Zatímco hokejové zámoří ve středu ronilo slzy nad loučením Patricka Roye, mezi týmy sídlícími na zcela opačných stranách severoamerického kontinentu se zrodila výměna jiné brankářské hvězdy. Dvaatřicetiletý Roman Čechmánek se po třech sezonách ve Philadelphii stěhuje do Los Angeles. "Nabídek se sešlo hodně, ale já si přál odejít nejvíc právě tam," pochvaloval si v rozhovoru pro hokej.cz trojnásobný mistr světa a olympijský vítěz, jenž ve Flyers vydržel nejdéle ze všech gólmanů, co klubem za poslední desetiletí prošli.
Řekl jste, že Los Angeles jste si přál a že jste spokojený. Je to i proto, že na vás v tomto mužstvu nemusí být vyvíjen tak silný tlak jako právě v ostře sledované Philadelphii?
"Tím se vůbec nezabývám. Tlaky působí všude, beru to spíš jako příjemnou změnu. Ve Philadelphii jsem působil tři roky. Mohu klidně říci, že za posledních možná deset let tam nikdo nepředvedl lepší výkony. A žádný jiný brankář nevydržel ve Flyers tři sezony. Ať se jmenovali Vanbiesbrouck nebo Burke, který je pořád velká hvězda. Považuji za úspěch, že jsem v takovém klubu zůstal tak dlouho. Nebylo to tak, že bych si přál odejít. Klub se tak rozhodl. Byl jsem ve Flyers spokojený. Jestli někdo jiný se mnou ne, je to jeho věc."
Jak budete na tým Flyers vzpomínat?
"V dobrém. Dali mi šanci chytat NHL, přestože jsem v době svého příchodu už byl starší. Po sportovní stránce si nemohu na nic stěžovat."
Celkem Philadelphie prošlo poměrně dost našich hráčů, ale téměř na všech generální manažer Clarke našel něco špatného. Vycházeli jste spolu?
"Já s ním problémy neměl. Jediná věc byla, že mě nevzali novináři. V týmu ani klubu jsem skutečně neměl potíže. Všechno, co třeba proniklo na povrch bylo spíš hodně ovlivněno médii. Je spekulativní posuzovat, jestli to jinde může vypadat rozdílně. Ale tam novináři vytvářeli zvláštní klima, atmosféru. Když se třeba zveřejnilo, jaké kdo bere platy, ukázalo se, že patřím k několika málo hráčům, kteří mohli z Flyers odejít. Ostatní jsou většinou tak drazí, že by je nikdo nezaplatil, a proto je nechce."
Clarke se během svého působení dopustil mnoha omylů. S majitelem Edem Sniderem jsou prý jako bratři. Může i v tom spočívat důvod, že se přes všechny přehmaty drží ve funkci?
"To je klubová politika. Nemám důvod se do ní plést. Ani by to nebylo vhodné. Já jsem s Clarkem vycházel velice dobře. Problémy byly jen s novináři."
V Los Angeles se sejdete s obráncem Jaroslavem Modrým, se kterým jste nastupoval v juniorských výběrech...
"Jsme stejně staří, hrávali jsme spolu od reprezentační šestnáctky. Ale dlouho jsem ho neviděl, co odešel. Ovšem pár dalších kluků tam znám. Uvidíme. Kings beru jako novou zkušenost. Jsem hlavně rád, že budu hrát v jiné konferenci, poznám něco nového, odlišný hokej. Změna to bude, zároveň si však myslím, že jsem ji i potřeboval. Po třech letech na jednom místě pro ni nazrál čas."
Generální manažer Dave Taylor se pravděpodobně vzdá služeb Felixe Potvina, jemuž končí smlouva a bude volným agentem. Máte signály, že s vámi počítá coby s jeho nástupcem v roli jedničky?
"Snad to tak bude. Když si mě vybrali, měli velký zájem. Proti Philadelphii to na Západě asi bude rozdíl. Ale věřím, že navážu na výkony, jaké jsem předváděl ve Flyers."