Jestřábí oko? Na MS v Moskvě jsme mohli mít semifinále, tvrdí Špaček

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

(ÖREBRO, od našeho zpravodaje) Podniky Euro Hockey Tour v minulosti zažily některé technické i pravidlové inovace. Před lety se třeba na Švédských hrách testovala možnost střídání jen v průběhu hry, nikoli po přerušeních. V současné éře je samozřejmostí spolupráce rozhodčích s kolegou u videa. Turnaj Karjala teď přichází s premiérou novinky, která se týká trenérů. Vládci střídaček mohou během utkání využít tzv. "coaches challenge", tedy dodatečného přezkoumání sporné situace.

Nový fanshop

Trenérský štáb českého národního týmu s tím má zkušenosti z loňského Světového poháru, teď bude tahle možnost k dispozici poprvé také v EHT. "Když to dobře běží v NHL, proč ne tady?" ptá se logicky asistent Jaroslav Špaček. Český výběr to vítá, soupeři také. Odpadnout by měly dohady a dodatečné křivdy, technika by zase o trochu víc měla pomoci současnému světovému hokeji.

V podmínkách Euro Hockey Tour půjde o systém, který úspěšně funguje za Atlantikem. "Vzali jsme to v podstatě z NHL. Na jarním kongresu IIHF jsme se domluvili, že bychom to měli zkusit na olympiádě. Došlo ke shodě, teď jsme v testovací fázi, která se týká turnaje Karjala a také prosincového Channel One Cupu," konstatuje manažer české reprezentace Jan Černý.

V zámoří se technické inovaci říká tzv. "coaches challenge". Trenéři mají možnost reagovat na sporné situace a nechat je posoudit rozhodčími u videa. Jde o jakési jestřábí oko, které známe z tenisu. Jen na hokejový způsob. "Využijeme dva hlavní typy. První se týká postavení mimo hru, druhý postavení útočícího hráče v brankovišti. My převezmeme variantu NHL, nikoli ruskou, kterou používá Kontinentální liga" vysvětluje Černý.

Karjala s jestřábím okem. Půjdou trenéři do rizika?

Trenéři si mohou challenge vyžádat za určitých podmínek. "U ofsajdu platí, že pokud si ho kouč vezme, a netrefí se, tým dostane dvě trestné minuty. Používat to může pořád dokola. U postavení hráče v brankovišti je nutné, aby si mužstvo vzalo oddechový čas. To je nutná podmínka," dodává Černý. Trenérský štáb novinku jednoznačně vítá. "Je to určitě přínos," tvrdí Jaroslav Špaček. "Kdybychom tuhle možnost měli na mistrovství světa 2016 v Moskvě, možná jsme mohli mít semifinále," vrací se ke gólu Američanů ve čtvrtfinále, kdy se Auston Matthews prosadil po sporné ofsajdové situaci.

Češi budou mít při utkání detailní informace z tribuny. "Zápasy tam bude sledovat video kouč Denis Havel, který je prostřednictvím techniky ve spojení s asistentem Jiřím Kalousem," vysvětluje Špaček. Vysílačky kdysi poprvé v historii českého hokeje vyzkoušeli Radim Rulík a Jan Votruba (byl tehdy na turnaji soukromě) během MS juniorů 2000, tehdy jim techniku půjčili Američané před utkáním české dvacítky s Kanadou. Oba trenéři na dálku konzultovali herní systém a výkony jednotlivců, samozřejmě ne hraniční situace na způsob "coaches challenge."

Teď je jiná doba. Stejně tak technické možnosti. Národní tým absolvoval tuhle premiéru na loňském Světovém poháru. "Tam byl nahoře Jirka Fischer a fungovalo to výborně. Ofsajdy i bránění gólmana v brankovišti jsou často hraniční, navíc může dojít k situaci, kdy hráč třeba kopne puk bruslí do brány. Je fajn, když na to budeme moci reagovat i v Euro Hockey Tour a na olympiádě," uzavírá Jaroslav Špaček.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz