Miroslav Blaťák (HC Hamé Zlín)

06. leden 2003 14:30 | Václav Jáchim

Během minulé sezony vyletěl mezi nejlepší zadáky extraligy, ovšem letos prožívá Miroslav Blaťák stejně jako většina ostatních hokejistů HC Hamé poněkud slabší období. Ovšem progresivní zadák jistě brzy najde dřívější pohodu. Mladého zlínského beka sledují pozorovatelé Detroitu, který ho před časem draftoval. Před rokem pomohl Zlínu k bronzovým medailím v play off, upoutal agresivitou, odvahou, kvalitní souhrou s Jiříma Marušákem i tvrdou střelou. Dostal se dokonce do reprezentace, v přípravné fázi před MS ve Švédsku nastoupil dvakrát proti Slovensku. Letos Blaťák sešel poněkud z očí, ovšem to platí pro většinu zlínských hráčů. "Sedla na nás psychická deka, jsme na tom špatně. Musíme se snažit, abychom aspoň částečně napravili dosavaní mizerné výkony," tvrdí.

1) Hokejové začátky? "V pěti nebo ve čtyřech letech. Jako kluk jsem dělal i fotbal, až do čtvrté třídy jsem stíhal oba sporty. Pak už to nešlo a já si vybral hokej. Nemám moc rád horko, proto jsem zvolil hokej. Na ledě se cítím lépe."

2) Oblíbení trenéři? "Nechci nikoho jmenovat, abych na některého trenéra nezapomněl. Každý mi něčím pomohl. Všem jsem za to vděčný."

3) Nejhezčí hokejové zážitky? "Loňská sezona, kdy jsme skončili třetí v play off, navíc jsem si dvakrát zahrál v nároďáku dospělých. Za úspěch považuju také draft do Detroitu. Vůbec jsem to nečekal, ani o tom nevěděl. Když mi pak zavolali, že patřím Red Wings, docela jsem koukal."

4) Co vás nejvíc zarmoutilo? "Vystoupení na mistrovství světa osmnáctiletých a dvacetiletých. Ani jednou jsme neudělali medaili. Hlavně loňský šampionát "dvacítek" v Pardubicích a Hradci Králové se nám vůbec nepovedl. K tomu pak musím přidat ještě letošní extraligovou sezonu. Ve Zlíně se nám nedaří. Doufám, že to ještě stihneme aspoň částečně napravit."

5) Čeho se nejvíc bojíte? "Zranění a nemocí. Kdyby nefungovalo zdraví, hokej by musel stranou. A to bych skutečně nerad."

6) Co vás dokáže naštvat? "Na ledě vlastní chyba, třeba když zaviním gól. To bych se nejraději neviděl. V životě mi vadí situace, kdy se mi něco nepovede, a také negativní lidské vlastnosti ostatních lidí. Bohužel, lež a závist jsou v mém okolí docela časté."

7) Sledujete politiku? "Ne, vůbec."

8) Oblíbení herci, herečky? "Hereček je spousta, z herců bych vybral kupříkladu Brada Pitta. Nejraději se koukám na akční filmy nebo na příběhy z válečného prostředí."

9) Jakou posloucháte muziku? "Může to být pop i rock. Nevybírám si. Kolikrát mi stačí pustit si rádio. V tomto ohledu nejsem nijak vyhraněný."

10) Zamilované zvíře? "Těžko říci. Mamka má doma papouška - takovou velkou potvoru, která si pořád něco vykládá. Ale sám žádné zvíře nevlastním, ani to neplánuju."

11) Oblíbená barva? "Modrá a bílá."

12) Představa o ideální dovolené? "Loni jsem nestihl žádnou, protože jsem byl na letním kempu Detroitu. Nejlepší odpočinek je v mém případě u moře, pěkně v teple. Opaluju se i sportuju, abych úplně nezlenivěl. Na nicnedělání se totiž zvyká strašně jednoduše."

13) Vysněný automobil? "Mám Škodu Fabii a je to moje první auto v životě. Nechal jsem si ji upravit, mám tam různé praktické doplňky. Jsem moc spokojený. Jednou bych se chtěl svézt rychlým žihadlem. Takové lamborghini musí být skvělé."

14) Co vám chutná? "Mohu sníst v podstatě všechno, nejsem mlsný ani vybíravý. Když je zápas, mívám lehčí stravu, jindy si ale dám něco z české kuchyně. K pití si vybírám kolu, džus, ledový čas nebo sprite."

15) Kdo je vaším hokejovým agentem? "Robert Spálenka."

16) Jaké čtete noviny a časopisy, sledujete internet? "Snažím se sledovat sportovní zprávy. Do kabiny chodí několik druhů novin, tak je vždycky pročítám a hledám zajímavosti. Doma mám počítat, u něhož pro změnu koukám na internet."

17) Máte přítelkyni? Jaké typy žen se vám líbí? "Přítelkyně se jmenuje Markéta a seznámili jsme se na diskotéce prostřednictvím jednoho kamaráda. Obecně se mi líbí spíš blondýnky, ale nedám jen na první dojem. U dívek je pro mě důležité i vystupování a povaha."

18) Jste pověrčivý? "Ne, nejsem. Nepotrpím si na žádné rituály, nic podobného mě nesvazuje."

19) Záliby? "Hodně času trávím s přítelkyní, zahraju si tenis nebo fotbal, jinak odpočívám převážně doma. Někdy si jdeme někam sednout, ale to bývá spíš výjimečně."

20) Hokejové cíle? "Dohrát letošní sezonu důstojným způsobem a aspoň částečně napravit dosavadní špatné výsledky. Co bude v létě, nedokážu říci. Můj agent Robert Spálenka byl teď na MS juniorů v Kanadě, kde hovořil s lidmi z Detroitu. Uvidíme, jaké se mnou budou mít záměry. Na tom záleží moje další budoucnost."

Vizitka Miroslava Blaťáka:

Klub:
HC Hamé Zlín
Narozen: 25. května 1982
Číslo dresu: 47
Výška/váha: 183 cm/80 kg
Hůl: L
Premiéra v nejvyšší soutěži: v utkání Zlín - Havířov, sezona 1999-2000
Dřívější kluby: odchovanec Zlína, krátce hostoval v Uherském Hradišti, Šumperku a Dukle Jihlava
Reprezentace: v národním týmu dospělých dva zápasy a žádný gól, účastník MS osmnáctiletých 2000 a MS dvacetiletých 2002

Dotazník