Korejci postoupí mezi elitu, myslí si Chmielewski. A co jeho Poláci?

Foto: Ondřej Baláš, hcf-m.cz

26. dubna 2017, 14:14

Lukáš Podleśny

Zatímco českou reprezentaci šampionát teprve čeká, polský útočník Aron Chmielewski už se svým národním týmem bojuje v Kyjevě. Právě v ukrajinském hlavním městě se totiž koná MS divize IA, které letos zase vypadá na drama do posledního zápasu. K historickému výsledku má našlápnuto neporažená Jižní Korea, ale ani Polsko není bez šance na postup. Dvě kola před koncem ztrácí na druhé Rakousko jenom dva body. Co Chmielewski řekl o dosavadním průběhu mistrovství, vyrovnanosti divize IA nebo sezoně ve Frýdku-Místku?

Fanshop

Máte za sebou velmi těžké utkání s favorizovaným Kazachstánem, který nakonec zvítězil v prodloužení. V zápase jste byli střelecky aktivnější, ale nakonec máte jenom bod. Jak jste s výkonem spokojeni?
Samozřejmě jsme chtěli získat tři body. V průběhu zápasu jsme měli více gólových příležitostí než Kazaši, ale přesto jsme spokojeni se ziskem jednoho bodu. Kazachstán je přece jenom kvalitní soupeř, co hraje výborný hokej a ne náhodou už byl několikrát mezi elitou.

Co byste řekl ke dvěma nadcházejícím zápasům?
Čekají nás velmi těžká utkání s Maďarskem a Rakouskem. Jestli však budeme hrát chytře a srdcem, věřím, že můžeme zvítězit a zapojit se tak do boje o postup.

Ze tří utkání máte pět bodů. Chtěli jste více, nebo zatím jedete podle plánu? A co říkáte na výkony Jižní Koreje?
Hodně nás mrzí prohra v úvodním zápase s Jižní Koreou. Měli jsme několik šancí ke skórování a určitě jsme zápas mohli vyhrát. Korejci však letos hrají opravdu výborně a troufnu si říct, že postoupí mezi elitu.

Jaké jsou letošní cíle Polska? Přece jen jsou vaši letošní soupeři v divizi IA silnější než loni.
Přijeli jsme tady bojovat o postup, ale mistrovství je znovu hodně vyrovnané. Jeden prohraný zápas nebo jen jedna chyba může znamenat klidně i sestup do divize IB. Snažíme se jít zápas od zápasu.

Celkově se divize IA ohromně vyrovnává. Dá se říct, že každý rok je boj o postup stále více a více dramatičtější. Čím si myslíte, že je to dáno?
Myslím, že je to jedno z nejtěžších MS divize IA v historii. Rok od roku je složitější říct, kdo bude největším favoritem na postup. Snad ze všech zemí už hráči chodí hrát do ciziny, vznikají kvalitní evropské ligy jako KHL nebo EBEL, a z toho posléze ohromně těží také reprezentační výběry.

Už minulý rok se od vás na MS očekával trochu výraznější bodový příspěvek. Loni to však byly tři body v pěti zápasech, letos jste zatím na nule. V čem je podle vás problém?
To je těžká otázka. Pochopitelně nemohu říct, že jsem s tím spokojen, ale důležitý je vždycky týmový výkon. Navíc, ne vždycky se výkon na ledě odrazí do statistik. Máme čtyři body a dva zápasy před sebou. Udělám všechno proto, abychom zvítězili. Vůbec nebude záležet na tom, kdo dá gól.

Když trochu opustíme otázku samotného MS. Kromě Polska a Ukrajiny mají všechny reprezentace minimálně jednoho hráče, jenž pochází ze zámoří. Vím, že ve třech zápasech polské reprezentace se objevili cizinci. Na MS je nevzal trenér, nebo byly nějaké administrativní problémy?
Samozřejmě vnímáme, že jiné reprezentace mají hodně cizinců a snad všichni z nich hrají opravdu výborně. My jsme v polské reprezentaci vyzkoušeli Johna Murrayho nebo Alexe Szczechuru, ale ti zatím neuspěli na zkouškách. Byl to tedy výběr trenéra, podle kterého byli naši hráči lepší, a proto tady John s Alexem nejsou. Možná se to ale příští rok změní.

Na závěr pojďme pryč od reprezentace. V Třinci jste letos dostal prostor jen ve dvanácti utkáních. Na druhou stranu ve Frýdku-Místku jste nasbíral 34 kanadských bodů v základní části a dalších jedenáct v play off.
Samozřejmě jsem od trenéra Kýhose v Třinci očekával víc šancí. Nakonec to ale skončilo tak, že jsem hrál více ve Frýdku-Místku. Jak jste zmínil, nasbíral jsem hodně kanadských bodů a hodně jsem se snažil o návrat do sestavy Třince. Už jsem ale říkal, že statistiky o všem nevypovídají. Trenér na mě zřejmě viděl nějaké chyby, a proto jsem nehrál.

Jak to s vámi vypadá pro příští sezonu? Třinec, Frýdek-Místek, nebo něco jiného?
Teď mám ještě na rok smlouvu v Třinci, ale moc nevím, jak to opravdu bude. Těžko říct.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz