Loni kraloval produktivitě obránců v NHL, nyní Ľubomír Višňovský zvažuje konec kariéry

29. únor 2012 08:30 | Jan Vacek twitter

Loni prožil vynikající sezonu, v dresu Anaheimu nasbíral fantastických osmašedesát kanadských bodů a stal se nejproduktivnějším obráncem celé NHL. Zkušený zadák Ľubomír Višňovský (na snímku) patřil se zařadil mezi největší hvězdy zámořské soutěže, příznivci Ducks byli natěšení, že své parádní vystoupení potvrdí i v této sezoně. Rodák z Topolčan však zatím zůstává hluboko za očekáváním, koncem února navíc přiznal, že reálně zvažuje konec aktivní kariéry. K němu by mohlo dojít už po této sezoně.

Zatímco v minulém ročníku sbíral Višňovský body jako na běžícím pásmu a dokonale řídil přesilové hry Anaheimu, v aktuální sezoně se spíše trápí. V padesáti zápasech vstřelil pouze pět branek, celkem nasbíral dvaadvacet asistencí. Pětatřicetiletý zadák prožívá jednu z nejhorších sezon v NHL, což pochopitelně neušlo zástupcům Anaheimu.

V zámoří se proto začalo spekulovat o tom, že by klub mohl Višňovského před pondělní uzávěrkou přestupů vyměnit jinam. "Celý den jsem situaci sledoval, protože se o mém jménu v novinách psalo. Pozitivní však bylo, že se nám v poslední době začalo dařit. Manažer proto nechtěl tým měnit," cituje server sme.sk slovenského reprezentačního zadáka.

Je tak jisté, že někdejší hráč Edmontonu či Los Angeles stráví i zbytek této sezony v kalifornském klubu, který odehrál první polovinu základní části katastrofálně. Ducks měli bez problémů postoupit do play off, místo toho se propadli ke dnu Západní konference. "Jsem rád, že mohu hrát dál za Anaheim. Je důležité, že nám vedení důvěřuje. Nechalo nás spolu, protože věří, že stále můžeme postoupit do play off," vysvětluje.

Na příčky, které zajišťují učast v bojích o Stanley Cup, ztrácí Ducks aktuálně šest bodů. "Kdybychom zvládli poslední utkání v Coloradu, mohlo nám být ještě veseleji. Celkově se ale dá říct, že nám poslední utkání docela vyšla. Hráli jsme velice dobře," připomíná účastník devíti světových šampionátů a čtyř olympijských turnajů.

Oproti minulým sezonám se Anaheim trápí v ofenzivě, nejdou mu ani přesilové hry. Právě v početní výhodě při tom v předchozím ročníku sbíral Ľubomír Višňovský spoustu bodů. "Kdybychom v každém utkání jednu přesilovku proměnili, měli bychom bodů o dost víc. Tyhle branky nám chybí. Musíme v útoku přidat. Pokud nedáme alespoň tři nebo čtyři góly, zápasy budeme vyhrávat těžko," uvědomuje si.

Sám Višňovský patří k hráčům, který zaznamenal od minulého ročníku největší výkonnostní propad. "Na rovinu mohu říct, že už pro mě hokej není prioritou. Na život se nyní koukám úplně jinak. Změnila mě i smrt Pala Demitry," připomíná Višňovský tragické úmrtí svého kamaráda, jenž zahynul v září loňského roku společně s dalšími hokejisty Lokomotivu Jaroslav.

"Mnohem víc si nyní vážím času, který mohu strávit s rodinou a dětmi," pokračuje ofenzivní bek. "Je to pak cítit i na ledě. Nemohu říct, že bych hrál vyloženě špatně, ale nejsem zkrátka tak efektivní. Musím v sobě znovu najít jisrku," uvědomuje si Višňovský. To však nemusí být tak jednoduché, pětatřicetiletý bek totiž otevřeně přemýšlí o možném konci kariéry.

K němu by se mohl odhodlat už po skončení této sezony. "Smlouvu mám i na další rok. Uvidím, zda budu mít sílu hrát či se nerozhodnu definitivně skončit. Rozhodnu se až v létě, nyní se už nemusím bát toho, že by mě klub vyměnil jinam. Dohraju tuto sezonu, jak nejlépe budu moci. Pak se uvidí, co dál," uzavírá Ľubomír Višňovský, jenž v NHL odehrál více než sedm stovek zápasů.

Zahraničí