Jandač hodnotí nováčky: Mládí není zásluha, hráči si to musejí zasloužit!

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

24. srpna 2017, 21:20

Václav Jáchim

(ŽILINA, od našeho zpravodaje) Nasadil rekordní počet 14 nováčků, Josef Jandač se toho rozhodně nebál. Jeho svěřenci měli před duely se Slováky na kontě pouhých 38 mezistátních startů, ovšem je třeba rozšířit okruh uchazečů o nejcennější dres. Zvlášť když ve stejném termínu probíhá KHL, Liga mistrů a závěrečná příprava extraligových týmů. "Mládí není zásluha, ale musíme objevovat nové kluky. Loni jsme to udělali a mnozí nám pak odešli do zámoří," říká Josef Jandač.

Fanshop

V projevu českého národního týmu tím pádem chyběly zkušenosti a tzv. hokejovost, mladí vlčáci však zase nabídli energii a ohromnou bojovnost. Přetrhli se, jen aby duely zvládli co nejlépe. Úvodní zápas v Třinci nevyšel, bez branek se nevyhrává. Odveta už ano. "Bylo to podobné utkání jako to středeční," hodnotí Jandač. "Podali jsme zase bojovný výkon a byli malinko lepší do obrany, ale v koncovce je to pořád podobné. Musíme si vytvořit plno šancí, abychom dali gól."

Také přesilovky hokejisty nezdobily. "Ve dvou utkáních jsme neproměnili ani jednu," vytýká. S přístupem mužstva je však spokojený. "Co se týká nasazení a bojovnosti, tak to tam kluci dají. Ale musíme mít lepší koncovku i hokejové řešení kolem branky," vybízí. V Žilině bylo zásadní, že se hokejistům podařilo zlomit čekání na gól. Jakmile se prosadil Pavel Musil, přišla úleva. "Je možné, že to z hráčů spadlo. Viděli jste, kolik šancí tam předtím bylo, kolik přečíslení jsme měli, ale vždycky jsme to realizovali do gólmana. Nebo střely zblokoval soupeř. Takže bylo důležité, že jsme to nakonec propálili," hodnotí.

Český tým si vítězství zasloužil, pořádně se na něj totiž nadřel. Hráči nechali mraky sil už v první bitvě, tehdy bez radostného efektu. "Bylo by nespravedlivé, kdybychom po těch výkonech měli dvě prohry. Také veškerá čísla ze zápasu hovoří pro nás. Vyhrávali jsme souboje a byli lepší bruslařsky, ve druhé třetině jsme měli až drtivou převahu, ovšem nedokážeme to zúročit. Tím pádem se pak se soupeřem taháme o gól," připomíná.

Slova uznání má pro brankáře Svobodu. "Zachytal výborně. V obou zápasech měli gólmani premiéru a byli spolehliví," chválí hlavní kouč. Tahle skupina hráčů má všechno před sebou. "Určitě tam je nějaká perspektiva. Ale také hodně špenátu, který kluci musejí sníst," líčí upřímně. Hráče z pole nechce probírat příliš konkrétně. "V obraně už někteří kluci dostávali prostor na Euro Hockey Tour. Tedy Klok, Dvořák, Sklenička. Šulák byl na mistrovství světa. Teď přibyli další jako Pyrochta, Kalina, Němeček, což jsou kluci, kteří nějaký prostor dostanou. V útoku zase Lenc, Pavel Musil. Kaše zahrál výborně hokejově, je to šikovný hráč. Úplní bažanti tihle kluci nebyli, a ti ostatní už to mají za sebou."

Záměr zařadit věkově mladší hráče a nováčky se každopádně osvědčil, podobné zápasy jsou ideální příležitostí k testování. Později v sezoně už prostor téměř nebude. "Nic jiného nám nezbývá, program národního týmu je náročný. Abychom mohli tato utkání absolvovat, musíme mít hráčů víc. Starší kluky nechceme tahat na každou akci, protože jsou vytěžovaní v klubech a také si potřebují odpočinout. Je tady Liga mistrů, v neposlední řadě pak olympiáda a mistrovství světa. Zápasů zkrátka hodně, musíme zátěž rozložit a objevovat další kluky."

Příležitost pro další uchazeče o národní tým vždycky vyplývá z jejich výkonů a perspektivy. "Říkám, že mládí není zásluha. Kluci si to musejí trošku zasloužit. Není to tak, že jde o ročníky 1995 nebo 1997, tak je nasadíme. Hráči už musejí na téhle úrovni něco umět. My je ale trošku oboucháme v nároďáku, oni se pak za rok sbalí a jedou pryč... To není výtka hráčům, jdou za nejlepší nabídkou, hokejem. Ale pro nás je to bohužel tak, že napustíme hráče a za rok musíme začít znovu," doplňuje závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz