je jejich krédo. Nebyly ale tak důrazné do brány, neumějí dávat góly. Z tohoto pohledu bylo první vítězství 3:0 až lehce překvapivé, tak suprové věci do branky neměly,“ říká český trenér.

Pro podobné generační souboje je vždy důležité, aby se mladé české tváře dokázaly se soupeřkami popasovat po fyzické stránce. Hokejistky z Asie naštěstí nejsou zrovna obryně. „Když je srovnám s Japonkami, ty jsou důraznější. Číňanky nejsou agresivní a důsledné v situaci jeden na jednoho, s vyšším cílem vyhrát souboj a odjet, něco provést. Podle mě to v sobě nemají. Proto jejich áčko může hrát s naší osmnáctkou a my jsme na té úrovni, že je porážíme. Kdyby takhle přijelo Japonsko, tak nás smázne,“ ví Jan Fidrmuc, že síla nejkvalitnějšího asijského týmu už je přece jenom trochu jinde.

Až se zima zeptá, co jsi dělal v létě...

Řada hokejistek teď už má definitivně po sezoně; do konce dubna vydrží na ledě hráčky, které vyrazí na Evropský pohár šestnáctek do Budapešti. Startuje ale neméně důležitá část roku. Těžko říct, jestli je na místě tradiční označení „letní příprava“, když v Česku chumelí.

V kabině osmnáctky ani žádné speciální pokyny nepadly. „Je to pořád stejné, holkám to říkáme dokola. Zaprvé musí dobře pracovat ve svém oddíle, což většina dělá. Ale pokud chtějí být daleko lepšími a výraznějšími osobnostmi v reprezentaci, musí pracovat ještě samy na sobě. Všechny cviky a cíle, které si mají plnit, holky z našich kempů vědí. Není problém, že by je nevěděly. Bohužel je u nich možná problémem čas, jsou školou povinné. Ale budou mít prázdniny, to je pro ně výhoda, protože mají čas se samy sobě věnovat,“ pokračuje Fidrmuc.

Zklamání z porážky je nedílnou součástí cesty k vítězstvím

Zklamání z porážky je nedílnou součástí cesty k vítězstvím | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Fyzička či dovednosti jsou jedna věc, hráčky nejsou v očích trenéra plně připravené na svou pozici v národním týmu. „Holky ve svých oddílech nemají důležité role, nehrají přesilovky, oslabení. Vyloženě to na nich nestojí, ti kluci je víc vedou. Kdežto na reprezentační úrovni je to víc o nich. Ony musí být ti lídři, ony se musí předvést, ony musí něco dokázat. Když to nedělají celý rok, je to pro ně složitější,“ říká.

Ani pro českou osmnáctku, ani pro A-tým nedopadla letošní sezona dobře. Juniorky skončily na šampionátu před svými fanoušky šesté, srážely je zejména špatná koncovka a nestabilní výkon během šedesáti minut zápasu.

Jak by měl podle mínění českého kouče vypadat nadcházející ročník? „Bude to hodně podobné, na stejných principech. Tým bude opět bojovat s koncovkou a hrou do branky, se srdcem a chtíčem dát téhle fázi maximální úsilí. To je největší problém osmnáctek poslední dva roky,“ dodává trenér juniorek Jan Fidrmuc.

ČESKO "18" – ČÍNA "A" 0:3 (0:2, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Kchung, 19. Fang (Tchien), 47. Kchung (Čang).
Rozhodčí: Malá – Šťastná, Štefková.
Vyloučení: 2:4.
Bez využití.
Střely na branku: 26:36 (7:18, 11:5, 8:13).
Diváci: 200
Nejlepší hráčky: Sabina Matoušková – Wang Jü-čching.

