Generálka, jak se patří! Češi přemohli Rusy a po 14 letech slaví triumf v Euro Hockey Tour

29. duben 2012 18:02 | Václav Jáchim

Tak to byla paráda! Český národní tým se skvělým způsobem rozloučil s KAJOTbet Hockey Games, reprezentanti vydřeli skalp ruské sborné, což kromě důležité výhry znamená, že po 14 letech slaví triumf v Euro Hockey Tour. Nádherný zápas zahájili lépe hosté, ovšem na konci druhého dějství otočili skóre Petružálek s Nedvědem. Strhující finiš před skvělým brněnským publikem už na výsledku nic nezměnil, hokejisté tedy uzavřeli přípravné období vítězně. Generálka se povedla, teď už národní tým myslí na mistrovství světa. Čeští bojovníci vyrazí směr Stockholm ve čtvrtek.

Před posledním utkáním KAJOTbet Hockey Games uskutečnili trenéři Hadamczik a Paleček několik změn. Štěpánka v brance nahradil Jakub Kovář, v sestavě chyběl Mojžíš, Němec začal jako sedmý bek. Do útočné formace s Plekancem a Tenkrátem naskočil poprvé Frolík, Hemský se posunul k Nedvědovi, vedle Průchy s Koukalem dostal šanci Vincour. Petružálka a Novotného pro změnu doplnil Tlustý, připraveni byli Jan Kovář a Kašpar.

Zápasy s Ruskem jsou vždycky skvělou podívanou, mívají náboj, bouřlivou kulisu. Platilo to i tentokrát, pro oba týmy šlo o generálku na šampionát, navíc se hrálo o prvenství v letošním ročníku Euro Hockey Tour. Kdo zvítězil, ten bral první příčku. Úvodní třetina nabídla parádní podívanou, akce střídala akci, hra se přelévala z jedné strany na druhou. Nejprve ukázal nebezpečnou střelu Petružálek, na opačné straně minul Tarasenko, mladý talent posléze neuspěl ani napodruhé.

Hezký průnik ukázal Plekanec, Hemský nádherně našel u tyčky Vondrku, jenomže ten nestihl zakončit. Průcha připravil slibnou palebnou pozici pro Koukala, vyprodaná Kajot aréna jen vydechla při dělovce Vincoura nebo Tenkrátově střele bez přípravy. Optickou převahu měli domácí, Češi vynikali pochybem a ohromnou chutí, ovšem sborná také hrozila. Výtečný Jakub Kovář pokryl dvě rány Širokova, v 19. minutě si na něj nepřišel Zaripov.

V minulém utkání s Finskem šel výkon českého týmu po první přestávce poněkud dolů, také tentokrát soupeř zabral. V čase 23:11 otevřel skóre Jevgenij Ketov. Útočník Čerepovce dostal puk do jízdy, z levé strany nejprve naznačil střelu, pak ale obkroužil bránu a Kovář se nestihl přemístit - 0:1. Trefa dala sborné na chvíli křídla, hra ovšem ztratila tempo, neboť došlo k několika potyčkám. Při vyloučení Nikulina pálil Nedvěd, posléze putoval na trestnou lavici Nakládal.

Když se vracel do hry, převzal kotouč a upaloval sám na ruskou klec, jenže parádní zákrok předvedl Barulin. Velkou možnost měl posléze Širokov, puk naštěstí letěl nad. V závěru prostředního dějství došlo k poškození ledové plochy u mantinelu, čtyři minuty a 19 vteřin se tedy dohrávaly po druhé přestávce. Nucená pauza Čechům pomohla. Po nástupu do hry totiž nasázeli soupeři dva góly, potřebovali k tomu 77 vteřin, a skóre otočili ještě do vypršení 40. minuty.

V čase 37:37 našel Kašpar od pravého mantinelu Jakuba Petružálka, který u zadní tyče pohotově trefil - 1:1. Následně sice Šipačjov napálil kotouč do horní tyřčky, pak byl ale stejný útočník vyloučen a domácí výběr přesilovku využil. Na nahrávku Plekance si do brankoviště najel Petr Nedvěd, který přetlačil zadáka Kolcova a dostal kotouč za Barulina - 2:1. Rázem byli ve vedení čeští hokejisté!

Publikum to dostalo do varu, zápas v brněnské výhni gradoval. Ve velké šanci se ocitl Kuljomin, poté se sám před Barulinem ocitl Petružálek, když puk ztratil Žerděv. V 54. minutě měl domácí výběr k dispozici 65 vteřin hry v početní výhodě, na trestné lavici pykali Rjasenskij a Nikulin. Jenže Češi výhodu nevyužili. Nicméně Rusové už nedotáhli, vydřenou výhru tedy slaví naši hokejisté. Skalp sborné znamená druhé místo na letošních KAJOTbet Hockey Games, ale hlavně triumf v seriálu Euro Hockey Tour, což se české reprezentaci povedlo ještě za Ivana Hlinky v roce 1998!

Výsledek posledního utkání české reprezentace na turnaji KAJOTbet Hockey Games:

ČESKÁ REPUBLIKA - RUSKO 2:1 (0:0, 2:1, 0:0)

Branky a nahrávky: 38. Petružálek (Novotný, Kašpar), 39. P. Nedvěd (Plekanec) - 24. Ketov (Zaripov).
Rozhodčí: Laaksonen, Leppäalho (oba Finsko) - Gebauer, Lederer (oba ČR).
Vyloučení: 6:8.
Využití: 1:0.
Diváci: 7200 (vyprodáno).
Sestavy:
Česká republika:
Jakub Kovář - Nakládal, Blaťák, Čáslava, Kutlák, Krajíček, Kindl, Němec - Frolík, Plekanec, Tenkrát - Hemský, P. Nedvěd, Vondrka - Petružálek, Novotný, Tlustý - Vincour, Koukal, Průcha - Kašpar. Trenéři: Alois Hadamczik a Josef Paleček.
Rusko: Barulin - I. Nikulin, Kornějev, Nikitin, Rjasenskij, Jemelin, Kalinin, Medveděv, Denisov - Žerděv, Těreščenko, Kuljomin - Tarasenko, Svitov, Širokov - Kuzněcov, Burmistrov, Burdasov - Ketov, Šipačov, Zaripov. Trenér: Zinetulja Biljaletdinov.

Články reprezentace