Michal Grošek míří do Rangers!

04. říjen 2000 22:00 | hokej.cz redakce

kluby NY Rangers a Chicago Blackhawks se dohodly na výměně tří hráčů

Český levý křídelní útočník Michal Grošek se stal součástí čtvrteční hráčské výměny mezi celky NHL New York Rangers a Chicago Blackhawks a ještě před svým prvním zápasem v novém ročníku NHL tak mění podruhé v letošním roce své působiště. Pětadvacetiletý rodák z Vyškova opouští Chicago, do něhož přišel letos v březnu výměnou za Douga Gilmoura z Buffala a v New Yorku se přiřadí k trojici českých útočníků Petr Nedvěd, Jan Hlaváč, Radek Dvořák. Spolu s Groškem získali "Jezdci" nepříliš zkušeného obránce Brada Browna, to vše za jednatřicetiletého zadáka Stephana Quintala.

Pětadvacetiletý Grošek, draftovaný Winnipegem jako 145. v roce 1993, začal svou kariéru v NHL po odchodu ze Zlína v sezóně 1993-94 v dresu Jets, ale výrazněji se prosadil až o dva roky později, kdy byl vyměněn do Buffala. Dohromady odehrál v zámoří 350 zápasů základní části, v nichž zaznamenal 67 gólů a 104 asistencí. K tomu přidal dalších 40 startů ve Stanley Cupu s bilancí 9 gólů a 11 asistencí. V uplynulé sezóně nasbíral v dresu Buffala v 61 utkáních 11 branek a 23 nahrávek, po březnovém přesunu do Chicaga si v dresu Blackhawks připsal ve 14 zápasech 2 góly a 4 asistence. Koncem července tohoto roku Grošek podepsal s Chicagem novou dvouletou smlouvu, která mu měla zaručovat příjem 2,35 miliónů dolarů.

O Quintalově odchodu z New Yorku se začalo mluvit již v dubnu, kdy si vlastně podepsal transferní lístek prohlášením do jednoho kanadského deníku, v němž uvedl, že by se rád vrátil zpět do Montrealu, kde před příchodem v roce 1999 do Rangers strávil čtyři úspěšné sezóny. Vedení "Jezdců" po těchto slovech zareagovalo okamžitým vyřazením hráče z kádru až do konce sezóny. Nebylo tajemstvím, že si Quintal příliš nerozuměl s odvolaným trenérem Johnem Mucklerem. Nové vedení klubu v čele s generálním manažerem Glenem Satherem a koučem Ronem Lowem nyní usoudilo, že bude lepší, když Quintal nebude součástí týmu a dopředu dlouho avizovaný trejd uskutečnilo. Hokejista ale nebude škodný, ve smlouvě má totiž klauzuli, která mu zaručuje v příštím roce příjem 3 miliónů dolarů, i když bude vyměněn do jiného celku. Jenže Sather tuto klauzuli vtipně ošálil, když Quintala vyměnil prostřednictvím tzv. waiver listiny. Nyní mu budou Rangers platit jenom část ze slíbené odměny, letos 2,3 miliónů dolarů, příští rok 2,5 miliónů, následně 2,65 miliónů a až nakonec 3 milióny dolarů.

Quintal se v uplynulém ročníku NHL trápil a v dresu Rangers nastřádal v 75 zápasech jen 2 góly a 14 asistencí. Letos vstoupí do své 13. sezóny v NHL, přičemž oblékne dres již šestého klubu této nejprestižnější hokejové soutěže světa. Dosud odehrál v týmech Bostonu, který jej v roce 1987 draftoval v 1. kole, St. Louis, Winnipegu, Montrealu a Rangers celkem 750 zápasů základní části s bilancí 48 gólů a 142 asistencí.

Sedmadvacetiletý obránce Brown v minulém ročníku NHL nastoupil za Chicago v 57 duelech, v nichž si připsal 9 nahrávek a 134 trestných minut. V roce 1994 si jej v prvním kole draftu vybral Montreal, celkem si v kariéře připsal 131 startů v základní části, 1 branku a 16 přihrávek.

(ToP)

Zahraničí HC Sparta Praha