ČESKO "18" – ČÍNA "A" 4:3 po nájezdech (1:0, 0:1, 2:2 – 0:0)

Branky a nahrávky: 13. A. Halounová (S. Halounová), 52. A. Halounová (Machalová), 59. Lerchová, rozh. nájezd Šmajdová – 23. Kuan (Kchung, Che), 52. Čang, 56. Čang (Kchung).
Rozhodčí: Růžičková – Dopitová, Štefková.
Vyloučení: 1:4.
Bez využití.
Střely na branku: 38:27 (12:9, 10:7, 10:9 – 6:2).
Diváci: 56.
Nejlepší hráčky: Alexandra Halounová – Čang Meng-jing.

Alexandra Halounová, autorka dvou branek z druhého zápasu

Alexandra Halounová, autorka dvou branek z druhého zápasu | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Soupiska českého týmu

Brankářky:
Eva Štumbaurová (Český Krumlov), Viktorie Švejdová (Litoměřice).

Obránkyně:
Barbora Hrůšová (Tachov), Anna Kotounová (Tábor), Klára Jandušíková (Cherokees), Věra Horáková (Jablonec nad Nisou), Vivien Šmajdová (Cheb), Jaroslava Králová (Ostrov), Daniela Pejšová (Chomutov), Adéla Hanzlíková (Rokycany).

Útočnice:
Alexandra Halounová, Sandra Halounová (obě Plzeň), Karolína Hornická (Liberec), Kristýna Kaltounková (Jihlava), Sára Čajanová (Zlín), Barbora Machalová (Žďár nad Sázavou), Anna Fabšicová (Strakonice), Veronika Lorencová (Klatovy), Klára Seroiszková, Patricie Škorpíková (obě Karviná), Sabina Matoušková (Karlovy Vary), Laura Lerchová (Třinec).

Realizační tým:

Manažer: Lubomír Johan
Hlavní trenér: Jan Fidrmuc
Asistent trenéra: Josef Štoudek
Masér/kustod: Marcel Krejsa
Lékař: MUDr. Radim Jünger

První zápas odchytala Eva Štumbaurová

První zápas odchytala Eva Štumbaurová | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Českou střídačku vedla jako kapitánka Laura Lerchová

Českou střídačku vedla jako kapitánka Laura Lerchová | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Klára Seroiszková odpaluje puk z brankoviště

Klára Seroiszková odpaluje puk z brankoviště | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Barbora Machalová sleduje letící puk

Barbora Machalová sleduje letící puk | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

V popředí asistent trenéra Josef Štoudek, za ním hlavní kouč Jan Fidrmuc

V popředí asistent trenéra Josef Štoudek, za ním hlavní kouč Jan Fidrmuc | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Bez gólu vyhrát nešlo. Evu Štumbaurovou utěšuje Veronika Lorencová

Bez gólu vyhrát nešlo. Evu Štumbaurovou utěšuje Veronika Lorencová | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Druhý zápas. Soupeřku nahání Karolína Hornická

Druhý zápas. Soupeřku nahání Karolína Hornická | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Barbora Machalová před čínskou gólmankou

Barbora Machalová před čínskou gólmankou | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Z očí do... puku

Z očí do... puku | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Alexandra Halounová s Barborou Machalovou slaví gól na 2:1

Alexandra Halounová s Barborou Machalovou slaví gól na 2:1 | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Viktorie Švejdová zasahuje proti čínské šanci

Viktorie Švejdová zasahuje proti čínské šanci | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

V hektickém závěru srovnala Laura Lerchová, raduje se Sabina Matoušková

V hektickém závěru srovnala Laura Lerchová, raduje se Sabina Matoušková | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Ten pocit, když vychytáš všech šest nájezdů

Ten pocit, když vychytáš všech šest nájezdů | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Pojď na mou hruď!

Pojď na mou hruď! | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Česká věž s desítkou tentokrát utěšovat nemusela

Česká věž s desítkou tentokrát utěšovat nemusela | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Čínský úklon soupeři i divákům

Čínský úklon soupeři i divákům | Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz