Hradecká pohádka Jana Bergra: Mým snem byla první liga

Jan Berger. | Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Podobné příběhy Tipsport extraliga čas od času přináší, a pokaždé stojí za řeč. Přesto je tenhle trochu speciální. Proč? Odchovanec hokejového Hradce Králové Jan Berger málem přišel o práci, když do města přišla s Mountfieldem extraliga. Kdo by si pomyslel, že po třech letech rozhodne vítězným gólem derby s Pardubicemi v posledním kole základní části? „Věřil jsem, že na to mám,“ říká odhodlaně 27letý útočník.

Fanshop

Nejdřív Havlíčkův Brod, pak Šumperk a letos Litoměřice. Jan Berger si v každé z posledních tří sezon vyzkoušel jiné působiště ve druhé nejvyšší soutěži. Z posledně jmenovaného partnerského klubu Mountfieldu letos dostal tři šance v extralize, ani jednou svým výkonem nezklamal, a navrch přidal branku v nejprestižnějším zápase.

Třetí letošní zápas, čtvrtý celkem, a hned gól. Nečekal jste dlouho, že?
Paráda! Skoro se mi nechce věřit, že to tam padlo. Vždycky jsem si přál nastoupit v derby a jsem rád, že se mi to podařilo. Gól je takový bonus, hlavně jsem chtěl, abychom vyhráli.

Antonín Honejsek pro vás vybojoval puk. Věděl jste hned, že do něj prostě prásknete?
On se tam zničehonic odrazil. Nebylo moc času přemýšlet a nic jiného mi v tu chvíli snad ani nezbylo, takže jsem to tam napálil. Takhle jsem to asi i chtěl vystřelit, nějaký hráč do toho lehal. Jestli se nepletu, gólmanovi to prošlo mezi nohama. Propálil jsem to i trochu se štěstím, to stoprocentně. Už v první třetině jsem měl nějaké šance, tak jsem si říkal, škoda že to tam nepadlo.

Schoval jste si puk?
No, někdo ho prej má (směje se). Kluci mě po gólu trochu zasypali.

Derby vždycky doprovází skvělá atmosféra. Jak jste si ji užil?
Byl jsem se tady na derby párkrát podívat, a tak člověka napadne: Bylo by hezké vidět z ledu, jak to vypadá. Teď jsem si to zkusil a je to nádhera. Děkuju divákům.

Výhrou 4:1 jste si pojistili třetí místo, ve čtvrtfinále jdete na Mladou Boleslav. Tu vy znáte, že?
Shodou okolností jsem v těch dvou zápasech nastoupil zrovna proti ní. Nebude to nic lehkého. Člověk si v extralize asi nevybere, ale oni hrají dobrý hokej, hodně střílí, jezdí jim to. Bude to těžké, ale jestli chceme něco dokázat, musíme porazit každého.

„Dostat se do první ligy do čtvrté lajny bylo tehdy něco jako teď dostat se do extraligy.“

Jste odchovancem Hradce Králové, ale poslední roky jste hrál nižší soutěž. Věřil jste, že dostanete pozvánku zpátky do extraligy?
Trochu asi věřil, i když ne vždycky. V hokeji jsou těžší chvíle, každý hokejista je zažije. Právě za ně je to pro mě satisfakce. Přišlo štěstí, šance a gól. Jsem za to strašně moc rád.

Paradoxně jste v Hradci musel skončit, když do města přišla extraliga z Českých Budějovic. Vybavíte si, jaké jste měl tehdy pocity?
Nic příjemného to nebylo. Nikdo nevěděl, co se bude dít. Řešily se Budějovice a tak dál, nebo že by přišla šance tady v Hradci, ale tenkrát se k tomu moc nedostalo. Nakonec mě oslovili z Brodu, tak jsem se rozhodl jít tam, nešel jsem do Budějovic jako další kluci. Myslím, že to bylo dobré rozhodnutí.

Cítíte na sobě ve druhé nejvyšší soutěži takový progres, že vás vykopl výš?
Snažím se na sobě pracovat a letos jsem neměl špatnou sezonu. Těžko říct, je otázka, co přesně člověka dostane do extraligy. Už nějakou dobu tu první ligu hraju, takže jsem doufal, že šance přijde. Věřil jsem, že na to mám.

Když jste bojoval v hradeckém dorostu nebo juniorce, jaký jste měl cíl? V Hradci se tehdy nehrála extraliga, takže se na všechno koukalo úplně jinak.
Přesně tak. Tehdy byl cíl hrát tady první ligu, nikomu z mladých kluků se to jen tak nepodařilo. To byly roky, kdy se tady pomalu nikdo do áčka nedostal. Teď se o tom i bavíme. Kluci to mají krásný, jdou do extraligy, nebo je posílají hrát první ligu. Dostat se do první ligy do čtvrté lajny bylo tehdy něco jako teď dostat se do extraligy. To byl původní cíl nebo sen i pro mě, zahrát si za Hradec první ligu.

Jenže teď má Hradec nejvyšší soutěž dospělých, dva tituly mladšího dorostu v řadě... Pomyslel byste si, že taková doba přijde?
Nevypadalo to tak. Dostali se k tomu správní lidi a správně to funguje. Vidím to i u mládeže. Jak trenéři, tak kluci tomu dávají fakt všechno a je strašně super, když se to vrací.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz