Hokej v číslech: Hyka je boleslavský motor, útok stojí na něm

Foto: Jan Pavlíček, bkboleslav.cz

Poslední čtyři zápasy, pět bodů. Hlavně taky důležité góly při výhrách, které drží Mladou Boleslav ve hře o play off. Tomáš Hyka v neděli vystřílel zásadní obrat v Olomouci a ve třiadvaceti je motorem útoku svého mužstva, což ukazuje daleko víc statistik, než jen „obyčejná“ tabulka produktivity. Pojďme se podívat, jak si vede v rámci sestavy…

Fanshop

Když je Tomáš Hyka na ledě, pro boleslavský tým to znamená největší pravděpodobnost, že dá gól. Tak jednoduše se dá přínos jejího tahouna shrnout.

A teď o něco pečlivěji, k čemuž nám pomůžou rozšířené statistiky Tipsport Extraligy…

Že je Hyka nejproduktivnější z týmu a drží se v elitní desítce bodování soutěže je evidentní, v čem ale svému mužstvu také vládne (a v čem se drží i na šestém místě v soutěži mezi hráči, kteří absolvovali už alespoň 400 minut ve hře, viz ZDE), to je přepočet bodů na 60 minut v akci, v jeho případě 2,89. Jeho centr Pavel Musil si udržuje rovněž vysokou produkci 2,80, ale ze stabilních členů sestavy už se nad dva body drží už jen Jakub Orsava s 2,13. Nejvytěžovanější hvězdná dvojice Petr Vampola  - Jakub Klepiš přispívá s kadencí 1,50 a 1,36 bodu na 60 minut.

Zatímco zkušení světoví šampioni Vampola a Klepiš stráví ve hře průměrně 21:02 a 20:53 minut za zápas (z toho 4:22 a 3:57 v přesilovce), v obou případech nejvíc z týmu, Hyka, který příliš nechodí na oslabení, dostává prostor na 17:55 minuty celkově a 3:34 v početní převaze. Přesto v přesilovce už nasbíral 10 bodů, spolu s elitním zadákem Markem Trončinským nejvíc z týmu, víc než jeho 4,54 bodu na 60 minut přesilovky pak zaznamenali Radan Lenc (4,64) a zmíněný Musil (dokonce 6,17). Ostatně projděte si efektivitu boleslavských hráčů při početních převahách ZDE.

Hyka byl na ledě už u 45 vstřelených branek (což je třeba víc než nejlepší kanonýr soutěže Dominik Kubalík), nejvíce z mužstva, a „pouze“ u 21 inkasovaných, což je v rámci boleslavského týmu průměr. Pokud budeme brát jen rovnovážný počet hráčů na ledě, dělá to 29 vstřelených (lepší je Lenc s 31) a 18 inkasovaných, stále dost s odstupem od těch nejhorších v sestavě (najděte si je ZDE). Hykovo GF%, tedy poměr vstřelených ku inkasovaným gólům, při nichž je hráč na ledě, tedy činí slušných 68 procent, ze stabilních boleslavských hráčů nejvíc opět spolu s Musilem, v rovnovážném stavu je to 62 procent, třetí nejlepší za Musilem (68) a Lencem (63). Pokud je na ledě a padne boleslavský gól, ve 48 procentech ho buď sám dá nebo na něj přihraje, v čemž je z týmu také nejlepší spolu s Musilem a rovněž patří do elitní desítky v lize.

Hyka se také prosazuje nejvíc, když to jeho tým potřebuje, ze svých třinácti branek nasázel deset ve chvílích, kdy Boleslav prohrávala víc než o dva góly (3) nebo bylo skóre nejtěsnější (7), v obou případech patří do boleslavského top 3. Pouze třikrát zvyšoval skóre při jasném vedení svého mužstva (tuto statistiku si projděte ZDE). Taky nejčastěji z boleslavských hráčů střílí na braku (177 ran, druhý Martin Látal 175, v přepočtu na 60 minut hry je mírně lepší Látal a 16,2, Hyka má 16,01).

A pak je tu ještě jeden důkaz, který čísla nepostřehnou. Mrkněte se, jak to vypadá, když čapne puk, nakopne vrtuli a prokličkuje s ním do útočného pásma…

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - © Copyright: BPA sport marketing a.s. & eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz