Jelcinovo muzeum i KHL. Dorostenci Motoru navštívili Jekatěrinburg

Foto: archiv Daniela Svobody

Nejdál to v sezoně mají do Vítkovic či Třince, ale co je to oproti výjezdu, který absolvovali teď. Starší dorostenci Českých Budějovic se vydali do dalekého Jekatěrinburgu, kde odehráli dvě přátelská utkání s místními vrstevníky.

Fanshop

Celý trip za Ural trval téměř týden. Na rozdíl od zmiňovaných destinací jihočeští mladíci samozřejmě využili letadlo, pro řadu z nich to byl první let v životě. V Jekatěrinburgu měli čas i na poznávání místní kultury. Navštívili tak památník na místě, kudy prochází hranice mezi Evropou a Asií, a zavítali i do Muzea Borise Jelcina, kde si poslechli hodinu a půl dlouhý výklad o bývalém ruském prezidentovi.

Hlavním bodem návštěvy byl ale hokej, čeští zástupci odehráli s domácím týmem dva zcela odlišné zápasy. V tom prvním jako by se ještě aklimatizovali na nové prostředí a inkasovali debakl 3:10. Jejich branky vstřelili Vojtěch Krcho, Jan Vávra a Šimon Masopust.

„Skoro pro všechny hráče to byla první zahraniční zkušenost. Dostali jsme tvrdou lekci z produktivity, z proměňování šancí, z obrovské nervozity. Myslím, že příští utkání bude z naší strany o hodně lepší,“ uvedl pro klubový web hlavní kouč Radek Bělohlav.

Foto: archiv Daniela Svobody

A měl pravdu, o dva dny později už to byl úplně jiný příběh. Jeho svěřenci měli jasnou převahu, jenže se dál trápili v koncovce a dvakrát šli do vedení naopak domácí. Michal Silný s Vojtěchem Krchem ale vždy odpověděli a prodloužení rozhodl ze samostatného úniku vítěznou brankou Jakub Čížek.

„Po čtyřdenní aklimatizaci jsme zápas zvládli tak, jak jsme si představovali. Od začátku utkání jsme výrazně dominovali. Poměr střel byl asi 55:17, soupeř ale vytěžil z minima maximum. V prodloužení jsme zaslouženě rozhodli,“ řekl spokojený Bělohlav.

Mladíci Motoru měli v hledišti početnou podporu ze strany politické delegace, do Ruska se vydala například hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stránská nebo primátor Českých Budějovic Jiří Svoboda. Svým krajanům držel palce taky bývalý hráč Motoru Jakub Kovář, brankář Avtomobilistu Jekatěrinburg vhodil čestné buly před druhým zápasem.

Foto: archiv Daniela Svobody

Než celá výprava zamířila domů, jihočeské naděje si užily třešničku na dortu: návštěvu zápasu Kontinentální ligy mezi domácím týmem a Dinamem Riga. I tentokrát vyhráli hosté 3:2 v prodloužení.

„Chtěli jsme dobře reprezentovat náš klub, což se podařilo. V prvním utkání na nás očividně dolehla únava z nočního cestování a efekt časového posunu, druhé už bylo podle mého vynikající. Dalším záměrem výpravy bylo navázat kontakty s místními kluby a s vedením Sverdlovské oblasti,“ vysvětlil pozadí netradiční cesty manažer českobudějovické mládeže Jaroslav Liška.

Líbilo se mu i chování hráčů. „Veškeré organizační záležitosti tým plnil bez problémů a tato disciplína se pak přenáší i na led. Musím pochválit celý realizační tým, mužstvo drží pohromadě a tvoří skvělou partu. Návštěva utkání KHL byla pro naše kluky užitečným zážitkem, dostali možnost vidět skvělé hokejisty světových parametrů na vlastní oči. Když to shrnu, tak pro naši českobudějovickou hokejovou akademii je to velký posun směrem k navázání mezinárodní spolupráce. Zájem je oboustranný,“ dodal.

Foto: archiv Daniela Svobody

Foto: archiv Daniela Svobody

Foto: archiv Daniela Svobody

Foto: archiv Daniela Svobody

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz