Kdy jindy než teď? Motor se opět pokusí o postup, přivedl proto hvězdy

Foto: Pavel Kacerovský, hcmotor.cz

Bylo to jako facka. České Budějovice skončily v baráži poslední, a čeká je proto pátá sezona ve WSM Lize. Přes léto výrazně obměnily kádr a ohlásily velké posily v čele s Václavem Nedorostem, Filipem Novákem a Zdeňkem Kutlákem.

Fanshop

Uznávaný kouč Antonín Stavjaňa si vytvořil tým v zásadě podle sebe. „On je nově vůdčí osobností při stavbě kádru. Jeho rozhodnutí nicméně nejsou absolutní a neměnná," vysvětlil pro klubové stránky generální manažer Stanislav Bednařík.

České Budějovice se po neúspěšné baráži rozloučily s klubovou ikonou Tomášem Nouzou, do extraligy zamířil Luboš Rob a skončil také Vladimír Škoda. 

Bednařík přesto tvrdí: „Čistě na papíře máme silnější tým než loni."

Jihočeši totiž přivedli hvězdné posily: z KHL se vrátil Václav Nedorost, z EBEL Zdeněk Kutlák a pokračuje Filip Novák. O restart kariéry se pokouší Petr Gřegořek, z Prostějova přišel všestranný forvard Martin Novák, ze Slovenska urostlý centr Peter Galamboš a z Francie dorazil střelec Tim Crowder. Vyloučen není ani příchod dalšího elitního útočníka.

„Čistě na papíře máme jednoznačně silnější tým než loni."

A pokud by se Jiří Novotný se svým týmem v KHL nedostal do play off, je možné, že by pro závěr sezony posílil právě České Budějovice.

Dá se tak říct: Kdy jindy by měl Motor postoupit než teď? 

Osobnost týmu – Václav Nedorost

99 startů v NHL za Colorado a Floridu, sedm sezon v KHL, desítky zápasů za národní tým nebo dvě zlaté medaile z juniorského mistrovství světa. To jsou největší kariérní úspěchy Václava Nedorosta, který se v pětatřiceti letech vrátil domů na jih Čech. Pokud se ve WSM Lize nechystá nějaká další přestupová bomba, bude Nedorost největší osobností soutěže.

Václav Nedorost.

Václav Nedorost. | Foto: Petr Kraus, Hokejové foto - Petr Kraus

Pohled hokej.cz

Brankáři (12/15): Petra Kváču s Jiřím Paterou v červnu draftovali do NHL. Zatímco druhý jmenovaný z Českých Budějovic pravděpodobně odejde, Kváča zůstane. V závěru minulého ročníku měl fenomenální formu a fanoušci ho vyhlásili nejlepším českobudějovickým hráčem v sezoně. Jednalo se přitom teprve o jeho první kompletní rok mezi muži. Kváča je rozhodně gólman, který může České Budějovice vrátit mezi elitu. V Motoru pokračují také David Gába s Ondřejem Bláhou. 

Obránci (13/15): České Budějovice mají papírově nejlepší obranu v lize. Nechybějí v ní dva mistři světa Filip Novák a Petr Gřegořek nebo stříbrný medailista z MS 2006 Zdeněk Kutlák. Dalším bekem, který má extraligové kvality, je skvělý bruslař Mitchell Fillman. Na olympiádě si zahrál Slovinec Žiga Pavlin, který se v letošní přípravě trochu hledá. Pokračují také služebně nejstarší hráč Motoru Roman Vráblík a slovenský veterán Ján Mucha. V minulé sezoně zažil průlom Pavel Pýcha. Jakožto junior dostane příležitost Ondřej Kachyňa, který na jaře s Chicagem vyhrál zámořskou USHL.

Útočníci (12/15): Po minulé sezoně odešlo z Českých Budějovic pět ze šesti nejlepších střelců: Tomáš Nouza, Vladimír Škoda, Michal Chovan, Luboš Rob a Jakub Babka. Jejich loňská bilance dává dohromady 73 gólů, tedy 43 procent všech branek Motoru za loňskou základní část. Nahradit je mají Martin Novák, Tim Crowder, Peter Galamboš a hlavně Václav Nedorost. Hodně branek se očekává také od Vlastimila Dostálka a stejně jako loni od Miloslava Čermáka. Výbornou sezonu má za sebou Filip Vlček, který má potenciál být ještě lepší. Slovinský šikula Rok Pajić shodil pár kil, což by mu mohlo pomoci. Pokračují i dva další třicátníci: Martin Heřman s Lukášem Květoněm. O slovo se hlásí také nastupující generace okolo Ondřeje Šulka.

