Jan Košťálek (HC Sparta Praha)

02. únor 2012 15:30 | Václav Jáchim

Pražská Sparta vévodí letošní Tipsport extralize, kádr plný zvučných jmen šlape naplno. Trenér Josef Jandač přesto našel místečko pro talentovaného obránce Jana Košťálka, který roste každým zápoasem a jednou by mohl patřit k výtečným bekům. Tenhle pravák, který vyrůstal na přírodním ledě u Kolína, si pozornost zaslouží. Zaujal už loni v Břeclavi na Memoriálu Ivana Hlinky. Nezávislý skaut stanice TSN tehdy pasoval Košťálka mezi desítku nejlepších talentů ročníku 1995, progresivní hráč by měl předpoklady potvrdit na blížícím se MS osmnáctek. Zkušenosti z Tipsport extraligy se mu budou bezpochyby hodit.

1) Hokejové začátky? "S hokejem jsem začínal ve třech nebo čtyřech letech, bylo to na vesnici u Kolína, kde jsem vyrůstal. Táta kdysi hrával hokej, takže k němu přivedl i mě. Dlouho jsem se věnoval také fotbalu, ale pak jsem se musel rozhodnout. A vyhrál hokej."

2) Oblíbení trenéři? "Jiří Doležal a Karel Holý, kteří si mě vytáhli z Kolína do Sparty."

3) Nejhezčí hokejové zážitky? "První zápas v extralize dospělých, zážitkem je celá letošní sezona, když mohu hrát za první tým Sparty. Rád vzpomínám také na Memoriál Ivana Hlinky v Břeclavi s osmnáctkou a na turnaj v Kanadě, který jsem hrál se sedmnáctkou."

4) Co vás nejvíc zarmoutilo? "Zatím jsem naštěstí neprožil nic nepříjemného, což musím ihned zaklepat."

5) Čeho se nejvíc bojíte? "Z ničeho nemám strach, jdu si za svým."

6) Co vás dokáže naštvat? "Na ledě arogantní hráči, kteří kolem vás projedou a myslí si, že jsou mistři světa. Štvou mě ti, kterým chybí pokora. Mimo led se jinak skoro nerozčiluju, jsem kliďas."

7) Sledujete politiku? "Vůbec."

8) Oblíbení herci, herečky? "Z herců by to byl Tom Crusie, mám rád i české filmy. Hlavně takové ty naše vesnické komedie. Slunce, seno... Vesničko má, středisková."

9) Jakou posloucháte muziku? "Nemám vyhraněný styl, poslechnu si v podstatě cokoli. Stačí puštěné rádio."

10) Zamilované zvíře? "Pes. Doma máme yorkšíra, jmenuje se Ajax."

11) Oblíbená barva? "Červená."

12) Představa o ideální dovolené? "Láká mě odpočinek u moře, ale během letního volna většinou není moc času. Potřebuju trénovat, dělat letní přípravu, takže většinou na týden nebo na dva odjedu někam u nás k vodě, kde si zarybařím. Kdyby to šlo, vyrazil bych někam do exotických končin."

13) Vysněný automobil? "Ještě nemám řidičský průkaz, takže autem nejezdím. Pořídil bych si takové, na jaké bych měl. Mým vysněným vozem je velký prostorný jeep."

14) Co vám chutná? "K pití kola, k jídlu svíčková od babičky."

15) Kdo je vaším hokejovým agentem? "Michal Sivek."

16) Jaké čtete noviny a časopisy, sledujete internet? "Noviny moc nečtu, jenom někdy - když se k nim dostanu. Na internetu si řeším většinou soukromé věci. Využívám Facebooku, jsem na Skype, abych mohl komunikovat s kamarády z Kanady."

17) Jaké typy žen se vám líbí, máte přítelkyni? "Přítelkyni nemám, nechci se vázat na žádnou holku. Jestli mám vybrat, líbí se mi spíš blondýnky."

18) Jste pověrčivý? "Ne, nejsem. Nemám ani žádné rituály, nic takového mě nesvazuje."

19) Záliby? "Zahraju si fotbálek, podívám se na televizi, zajdu do kina. Asi jako každý. K mým koníčkům patří rybaření. Vyrůstal jsem na vesnici, kde jsem rybáře viděl, pak mě to naučil děda. Sedět s prutem u vody, to je nádherný relax."

20) Hokejové cíle? "Letos se chci udržet v prvním týmu Sparty, rád bych pomohl k úspěchu. A výhledově? Mým největším snem je NHL, ale uvidíme, jak to bude šlapat dál."

Vizitka Jana Košťálka:

Klub: HC Sparta Praha
Pozice: obránce
Narozen: 17. února 1995
Číslo dresu: ve Spartě 5, oblíbené 3
Výška/váha: 183 cm, 80 cm
Hůl: P
Premiéra v nejvyšší soutěži: v utkání Litvínov - Sparta Praha, 38. kolo ročníku 2011-12
Dřívější působiště: Nymburk, Kolín, Sparta Praha
Reprezentace: reprezentuje od kategorie šestnáctiletých, účastník Memoriálu Ivana Hlinky 2011, v této sezoně člen reprezentačních výběrů do 17 a 18 let

Dotazník