Ostatní (8/10): Výsledek baráže byl pro Česko Budějovice zklamáním. Přesto se nedá očekávat, že by divácký zájem o Motor klesl, vedení klubu totiž přivedlo zvučná jména. Vzhledem k velké konkurenci v kádru je možné, že někteří hráči (hovoří se například o Filipu Novákovi) odejdou na dočasná hostování v extralize nebo v zahraničí. Na play off či případnou baráž budou zase zpátky. 

CELKEM: 45/55.

Soupiska 

Brankáři: Petr Kváča, David Gába, Ondřej Bláha, Jiří Patera.

Obránci: Filip Novák, Mitchell Fillman, Žiga Pavlin, Pavel Pýcha, Zdeněk Kutlák, Roman Vráblík, Ján Mucha, Ondřej Kachyňa, Petr Gřegořek, Patrik Marcel.

Útočníci: Václav Nedorost, Tim Crowder, Martin Novák, Peter Galamboš, Miloslav Čermák, Vlastimil Dostálek, Filip Vlček, Martin Heřman, Lukáš Květoň, Rok Pajić, Ondřej Šulek, Jakub Doktor, Jan Bárta.

Změny v kádru

Příchody: Zdeněk Kutlák (Salcburk, EBEL), Ondřej Kachyňa (Chicago Steel, USHL), Petr Gřegořek (comeback po konci kariéry, zkouška), Patrik Marcel (Klatovy, zkouška), Václav Nedorost (Slovan Bratislava), Tim Crowder (Amiens, FRA1), Martin Novák (Prostějov), Peter Galamboš (Martin).

Odchody: Martin Mazanec (Nice, FRA), Jakub Suchánek (Jihlava), Dušan Žovinec (Prostějov), Jakub Babka, Jiří Fronk (Havířov), Tomáš Guman (Znojmo), Štěpán Hřebejk, Michal Chovan (Zvolen), Tomáš Nouza (Prostějov), Luboš Rob (Chomutov), Vladimír Škoda (Tychy, zkouška), Tomáš Vak (konec kariéry), Benjamin Walker (Freiburg, NĚM).

Nejlepší přestup podle hokej.cz: Václav Nedorost
Určitě bude znát, že Nedorost hrál posledních sedm sezon v KHL. 

Václav Nedorost.

Václav Nedorost. | Foto: Petr Kraus, Hokejové foto - Petr Kraus

Citelný odchod – Michal Chovan
České Budějovice s Chovanem počítaly, jenže slovenský útočník z rodinných důvodů požádal o rozvázaní smlouvy a vrátil se do Zvolenu. V 57 zápasech minulé sezony získal 45 bodů.

Koho sledovat? Tim Crowder
Třicetiletý Kanaďan může být nejlepším střelcem WSM Ligy. Zvlášť, pokud by hrál vedle Václava Nedorosta. Jenže v přípravě si zatím nevede zrovna přesvědčivě a putuje sestavou. 

Mohl by zazářit – Filip Vlček
Motor si Vlčka v průběhu minulé sezony vytáhl z druholigového Písku. A neměl důvod ho vracet: Vlček se udržel v základní sestavě a ve 34 zápasech získal patnáct bodů. Letos může získat dvakrát tolik.

Talent – Petr Kváča
Pokud se nestane něco neočekávaného, jednou bude chytat v extralize. A kdo ví, třeba prorazí i za mořem, kde nadějného gólmana draftovalo Colorado.

Trenéři – Antonín Stavjaňa a Martin Štrba
Stavjaňa má vizi, za kterou si jde. Rozhodl se překopat českobudějovický kádr a nebál se rozloučit s klubovými ikonami. V roce 2016 dovedl Nitru ke slovenskému titulu a na začátku tisíciletí byl asistentem u české reprezentace.

Přípravné zápasy
Motor 1:2pr. Pavlodar (KAZ)
Plzeň 4:2 Motor
Pardubice 5:0 Motor
Motor 9:1 reprezentace Jižní Koreje
Motor 2:4 Pardubice
Motor 3:1 Kladno
22. srpen – Motor vs. Plzeň
24. srpen – Znojmo vs. Motor
29. srpen – Kladno vs. Motor

Chronologická umístění
2009/2010 – ELH (9. místo)
2010/2011 – ELH (7. místo)
2011/2012 – ELH (6. místo)
2012/2013 – ELH (9. místo, přesun licence do Hradce Králové)
2013/2014 – 11. místo
2014/2015 – 2. místo
2015/2016 – 3. místo 
2016/2017 – 1. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz